WordPress İçe Aktar ve Medya Upload Limitini Arttırma

Wordpress İçe Aktar ve Medya Upload Limitini Arttırma - web-master

Aslında çok kolay birşey ama insan aradımı bulamıyor. Bulmuşken bari siteme yazayımda hem ihtiyacı olanlar faydalansın, hem de bi daha lazım olursa çok arama gereği duymam. Konuyu kısaca özetleyeyim; WordPress’de “Araçlar” menüsü altındaki “İçeri aktar” bölümünden elinizdeki xml dosyasını içeri aktarmak istediğinizde standart upload limiti 2mb’a takılırsınız. Yada Ortam kütüphanesine bir resim yüklemeye kalktığınızda 8 mb limitine takılırsınız.

İşte bu sorunlardan kurtulmamız gerektiğinde aşağıdaki yolları deneriz.

Birinci yol; htaccess dosyasına limit arttıran php_value kodunu eklemek;

php_value upload_max_filesize 64M 
php_value post_max_size 64M 
php_value max_execution_time 300 
php_value max_input_time 300

Eğer host firmanız htaccess içineki php_value kodlarını, güvenlik nedeniyle engellerse bu işlemi hayata geçirdiğinizde sitenizin yerinde 500 internal server error hatası ile karşılaşırsınız. İşte o zaman ikinci yola, yani php.ini dosyası ile limiti arttırmaya geçersiniz..

İkinci yol; php.ini dosyası..

Eğer xml yüklemeyi deneyip hata aldıysanız “wp-content” altında “uploads” klasörüne 777 izinlerini verin ve ardından masaüstüne yeni not belgesi oluşturup içine aşağıdaki kodları ekleyin. Sonrada dosyayı “wp-admin” klasörü içine atıp ismini “php.ini” olarak değiştirin. İçeri aktarma menüsünde 2m yerine sizin girdiğiniz değer varsa işlem başarılıdır.

upload_max_filesize = 10M 
post_max_size = 10M

Üçüncü yol; functions.php dosyası..

Yukarıdaki yollar işinize yaramaz ise, temanızın functions.php dosyasını masaüstüne çekip içerisinde uygun bir yere aşağıdaki kodu ekleyin. Bu kod sayesınde upload limitini istediğiniz gibi azaltıp ve arttırabilirsiniz.

add_filter( 'upload_size_limit', 'wpse_70754_change_upload_size' );
function wpse_70754_change_upload_size()
{
return 1000 * 1024;
}

yorum yazarı “mustafa”;

3.yoldaki kod çalışıyor, koddaki 1000 değeri 1000kb ‘ı temsil ediyor sıfırları arttırarak limiti büyültüyorsunuz ör. 10000 = 10 mb