Zülfü Livaneli’nin Kaleminden Gerçek Atatürk Filmi “Veda”

Zülfü Livaneli'nin Kaleminden Gerçek Atatürk Filmi "Veda"

Merakla beklenen Atatürk filmi “Veda”, Zülfü Livaneli’nin kalemi ve gözünden beyazperdeye taşınıyor. Filmde Atatürk’ün çocukluk, ergenlik, gençlik ve yaşlılık dönemlerini dört farklı oyuncu canlandırdı.

En kalabalık prodüksiyon

Zülfü Livaneli’nin yazıp yönettiği, çekimlerine 27 Ekim’de başlanan “Veda” adlı film için geri sayım başladı. Can dostu Salih Bozok’un anlatımıyla dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesi beyazperdeye taşıyan film için tam 12 bin parça kostüm hazırlandı. Devamlı çalışan 29 araç, 98 kişilik ekip ve 2000 kişilik figürasyonla Türkiye’nin en kalabalık prodüksiyonu gerçekleştirildi.

Filmin, Can Dündar’ın belgesel nitelikli ”Mustafa” filmine alternatif olduğu yolundaki iddiaları yalanlayan ekip, bunun Atatürk’ün hayatı ile ilgili ilk sinema filmi olduğunu belirtti.

Veda’nın TRT tarafından çekilmediği de bildirildi.

Bademli’deki çekimlerin, Atatürk’ün çocukluğu ve mahalle mektebi bölümünü kapsadığı, okul arkadaşlarını oynayan figüran çocukların da Ödemiş’teki özel bir okulun öğrencilerinden seçildiği öğrenildi.

Atatürk’ün 6 yaşından beri arkadaşı olan Salih Bozok’un anıları temel alınarak çekilen filmin, bahar aylarında vizyona gireceği, filmde rol alan sanatçıların tamamının Türk olduğu belirtildi.

Dönem dönem Mustafa Kemal

“Veda”da; Atatürk’ün 6-7 yaşlarını Kaan Olcay, 14-15 yaşlarında Harbiye mektebinde vatana hizmete hazır Mustafa Kemal’i Bartunç Akbaba oynadı. 25-45 yaş arasındaki Mustafa Kemal Paşa’yı, Trablusgarp’ta ve Çanakkale’de lider bir komutanı, Dumlupınar’daki Başkomutanı, Latife’nin eşi ve Fikriye’nin ölümsüz aşkını Sinan Tuzcu canlandırırken, Mustafa Kemal’in son zamanlarını, Atatürk’ün 57. yaşını da Burhan Güven oynadı.

Filmin Tanıtım Fragmanı: