Yazıya Yorum Gönder!

Beyni ve Kalbi Olmayan Canlı

Deniz anaları veya Medüzler, Scyphozoa ve Cubozoa sınıflarında bulunan, serbest yüzen deniz hayvanlarıdır. Medüzler, yassılaşmış ve yüzmeye uyum yapmış varlıklar olarak tanımlanabilirler. Vücut şekli çoğunlukla yayvan ya da kubbeli bir şemsiye şeklindedir ve poliplerden daha karmaşık yapılı canlılardır. Yüzme organı olarak bir şemsiye gelişmiştir. Bu organ sayesinde hayvan ileriye doğru hareket eder.

Uygun şartlar halinde milyonlarca yıl yaşayabileceği söylenen bu canlıların beyinleri ve kalpleri bulunmamaktadır. Beyin yerine sinir sistemleri ışığa ve kokuya duyarlı şekilde gelişmiştir. Kalp yerine hiç bir şey bulunmamaktadır.

Küçük balıklarla ve diğer küçük deniz canlılarıyla beslenen denizanaları, vücutları hidrodinamik olmadığı için yavaş yüzerler ve avlarını yakalamalarına yardımcı olacak şekilde bir dalgalanma yaratırlar. Ve denizanaları bir eşeysiz üreme şekli olan tomurcuklanmayla ürerler.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilir yada sayfamı sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz!

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2019