Türk Hava Yolları “Türkler Uçuyor” Reklamı

Türk Hava Yolları "Türkler Uçuyor" Reklamı

Türk Hava Yolları’ndan gökyüzünde dünyanın en hızlı ve en yüksek basketbol maçı… Basketbol milli takımlar ana sponsoru Türk Hava Yolları (THY), A milli erkek basketbol takımına destek için çektiği reklam filmi ile bir rekora da imza attı. Gökyüzünde oynanan maç ile dünyanın en yüksek ve en hızlı basket maçı yapılmış oldu.

www.youtube.com/embed/icxQX8JkFT8

THY’den yapılan açıklamada, A milli erkek basketbol takımına destek için çekilen reklam filmiyle bir rekora da imza atıldığı bildirdi. Açıklamaya göre; gökyüzünde oynanan maç ile dünyanın en yüksek ve en hızlı basket maçı gerçekleşti. “Türkler Uçuyor” isimli reklam filminin çekimleri için önce İzmir, ardından Eskişehir’deki atlama noktaları araştırıldı. Son olarak dünya basketbol şampiyonası’nın da yapılacağı Kayseri’deki atlama noktasında karar kılındı. 7 milli paraşütçünün görev aldığı çekimlerde normal atlama yüksekliğinin üzerine çıkılarak 5 bin metreye ulaşıldı.

İki gün süren deneme atlayışlarının ardından üç gün boyunca gökyüzündeki basket şovu kayda alındı. Çekimler için pota ve basket topları özel olarak yeniden üretildi. Paraşütçülerle aynı hızda düşebilmesi için basket toplarının ağırlığı 7 kiloya sabitlendi. Maç sırasında her basket topu bir kez kullanılabildiği için toplamda 84 top kullanıldı. Her bir smaç 250 km hızla potayla buluştu. Çekimlerde yurtdışından getirtilen ve aksiyon sahnelerinin çekimlerinde tercih edilen “go pro” kamerası kullanıldı. Paraşütçülerin kasklarına yerleştirilen 7 kamera da aynı anda kayıttaydı.