Windows 10’da Dosyaları Yeniden Adlandırma Sorunu

Windows 10'da Dosyaları Yeniden Adlandırma Sorunu

Windows 10’un 2017 yılı sonlarında gelen bir güncellemesi sonucu bazı kullanıcılarda böyle bir sorun belirdi. Sorun Windows’un kurulu olduğu bölümde değil, depolama amaçlı kullandığınız ikinci bölümde yaşanıyor. Örneğin diskinizde iki bölüm var; Yerel Disk C ve Yerel Disk D; Yerel Disk D’deki dosyaların isimlerini değiştiremiyorsunuz. 

Muhtemelen ekstra izin sorunları da vardır fakat benim gözüme takılan ve henüz tam çözümünü bulamadığım bir sorun. Dosya isimlerini değiştiremiyorsunuz, herhangi bir yazılım buraya yükleme yapmak isterse yönetici izinlerini sağlayamazsa hata veriyor (örneğin Steam).

Windows 10'da Dosyaları Yeniden Adlandırma Sorunu

Windows 10 güncellemesinden kaynaklandığı sadece benim tahminim. Çünkü bu sorun daha önce yoktu. Aynı sorunu yaşayan onlarca Windows 10 kullanıcısı olduğunu da sorunu araştırırken öğrendim. Microsoft destek forumlarında da şimdilik soruna dair çözüm önerilerinde işe yaramayan şeyler ve sistemimizi formatlamamız öneriliyor. (Ufacık bir sorun için sistemi formatlarsak herşey sil baştan olacak. Gereksiz zaman kaybı.)

Ne Yapabiliriz? 

Muhtemelen bir sonraki güncelleme ile yada farklı bir ayar değişikliği ile çözülebilecek bir sorun fakat şimdilik eldeki çözüm yöntemlerini değerlendirmemiz gerekiyor.

  1. Sorun çözülene kadar bu şekilde devam edin ve Windows 10 güncellemelerini takip edin.
  2. “Sistemimde önemli şeyler yok” diyorsanız sisteme format atıp temiz kurulum yapın.
  3. Sorun yaşanan diskte klasörlere erişim izinleri sağlayın.

Son seçenek gayet makul ve ben onu kullanıyorum.

Sorun yaşanan diskte ana dizinde boş bir yere sağ tıklayın;

Şuna Erişim Verin > Gelişmiş Paylaşım > Gelişmiş Paylaşım > Bu klasörü paylaş > izinler > Everyone > Tam Denetim + Değiştir + Okuma

Windows 10'da Dosyaları Yeniden Adlandırma Sorunu

Bunu yaptığınızda artık Yerel Disk D’deki erişim sorununun çözülmüş olması gerekiyor.

Eğer üstteki yöntem size riskli gelirse (ki risk var mı yok mu bilemiyorum) tüm Yerel Disk D’ye izin vermek yerine işinize yarayacak klasöre izinler verebilirsiniz.

Örneğin Müzikler klasörünüz var ve sadece oraya izin vermek istiyorsunuz; Müzikler klasörüne girin, boş bir yerde sağ tıklayın;

Şuna Erişim verin > Belirli Kişiler > Bilgisayar kullanıcı adınızı görüyorsanız onu seçip Paylaş butonuna tıklayın.

Windows 10'da Dosyaları Yeniden Adlandırma Sorunu

Artık Müzikler klasöründe dosya yeniden adlandırma veya buraya mp3 kopyalama gibi durumlarda sorun yaşamamanız gerekiyor.

Bu durumun sebep olabileceği bir başka problem dosya indirme yöneticileri ile alakalı. Diyelim ki Torrent yazılımı kullanıyorsunuz ve indirme işlemleri Yerel Disk D’ye yapılıyor, sorundan kaynaklı olarak indirme işlemleri başlatılamayabilir. Bu sorunu çözmek içinde Torrent indirmelerinin yapılacağı klasöre gidip erişim izni vermeniz gerekiyor.

Konuya dair benim kendimce bulduğum çözüm bu. Bir sonraki güncellemelerde sorun çözülür mü yada gerçekten bu sorunu yaratan şey nedir, zamanla göreceğiz. Sizinde bildiğiniz farklı çözüm yolları varsa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.