WordPress İçin URL Yönlendirme Eklentisi “Redirection”

Wordpress İçin URL Yönlendirme Eklentisi "Redirection"

Daha önceleri eski url’leri yönlendirmek için Permalink Redirect eklentisini yada htaccess dosyasını kullanırdım ama bugün üç beş url’yi yönlendirmem gerekince yeni bir keşif yaptım. WordPress için Redirection eklentisi.. 1 milyon 600 bin kez indirilmiş bu eklenti, htaccess ile yapılabilecek yönlendirme işlemini rahatlıkla yapabiliyor ve bizi kodlarla uğraşmaktan kurtarıyor..

DİKKAT! Yazı, 26 Mart 2014 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Şimdi diyebilirsiniz ki;  Htaccess varken bu eklentiye ne gerek var? Öyle demeyin.. Bir kısmımız WordPress’e takla attırırken, bir kısmımız WordPress ile yeni tanışıyor yada  ftp/cpanel’e erişim hakkı olmuyor, htaccess düzenlemesinden anlamıyor..

Bu eklenti ise öyle değil..

Hemen Worpdress admin paneline giriyor, Eklentiler > Yeni Ekle > “Redirection” Eklentilerde Ara diyerek aratıyor ve karşımıza çıkan John Godley’in geliştirdiği bu eklentiyi blogumuza kuruyoruz.

Eklenti kurulduktan sonra Araçlar menüsü altında Redirection bağlantısı beliriyor. Artık url yönlendirmesi yapacaksak buraya gidiyor ve aşağıda resimde görünen formdan yönlendirmelerimizi ekliyoruz.

Wordpress İçin URL Yönlendirme Eklentisi "Redirection"

Kaynak url yazan yere resimde gördüğünüz gibi yönlendireceğimiz url’yi giriyoruz. Örneğin url değişikliği yaptınız yada bir yazıyı sildiniz ve artık bu url 404 hata sayfasına gidiyor. Bunun yerine bu yönlendirmeyi yapıyor ve boşa düşen url’yi aktif, alakalı bir url’ye yönlendiriyoruz.

Karşılaştır ve işlem altında birkaç seçenek var ama en çok kullanılabilecek olanlar resimde görülenler.. Yalnız URL ve URL’ye Yönlendir.

Son olarak Hedef url yazan yerede eski url’nin yönleneceği adresi giriyoruz. Harici url’de girilebilecek bu alan sayesinde eski url anında yeni url’ye gidiyor.

Eklentinin en güzel yanlarından biride eklenen yönlendirmelerin kaç defa tıklandığını takip edebiliyor olmamız.

Eklentiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>> Redirection Eklentisine Git..