WordPress “wp_yoast_Indexable’ doesn’t exist” Hatası ve Çözümü

Wordpress "wp_yoast_Indexable' doesn't exist" Hatası ve Çözümü

Muhtemelen biliyorsunuzdur, WordPress scriptli sitenizde wp-config.php dosyasındaki WP_DEBUG komutunu False’den True’ya çevirirseniz sitenizdeki tüm sorunlar birer hata mesajı olarak serilir karşınıza.. Bu sorunların bazısının başında Warning yazar, bazısında Notice yazar. Notice yazanlar çok önemli değildir fakat Warning yazanlar kesinlikle düzeltilmelidir, aksi halde sitenizde, sunucunuzda büyük sorunlar yaratabilirler. Yoast Seo eklentisinin wp_yoast_Indexable’ doesn’t exist hatası da o warning’lerden birisi!

“wp_yoast_Indexable’ doesn’t exist” Hatasının Çözümü!

Bu hataya neyin sebep olduğunu bilemiyorum fakat bir anda çıktığına şahit oldum ve arka planda siteyi, sunucuyu aşırı yorduğunu da deneyimledim. Hatta bu sorun yüzünden siteyi Nginx modunda dahi çalıştıramadım.. Apache’ye mahkum oldum bir süreliğine.. Ve ilk fırsatta sorunun çözümü için araştırmalar yaparak, nihayetinde geçerli çözüm yöntemi ile bu sorundan kurtuldum.

Peki Ne Yaptım?

Çözüm çok basit.. Yoast Seo eklentisinin bir yardımcı eklentisi varmış, adı Yoast Test Helper..

  • Yoast Test Helper eklentisini yükledim,
  • Etkinleştirdim,
  • Araçlar sayfası altına eklenen Yoast Test bağlantısına tıkladım,
  • Ve son olarak Yoast Test sayfasında sağ altta yer alan “Reset indexables tables & migrations” butonuna tıkladım.

Kısa bir sürede veritabanı tarafındaki sorun çözüldü ve hem debug hata mesajları kaybolurken, hem de sitemde bariz bir hızlanma yaşadım. Artık Nginx modunu da sorunsuz olarak kullanabiliyordum.

Eğer bir gün böyle bir sorun yaşarsanız, aynı yöntemi (önce sql yedeği alarak) rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ve eğer konuyla alakalı sorularınız olursa, yorum olarak yazabilirsiniz.