Youtube Uygulamasında Otomatik Oynatma Özelliğini Kapatma

Youtube Uygulamasında Otomatik Oynatma Özelliğini Kapatma

Mobil uygulamalarda sinir olduğum iki şey var; 1) Sürekli bize takip etmemiz için birilerini önermeleri ve bizi başkalarına önermeleri, 2) internet kotasını hesaba katmadan içerikleri otomatik oynatmaları.. Önerileri fark edince kapatıyoruz sorun olmuyor da, otomatik oynatmayı fark edemez isek gereksiz veri kaybı ve sonucunda fatura aşımı gibi sonuçları olabiliyor. 

Otomatik oynatmanın da iki türü var; 1) wifi üzerinden otomatik oynatma ve 2) mobil veri de dahil her zaman açık.. Wifi üstünden otomatik oynatma, eğer kotalı internet kullanmıyorsanız pek zarar vermiyor. Fakat cihazınızın pili açısından da yine gereksiz bir aksiyon.. Bu sebeple otomatik oynatmayı kapatmak gerekiyor.

Önceleri otomatik oynatma derdini İnstagram, Facebook ve Twitter’da taşıyorduk, şimdi bunlara Youtube eklendi. Yani hepsini ilk kurulumda direk kapatmak gerekiyordu, şimdi Youtube içinde ayar yapacağız. Peki nasıl olacak?

Youtube mobil uygulamanız güncel sürüm olacak, güncel sürüm olmazsa ara bir sürümde otomatik oynatma aktif, fakat kapatma gibi bir seçeneği olmayabilir.

Uygulamanız güncel ise, sağ üst profil resminden açılır menü ile Ayarlar sayfasına gideceksiniz. Ayarlar sayfasında Otomatik Oynatma seçeneğine dokunacaksınız.

Youtube Uygulamasında Otomatik Oynatma Özelliğini Kapatma

Otomatik Oynatma sayfasında Ana Sayfa’da otomatik oynat seçeneğine dokunacak ve karşınıza gelen seçeneklerden Kapalı yazanı seçeceksiniz.

Youtube Uygulamasında Otomatik Oynatma Özelliğini Kapatma

Tabi bu anlatım Android uygulaması için geçerli. Apple cihazlarda biraz farklılık olabilir yada bu seçenek bulunmayabilir.

Konuyla alakalı sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa yazabilirsiniz.

Notlar: 

  • Twitter web sürümünde otomatik oynatmayı kapatmak için bu sayfaya bakmalı, mobil uygulamasında otomatik oynatmayı kapamak için Ayarlar ve Gizlilik > Veri Kullanımı > Video otomatik oynatma yolunu izlemelisiniz.
  • Facebook web sürümünde otomatik oynatmayı kapatmak için bu sayfaya bakmalı, mobil uygulamasında otomatik oynatmayı kapamak için yan açılır menüden Ayarlar > otomatik oynatma > Asla seçin.
  • İnstagram mobil uygulamasında otomatik oynatmayı kapatmak için sağ açılır menüden > Ayarlar > Hücresel Veri Kullanımı > Daha Az Veri Kullan seçeneğini aktif edin.

Mobil uygulamalar ve web arayüzleri sürekli güncellendiği için siz bu yazıya erişim sağladığınızda yukarıdaki anlatımda farklılıklar olabilir. Eğer büyük bir fark görüyorsanız ve yardıma ihtiyacınız varsa, konu altından yorum yazarak yardım alabilirsiniz.