Ücretsiz Oyun Motoru Unigine Engine’in 2.18 Sürümü Çıktı!

Ücretsiz oyun motoru Unigine Engine’in en yeni sürümü 2.18 yayınlandı. Motorun 2.18 sürümü çok sayıda performans optimizasyonu, daha geniş VR cihaz desteği, birçok animasyon sistemi iyileştirmesi, asenkron gölgelendirici derlemeleri, yeni motor olay sistemi, çoklu görsel iyileştirmeler ve daha fazla yenilik sunuyor.

Çoklu Optimizasyonlar

– Vulkan ve DirectX 12’de CPU tarafı optimizasyonları.
– Statik ağların ve salt okunur dokuların oluşturulmasındaki ani artışların kaldırılması.
– Azaltılmış RAM tüketimi (%18’e kadar tasarruf).
– 2 kata kadar daha hızlı yüzey altı saçılımı.
– Birden fazla işleme çerçevesi boyunca gölge basamaklarının dağıtılmış güncellemesi.
– 4 kata kadar dolaylı aydınlatma performansı artışı.
– 4 kat daha hızlı Aralıklı gürültü giderici.
– Gölge haritalarının yeniden kullanılması.

Görsel Efekt İyileştirmeleri

– Pozlama ve Beyaz Dengesi Düzeltme, eğri tabanlı düzeltme ve Ölçüm Maskesi özelliği eklenerek güncellendi.
– Daha iyi gürültü giderici: gölgelenme ve gürültüyü önemli ölçüde azalttı.
– İnsan görüşünün yerel kontrasta daha duyarlı olması nedeniyle daha hoş sonuçlar sağlayan, görüntünün tamamına dayalı olarak oluşturulan bir maskeye sahip yeni bir yerel ton eşleyicinin tanıtılması.
– Yüzey normallerinin yarı saydamlık etkisi üzerindeki etkisi daha belirgin hale geldi ve tüm görüntünün daha da inandırıcı görünmesini sağladı.
– Voxel Probe için yeni bir Çarpımsal karıştırma modu eklendi.
– Mipmap’ler için keskinleştirme ve bulanıklaştırma seçenekleri sunuldu.

Asenkron Gölgelendirici Derlemesi

– UNIGINE akış sistemi artık eşzamansız gölgelendirici derleme ve yükleme olanağı sağlıyor. Bu sınırlar, gölgelendiricilerin derlenmesi sırasında Motorun donması problemlerini çözerek performansı önemli ölçüde artırdı.
– Artık iki farklı modül mevcut: Eşzamansız ve Zorunlu. Zorunlu modda, geçerli çerçeve için yapılması gereken tüm gölgelendiriciler geçerli iş parçasında aynı anda derlenir ve RAM’e yüklenir. Varsayılan mod eşzamansızdır.

Perde arkasında bazı heyecan verici şeyler üzerinde, özellikle de karakter animasyonu ve animasyon araçlarında iyileştirmeler üzerinde durmaksızın çalışıyoruz. Bu sürümde, gelecekteki güncellemeler için daha sessiz bir şekilde hazırlanan ilk değişikliklere bir göz atacaksınız. Birkaç özellik hala deneme aşamasındadır ve bunları bir deneyip düşüncelerinizi paylaşırsanız gerçekten memnun oluruz. Geri bildirimleriniz bizim için gerçekten değerli; bu nedenle, fırsat buldukça foruma veya Discord sunucumuza görüşlerinizi iletmekten çekinmeyin. Sizden haber almak için sabırsızlanıyoruz!

https://developer.unigine.com/en/devlog/20231218-unigine-2.18

UNIGINE kullanıcısı geliştiriciler en yeni sürümü bu bağlantıdan indirebilirler.

UNIGINE, UNIGINE Company tarafından geliştirilen, simülatörlerde, sanal gerçeklik sistemlerinde, ciddi oyunlarda ve görselleştirmede kullanılan tescilli bir çapraz platform oyun motorudur. OpenGL 4, Vulkan ve DirectX 12’yi destekler.

Haydi Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir