Windows 11’de Görev Çubuğunu Şeffaf Yapma!

Windows 11'de Görev Çubuğunu Şeffaf Yapma!

Bir süredir merakla beklediğimiz Windows 11 yayınlandı ve ilk fırsatta eski yazılarımda eski Windows sürümleri için tanıttığım, paylaştığım araçları, yöntemleri Windows 11 altında denemeye, kontrol etmeye başladım. Denediğim ettiğim araçlardan birisi de yıllardır severek kullandığım TranslucentTB idi. TranslucentTB, Windows 8 ve Windows 10’da görev çubuğumuzu şeffaflaştırmaya yarıyordu. Ve güzel haber; TranslucentTB, Windows 11’de de çalışıyor.

Windows 11’de Görev Çubuğunu Şeffaflaştırma!

Windows 11’de şeffaf görev çubuğu için yapacağımız şey şu; Windows Store’a gideceğiz ve arama kutusuna TranslucentTB yazacağız ya da aşağıdaki bağlantıdan mağazada uygulamayı bulup bilgisayarımıza yükleyeceğiz.

>> Windows Store’da TranslucentTB

Uygulamaya görev çubuğunda saatin yanında gizlenen simgelerden ulaşabilir, görev çubuğunun şeffaflık durumunu ve uygulamanın bilgisayar açılışında otomatik başlamasını ayarlayabilirsiniz.

Windows 11’de Siyah Görev Çubuğu!

Ayrıca görev çubuğunu şeffaf değil de siyah yapmak istiyorsanız bunu; saatin yanında gizlenen TB simgesine tıkladıktan sonra;

  • Desktop > Opaque
  • Visible window > Opaque
  • Maximised window > Opaque
  • Start opened > Opaque
  • Task View opened > Opaque
  • Battery saver > Opaque

seçeneklerini aktif ederek başarabilirsiniz.

Konuyla alakalı sorularınızı yorum olarak yazabilir, uygulama geliştiricisinin github sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.