Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi ile Doğru Mesleği Bulun

Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi ile Doğru Mesleği Bulun

Türkiye’de ilk defa öğrenciler, emekliler, iş arayanlar ve işini değiştirmek isteyenler için geliştirilen sistem hayata geçirildi. Sistemin, bireylerin kendi başlarına hizmetlere ve kaynaklara erişimini sağlayacağını belirten M.E. Bakanı, bu yönüyle yüz yüze verilen rehberlik hizmetlerinin alternatifi değil, bu hizmetleri destekleyen bir çalışma olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

NOT: MBS SİSTEMİ BAZEN PASİF OLABİLİYOR!

Sistemin, Dünya Bankasından edinilen 4 milyon euro kaynakla hayata geçirildiğini anlatan Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürü Ruhi Kılıç projede, aralarında bilim adamlarının da bulunduğu 30 kişilik bir ekibin görev yaptığını söyledi.

ÖĞRENCİLER SİSTEMİ DENEDİ

Bir lise ve bir de ilköğretim öğrencisi sistemi kullanarak kendilerine kariyer planlaması yaptı. Öğrenciler, sistemin kolay ulaşılabilir, kullanılan dilin de anlaşılabilir olduğunu söyledi. Sisteme girerek kariyer planlaması yapmak isteyen kişi, çeşitli soruları yanıtlayarak, kendisi için hazırlanan profili okuyor ve çalışabileceği mesleki alanları belirliyor.

Sizde isterseniz sistemi aşağıdaki bağlantıdan girip deneyebilir ve yatkın olduğunuz meslek alanını bulabilirsiniz.

http://mbs.meb.gov.tr/