Youtube Üzerinden Ücretsiz ve Yasal Film İzleyebileceğiniz Kanallar

Youtube Üzerinden Ücretsiz ve Yasal Film İzleyebileceğiniz Kanallar

Muhtemelen tüm gününü Youtube’da geçirenlerin zaten bundan haberi vardır ama ben bu yazımı bu konudan haberi olmayan ve tv karşısında tüm gün kaliteli film arayıp hüsrana uğrayanlar için yazmak istiyorum.. Biliyorsunuz ki tv kanallarımızın çoğu artık güzel, kaliteli içerikler yayınlamak yerine boş beleş içeriklere yöneliyor, yemek yarışmaları, hayatta kalma yarışmaları, gelin-damat programları, magazinsel şeyler ve zaten Youtube’da gördüğümüz komik videoları döndürüyorlar. Bu sebeple izleyici doğal olarak Youtube’a, internette bulduğu korsan dizi-film sitelerine yada paralı platformlara yönelmeye başladı. 

İzleyicinin tv yerine interneti tercih etmesi ise reklamların televizyondan internete kaymasına sebep oldu. Firmalar, internet üstünden yayın yapan yasal ve kaliteli içeriklere reklam veriyor, izleyiciyi tv’de yakalayamadıysa, bu sefer internet üstünden yakalıyor. Bunun sonucu olarak televizyon kanalları kaybediyor, izleyici ve reklam veren kazanıyor.

Reklam veren internete yönelince, internet üstünde kaliteli içerik sayısı artıyor, içerik sayısı artınca izleyici daha fazla interneti tercih etmeye başlıyor.

Eğer sistem bu şekilde işlemeye devam ederse, en uzak ihtimalle 5 sene sonra tv izleyicisi televizyonu tamamen bırakıp, her şeyi internet üzerinden izlemeye başlayacak gibi görünüyor. Bu işten en karlı çıkan ise Youtube olacak.

Biliyorsunuz ki Youtube üzerinde milyarlarca video var ve bunlara ek olarak canlı yayınlarda Youtube üzerinden yayınlanabiliyor. Hem Youtuber’lar hem tv kanalları artık bu sistem ile Youtube üzerinden sağlam bir gelir elde ediyorlar. Gelirleri arttıkça da içeriklerini daha kaliteli hale getiriyorlar. Bizlere ise bu kaliteli içerikleri bulup tadını çıkarmak kalıyor.

Peki Youtube Üzerinden Film İzleyebilir Miyiz?

Evet, izleyebilirsiniz. Eskiden Youtube’da korsan şekilde filmler yayınlanır, kaliteleri kötü olur ve bu içerikler şikayet edildiğinde Youtube’dan silinirlerdi. Ama şimdi öyle bir durum yok. Artık Youtube üzerinde yasal bir şekilde sinema filmleri paylaşılabiliyor ve yapımcı şirketlerde bu filmlerin izlenmesinden hatırı sayılır bir gelir elde ediyorlar. Gelirleri sadece reklamlar olduğu içinde izleyiciyi etkileyen bir durum olmuyor.

Siz içeriği bulacaksınız, izleyeceksiniz. Hepsi bu.

Peki Nereden Bulacaksınız?

Youtube’da izlemek istediğiniz filmin adını aratabilirsiniz fakat arşiv şuan o kadar geniş değil. Yani her aradığınız filmi bulma şansınız yok. Bu sebeple belirli kanalları yakalamanız, onları takip etmeniz, onların yayınladığı içeriklerden sevdiklerinizi izlemeniz gerekiyor. Tabi bu biraz araştırma ve uğraş istiyor.

Not: Yakın zamanda Youtube’un yasal film yayınlama işine girmesi bekleniyor. Yani Youtube, büyük film şirketleri ile reklam geliri üstünden anlaşmalar yapacak ve birçok yabancı filmi birden fazla dil seçeneği ile ücretsiz şekilde bünyesinde yayınlayacak. Bizler ise bu filmleri para ödemeden izleyeceğiz, film film şirketleri de filmlerde görünen reklamlar üzerinden kazanç sağlayacak.

Güncelleme: Youtube’un bir süredir ücretli olarak hizmet sunduğu Youtube Originals kanalı ve ücretli içeriği reklam destekli şekilde ücretsiz hale geliyor. Şimdilik tüm içerik olmasa da birçok içerik ücretsiz bir şekilde reklamlar sayesinde herkes tarafından izlenebilecek. Ve belki ilerleyen süreçte bu içerik arşivi daha genişleyerek Youtube’dan yeni bir Netflix alternatifi doğacak.

Youtube Originals kanalına ve içeriklerine bu bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Araştırmak ve uğraşmak size göre değilse, gelin size bir kıyak geçeyim ve elimdeki sağlam Youtube kanallarının listesini paylaşayım. Bu kanallara baktığınızda en az 500-600 adet Türk filmi ve birkaç Yabancı film olduğunu göreceksiniz. İçlerinden sevdiklerinizi, ilginizi çekenleri istediğiniz zaman döndüre döndüre, tekrar tekrar izleyebilir, hatta o kanallara abone olup yeni ekleyecekleri filmleri de ilk öğrenenlerden birisi olabilirsiniz.

ARZU Film: Hababam Sınıfı serisi dahil birçok Türk filmi mevcut.

https://www.youtube.com/channel/UCUALYmnkEmx8vlxIbpr2gmw/playlists

MURAT Film: Eski Türk filmleri.

https://www.youtube.com/channel/UChpw5ERAQlYT7-BV2F9iqTQ/playlists

Sinema GO: Eski Türk filmleri.

https://www.youtube.com/channel/UCXWpX5SXvY1pH0o9iGTn1aA/videos

Fanatik Film – Yerli: Eski ve yeni Türk filmleri.

https://www.youtube.com/channel/UCAJcU9SesgVqsJ8M0l7zYrA/videos

Fanatik Film – Klasik: Eski ve yeni Türk filmleri.

https://www.youtube.com/user/Turkwebtvklasikfilm/videos

Fanatik Film – Nostalji: Eski Türk dizileri; Mahallenin Muhtarları ve Bizimkiler gibi. Fakat bölümlerde eksikler var.

https://www.youtube.com/user/turkwebtvnostalji/videos?view=0&sort=p&flow=grid

Fanatik Film – Dini: Dini içerikli diziler ve filmler.

https://www.youtube.com/channel/UCUpc6hSJWBJZ8wn5wP5qJng/videos

Fanatik Film – Çocuk: Birkaç yabancı aile filmi ve çocuklar için çizgi filmler.

https://www.youtube.com/channel/UCDyJbpN_y4meZqPriK2Y0Zg/videos

Fanatik Film Arşiv: Fanatik Film’in yeni arşiv kanalı.

https://www.youtube.com/channel/UCfKwGebVP4ljVqXMXIJrXCQ/videos

ERLER Film: Erler filmin kendine ait 14-15 tane eski Türk filmi.

https://www.youtube.com/watch?v=cr12ax7p4Xo&list=PLNv00hexs8Zfqlzn9l6dRFGsk80h2dHrR

BURÇ Film: Burç filmin kendine ait 100 civarı eski Türk filmi.

https://www.youtube.com/watch?v=BbMVknMc61c&list=PLbLC3Sy9vePLQLAVzcS4WmG2QxBtmWfES

Sistem Film: Sistem filmin kendine ait birkaç dizi (Emret Komutanım, Tanrı Misafiri) ve birkaç sinema filmi.

https://www.youtube.com/channel/UCL_hdvwQcxxVwoBOj0f6qTA/playlists

Asteros Film: Asteros filme ait iki yeni Türk filmi.

https://www.youtube.com/user/asterosfilm/videos

Netflix Belgesel Filmleri: Netflix’in birbirinden kaliteli 30’u aşkın belgeseli şimdi resmi Youtube kanalında!

https://www.youtube.com/playlist?list=PLvahqwMqN4M0GRkZY8WkLZMb6Z-W7qbLA

Yukarıdaki listeyi fırsat buldukça güncelleyecek ve genişletmeye çalışacağım. Fakat sizinde bildiğiniz yasal kanallar varsa, yazı altından yorum olarak kanal bağlantısını, kanal adını yazarak katkı sağlayabilirsiniz.

Hepinize iyi seyirler.