Türk Telekom İnternet “6606” Ek AKN Paketleri

Türk Telekom İnternet "6606" Ek AKN Paketleri

Belki biliyorsunuzdur, BTK’nın 27 Aralık 2016 tarihli kurul kararı ile AKN uygulamasının kademeli olarak kaldırılması kararlaştırıldı ve AKN uygulamasının sonlandırılacağı tarih olarak 31 Aralık 2018 tarihi belirlendi. Yani o tarihten sonra internet servis sağlayıcıları kotasız internet paketlerinde gizli kota kullanamayacak, internet hızını düşüremeyecekler. 

Ancak iss’ler o zamana kadar değişik uygulamalar ile kazançlarını maksimize etmeye çalışıyorlar, AKN’den daha fazla ekmek yemeye çalışıyorlar. Türk Telekom’da onlardan birisi.

Türk Telekom’un yeni hayata geçirdiği EK AKN uygulaması ile artık (31 Aralık 2018 tarihine kadar AKN devam ediyorken) ücreti karşılığında ek AKN satın alabiliyorsunuz. Bu sayede mevcut AKN’yi aştığınızda hızınız düşmüşken bir sms ile hızınızı tekrar eski haline çevirebiliyorsunuz.

Mevzuyu örneklendirmek gerekirse; Diyelim ki aylık 50 GB AKN gizli kotanız var. Kotayı aştığınızda internet hızınız 16 mbit’den 8 mbit’e düşüyor ve acilen indirmeniz gereken büyük boyutlu bir dosya var. Bu sebeple gelecek ayı bekleyemiyorsunuz.

Hemen 6606‘ya bir sms atıyor ve ek kota satın alıyorsunuz. O ay için 1 seferlik geçerli olan ek AKN ile internet hızınız tekrar 16 mbit’e (yada mevcut hızınıza) çıkıyor ve ek AKN rakamını geçene kadar o hızdan internette dolaşmaya, indirmeler yapmaya devam ediyorsunuz.

Ek kota için tercih edebileceğiniz 4 seçeneğiniz var; 10 gb, 25 gb, 50 gb ve 100 gb.

Fiyatları ise şöyle;

Türk Telekom İnternet "6606" Ek AKN Paketleri

Ek AKN satın aldığınızda ücreti internet faturanıza yansıtılacak. Muhtemelen sms’i internet hattının tanımlı olduğu cep telefonundan göndermeniz gerekecek. Aksi halde ek kotayı hangi internet hattına tanımlayacaklarını nereden bilecekler?

Diyelim ki taahhütlü adsl paketinizin aylık faturası 54 tl, o ay içinde de 25 gb ek kota satın aldınız, bu durumda o a ki faturanız 54 tl yerine 61 tl olacak. Sonraki aylarda ek kota satın almazsanız 54 tl fatura ödemeye devam edeceksiniz.

Bu uygulama muhtemelen Aralık 2018 tarihine kadar devam edecek. Sonrasında AKN tarih olacağı için belki faturalarımız çok daha yüksek gelecek ancak internet hızları düşürülemeyecek.

Konuya dair detaylara bu bağlantıdan bakabilirsiniz. Sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz.