Turgut Özakman’dan “Çanakkale 1915”

Turgut Özakman'dan "Çanakkale 1915"

18 Ekim 2012 de vizyona girecek olan “Çanakkale 1915” filminin senaryosunu “Çılgın Türkler”, “Diriliş” ve “Cumhuriyet” kitapları ile satış rekorları kıran Turgut Özakman yazdı. Fida Filmin yapımını üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda ise Yeşim Sezgin yer alıyor. Filmin başrollerinde; Şevket Çoruh, Barış Çakmak , Serkan Ercan, Rıza Alkan, Bülen Alkış, film müziklerinde ise Can Atilla‘yı görüyoruz.

Filmin Konusu

Balkan Savaşı’nda hezimete uğrayarak  yenik ayrılan bir milletin silkinerek ayağa kalkışının, dirilişinin hikayesi. Rusya’ya yardım etmek ve İstanbul’u işgal etmek amacıyla Çanakkale’ye tarihin gördüğü en büyük donanmalardan biriyle saldıran müttefik kuvvetlerinin hiç bir silahın yurt sevgisinden daha güçlü olmadığını kısa sürede anladıkları; Bigalı Mehmet Çavuş’un, Seyit Onbaşı’nın, Mustafa Kemal Paşa’nın ve daha bir çok isimsiz kahramanın destansı hikayeleriyle ulaşılan zaferin öyküsü.

Yapım Hakkında:

2004 yılından beri yapmış olduğu filmlerle film başına ortalama 1,5 milyon, toplamda da 25 milyondan fazla izleyiciye ulaşan sektörün lider kuruluşu Fida Film “Çanakkale 1915” filminde de yapımcı olarak yer alıyor.

2012 Haziran’ında çekimlerine başlanan filmin tamamı Çanakkale’de, savaşın gerçekten yer aldığı topraklar üzerinde çekiliyor ve girilmesi, çekim yapılması yasak olan bu arazilerde, SİT alanlarında (Anıtsal Yapılar) çekim yapılabilmesi için Genelkurmay Başkanlığı’ndan özel izinler alınmış. Bazı araziler için ise geçici film setleri de kurulmuş.

7 haftada tamamlanması beklenen çekim süreci esnasında filmin özenle yapılan dijital efekt çalışmaları da eş zamanlı yürütülüyor. Görsel efektler “FETİH 1453” ve hem Türkiye’de hem de Hollywood’da yaptığı filmler ile adından çok söz ettiren, dijital efekt konusunda uzman SERKAN ZELZELE’nin yönettiği bir ekiple beraber, Meksika ve Türkiye’de EPICS FX Stüdyoları’nda  uzman bir kadro ile yapılıyor.

Ayrıca su altı kamerası, helikopter çekimlerinin de yer aldığı filmin Deniz Savaşları bölümü için 20 kişilik animasyon ekibi çalışmakta.