LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Wordpress İçin URL Yönlendirme Eklentisi "Redirection" - web-master

Daha önceleri eski url’leri yönlendirmek için Permalink Redirect eklentisini yada htaccess dosyasını kullanırdım ama bugün üç beş url’yi yönlendirmem gerekince yeni bir keşif yaptım. WordPress için Redirection eklentisi.. 1 milyon 600 bin kez indirilmiş bu eklenti, htaccess ile yapılabilecek yönlendirme işlemini rahatlıkla yapabiliyor ve bizi kodlarla uğraşmaktan kurtarıyor..

DİKKAT! Yazı, 26 Mart 2014 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Şimdi diyebilirsiniz ki;  Htaccess varken bu eklentiye ne gerek var? Öyle demeyin.. Bir kısmımız WordPress’e takla attırırken, bir kısmımız WordPress ile yeni tanışıyor yada  ftp/cpanel’e erişim hakkı olmuyor, htaccess düzenlemesinden anlamıyor..

Bu eklenti ise öyle değil..

Hemen Worpdress admin paneline giriyor, Eklentiler > Yeni Ekle > “Redirection” Eklentilerde Ara diyerek aratıyor ve karşımıza çıkan John Godley’in geliştirdiği bu eklentiyi blogumuza kuruyoruz.

Eklenti kurulduktan sonra Araçlar menüsü altında Redirection bağlantısı beliriyor. Artık url yönlendirmesi yapacaksak buraya gidiyor ve aşağıda resimde görünen formdan yönlendirmelerimizi ekliyoruz.

Wordpress İçin URL Yönlendirme Eklentisi "Redirection" - web-master

Kaynak url yazan yere resimde gördüğünüz gibi yönlendireceğimiz url’yi giriyoruz. Örneğin url değişikliği yaptınız yada bir yazıyı sildiniz ve artık bu url 404 hata sayfasına gidiyor. Bunun yerine bu yönlendirmeyi yapıyor ve boşa düşen url’yi aktif, alakalı bir url’ye yönlendiriyoruz.

Karşılaştır ve işlem altında birkaç seçenek var ama en çok kullanılabilecek olanlar resimde görülenler.. Yalnız URL ve URL’ye Yönlendir.

Son olarak Hedef url yazan yerede eski url’nin yönleneceği adresi giriyoruz. Harici url’de girilebilecek bu alan sayesinde eski url anında yeni url’ye gidiyor.

Eklentinin en güzel yanlarından biride eklenen yönlendirmelerin kaç defa tıklandığını takip edebiliyor olmamız.

Eklentiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>> Redirection Eklentisine Git..

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 26 Mart 2014 tarihinde yayımlanmıştır.


  ReaL 20 Temmuz 2016, 15:51

  Merhaba Yanlış yaptım galiba sitem hata veriyor tamamen nasıl kaldırabilir uygulamayı kaldırsamda iptal olmadı devam ediyor yönlendirme!

  Lordiz 20 Temmuz 2016, 20:37

  @ReaL; Merhaba. Eklentiyi kaldırdıysanız ya htaccess dosyasında hata vardır yada tarayıcı önbelleğinden ötürü hala yönlendirme gerçekleşiyordur. Başka bir tarayıcıdan kontrol edin orada da yönlendirme varsa htaccess dosyasını değiştirin yada düzenleyin.

  Btn Aslan 08 Kasım 2017, 12:37

  Hocam merhaba, şimdi ben https kullanıyordum lakin bir sıkıntıdan dolayı kaldırdım ama google urlleri http değil de https ye gönderiyor ben https gidenleri nasıl http ye yönlendiririm?

  Lordiz 09 Kasım 2017, 20:54

  @Btn Aslan; Merhaba. https’den http’ye yönlendirme için eklenti yerine htaccess dosyasından yönlendirme yapmanızı öneririm. Öncesinde https için kullandığınız eklenti yada htaccess komutu varsa onları kaldırın, site genel ayarlarında site adresi bölümünde https varsa onu http yapın, site haritanız varsa silip yeniden oluşturun ve bunu Google web master araçlarında güncelleyin. Son olarak da aşağıdaki kodu htaccess dosyasına ekleyin. Denemesini yapamadım ama çalışması gerekiyor.

  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTPS} on
  RewriteRule (.*) http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019