Windows 10 Game DVR Kayıtlarında “Vegas Pro Parazitli Ses Sorunu”

sony vegas pro - Windows 10 Game DVR Kayıtlarında "Vegas Pro Parazitli Ses Sorunu"

Sony Vegas Pro, yeni adı ile Magix Vegas Pro’da çalışırken ufak tefek sorunlar çıkabiliyor.. Zaten video düzenleme yapanlar için zaman çok değerli iken, ufak da olsa sorunlar çıkması insanın canını epey sıkabiliyor. İşte bu yazımda da böyle bir sorun ve bu sorunun pratik çözümü ile karşınıza çıkıyorum.

Sorunun kaynağı; Windows 10 Game Dvr ve Vegas Pro.

Sorun; Düzenlemesi yapılacak videoda ses yerine parazit duyulması.

Çözümü ise; Vegas Pro içinden ufak bir ayarlama.

Nasıl bir ayar yapacağınıza geçmeden önce sorunu detaylandırmak istiyorum.. Windows 10’da yerleşik olarak Game DVR kayıt özelliği olduğunu biliyor olmalısınız. Bu özelliği kullanarak oyun kaydı alıyorsunuz ve mp4 formatlı oyun kaydını düzenlemek için Vegas Pro’da açıyorsunuz. Fakat o da ne? Video sağlam olmasına rağmen, ses sadece parazitten ibaret.

Ne yapacaksınız?

İlk akla gelen şey, video kaydını dönüştürücü yazılımlar ile farklı bir formata dönüştürmek.

İşe yarıyor fakat ekstra zaman kaybı yaratıyor. Elinizdeki video 2 gb boyutunda ise Vegas ile çalışmadan önce birde dönüştürme işleminin bitmesini bekliyorsunuz.

Aslında buna hiç gerek yok! Daha kolay bir yol var!

  • Sorun yaşadığınız video Vegas Pro içinde ekli iken video frame üstünde sağ tıklıyor, ardından Properties.. seçeneğine tıklıyorsunuz.
  • Özellikler penceresi açıldıysa, şimdide General sekmesine tıklıyorsunuz. Burada en altta, video özelliklerinin arasında, Plug-in olarak ne kullanıldığına bakın.

sony vegas pro parazit - Windows 10 Game DVR Kayıtlarında "Vegas Pro Parazitli Ses Sorunu"

Yukarıda görüldüğü gibi bende so4compoundplug.dll yazıyor. Sizde de aynı şey varsa; işte sorunun kaynağı bu plugin. Çözüm için bu plugin’in kullanımını iptal etmemiz lazım. Bunun içinde şu yolu izliyoruz..

  • Vegas Pro‘da üst menüden Options > Preferences. Ardından İnternal sekmesine tıklıyorsunuz.
  • Eğer daha eski bir sürüm kullanıyorsanız yada Internal sekmesini göremiyorsanız; klavyeden Shift tuşunu basılı tutarken Vegas Pro üst menüsünden Options > Preferences. Ardından İnternal sekmesine tıklıyorsunuz.

İnternal sekmesine ulaştıysanız şimdi bu sayfada alt kısımda bir filtre göreceksiniz. Oradaki kutucuğa so4 yazıyorsunuz ve karşınıza 3 seçenek geliyor. Hepsinde TRUE yazıyor.

Şimdi bunlardan bir tanesinde TRUE yazan kısmı FALSE olarak değiştirmemiz lazım. Ama hangisi?

Tabi ki ikinci seçenek; Enable So4 Compound Reader for AVC/M2TS

Bu seçeneğin sağındaki TRUE yazısına iki kez sol tıklıyor, sonrasında oraya FALSE yazıp Apply ve OK tuşlarına tıklıyoruz.

sony vegas pro parazit so4 - Windows 10 Game DVR Kayıtlarında "Vegas Pro Parazitli Ses Sorunu"

Sonrasında karşımıza bir uyarı geliyor, Vegas Pro’yu baştan başlatmamız gerektiğini belirten. Onuda onaylayıp Vegas Pro’yu kapatıp yeniden açıyoruz.

Artık sorun yaşadığınız videoyu Vegas Pro’ya ekleyip, ses yerine halen parazit olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bende artık ses sorunu yok.

Fakat bu ayardan sonra farklı bir video formatında yine ses sorunu yaşarsanız aynı yolu izleyerek s04 eklentisini tekrar TRUE, yani aktif konuma getirebilirsiniz.

Konuyla alakalı sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner