WordPress İçe Aktar ve Medya Upload Limitini Arttırma

Wordpress İçe Aktar ve Medya Upload Limitini Arttırma

Aslında çok kolay birşey ama insan aradımı bulamıyor. Bulmuşken bari siteme yazayımda hem ihtiyacı olanlar faydalansın, hem de bi daha lazım olursa çok arama gereği duymam. Konuyu kısaca özetleyeyim; WordPress’de “Araçlar” menüsü altındaki “İçeri aktar” bölümünden elinizdeki xml dosyasını içeri aktarmak istediğinizde standart upload limiti 2mb’a takılırsınız. Yada Ortam kütüphanesine bir resim yüklemeye kalktığınızda 8 mb limitine takılırsınız.

İşte bu sorunlardan kurtulmamız gerektiğinde aşağıdaki yolları deneriz.

Birinci yol; htaccess dosyasına limit arttıran php_value kodunu eklemek;

php_value upload_max_filesize 64M 
php_value post_max_size 64M 
php_value max_execution_time 300 
php_value max_input_time 300

Eğer host firmanız htaccess içineki php_value kodlarını, güvenlik nedeniyle engellerse bu işlemi hayata geçirdiğinizde sitenizin yerinde 500 internal server error hatası ile karşılaşırsınız. İşte o zaman ikinci yola, yani php.ini dosyası ile limiti arttırmaya geçersiniz..

İkinci yol; php.ini dosyası..

Eğer xml yüklemeyi deneyip hata aldıysanız “wp-content” altında “uploads” klasörüne 777 izinlerini verin ve ardından masaüstüne yeni not belgesi oluşturup içine aşağıdaki kodları ekleyin. Sonrada dosyayı “wp-admin” klasörü içine atıp ismini “php.ini” olarak değiştirin. İçeri aktarma menüsünde 2m yerine sizin girdiğiniz değer varsa işlem başarılıdır.

upload_max_filesize = 10M 
post_max_size = 10M

Üçüncü yol; functions.php dosyası..

Yukarıdaki yollar işinize yaramaz ise, temanızın functions.php dosyasını masaüstüne çekip içerisinde uygun bir yere aşağıdaki kodu ekleyin. Bu kod sayesınde upload limitini istediğiniz gibi azaltıp ve arttırabilirsiniz.

add_filter( 'upload_size_limit', 'wpse_70754_change_upload_size' );
function wpse_70754_change_upload_size()
{
return 1000 * 1024;
}

yorum yazarı “mustafa”;

3.yoldaki kod çalışıyor, koddaki 1000 değeri 1000kb ‘ı temsil ediyor sıfırları arttırarak limiti büyültüyorsunuz ör. 10000 = 10 mb