Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

SMS ve MSN'den Küfür ve Hakarete Para Cezası

MSN üzerinden ve SMS ile yaptığınız görüşmelere dikkat. Tehdit ve hakaret içeren mesajlar yazarken bir kez daha düşünün. Mahkeme 1.500 TL para cezasına hükmetti.”SMS ve MSN yoluyla hakaret” ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan bir kişi, bin 500 lira para cezasına mahkum edildi.

Ordu 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, M.A. (40) adlı şahsa karşı SMS ve MSN yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan H.A. (24), önce TCK’nın 125. maddesi gereği 90 gün adli para cezasına çarptırıldı.

Sanığın mahkemeye yansıyan olumlu kişiliği sonucu ceza 75 gün adli para cezasına indirildi. Sanığın ekonomik durumunu göz önüne alan mahkeme, 75 gün adli para cezasını bin 500 lira para cezasına ve bu cezayı 10 taksitte ödemesine karar verdi.

Mahkeme, sanığın 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tutulmasına da karar verirken, bu süreyi herhangi bir yasaklama veya yükümlülük yüklenmeden geçirmesini kararlaştırdı.

2010 yılına ait bu haber, içinde bulunduğumuz dönemde diğer sosyal haberleşme ve mesajlaşma uygulamaları içinde örnek teşkil edip, benzer cezalar uygulanabilir. Konuya dair detaylı bilgiyi uzman hukukçulardan alabilirsiniz.

>> Ticari Elektronik İleti (Sms – Mail) Şikayet Sistemi

facebook share twittershare

  sxfxb 17 Haziran 2011, 18:52

  öncelik le merhaba ben 19 yaşında bir gencim başıma böyle bi olay geldi.2010 yılıda arkadası mın biri bana bedava mesaj hakkın var mı diye sordu bende var dedim ve telefonu mu verdim ve o arkadasım bir fifa kokart lı bir hakeme,içinde hem küfür hem de hakaret olan bir mesaj gönder miş ve bana bir şey söylemedenj mesajı da silmiş sonra aradan 2 ay gectikten sonra bana savcılık tan mesaj geldi mesaj da sayın safa ****** 5 gün için de ör.şu şu adliye ye geliniz diye ve ben pek kale almadım bu mesajı ve ardından 3 y gectik ten sonra arka arka ya 3 meaj geldi savcılık tan ve nhe oldugu nu anlamadan karakola gittim şöyle böyle ifade verdim ondan sonra bana bir kagıt verdi ve savcının yanına gidip ifade verdim ve bana inanmı yorlar ne yapacagımı bilmiyorum şu an mahkeme kagıdını bekliyorum lütfen bir bilginiz varsa cevap verir şimdiden teşekkürler

  admin 17 Haziran 2011, 18:57

  geçmiş olsun sizinki çok sakat bir durum telefon sahibi sizsiniz hat sizin üzerinize ve telefonunuz ile işlenen tüm suçlarda sorumlu sizsiniz arkadaşınız suçu itiraf etmediği sürece tüm yasal yaptırımlarda size gelecek elinizden ne gelir hakeme ulaşıp özür dileyebilirsiniz sizin yapmadığınızı anlatabilirsiniz eğer size inanırsa ve insaflı biriyse davayı geri çekebilir.

  hümeyra coşkun 21 Ekim 2011, 13:20

  merhaba daha önce beraber çalıştığımız bir bayan arkadaştan dört ay önce hakaret içeren sms aldım.kendisne beni rahatsız etme savcılığa veririm dedim.on beş yirmi gün sonra beni arayıp dalga geçti.kimse gelmedi bekliyorum gibi sözler söyledi.bundan iki ay sonra yine hakaret içeren sms gönderdi ilk smsi sildim sonra bende ona karşılık verdim.sonra bana daha ağır sözler içeren iki sms daha gönderdi bende ertesi gün savcılığa suç duyurusu yaptım.bu arada bu sms ler yüzünden kendisi işten çıkarıldı.karakolda ifade verdim o da vermiş ve benim ilk smsim silindiği için hakaretli smsleri ilk ben göndermişim gibi bir izlenim çıkmış.savcılık beni tekrar çağırdığında o da davacı sen de ceza alabilirsin dedi.hem iş düzenimin hemde aile hayatımın huzuru açısından şikayetimi geri almak istediğimi söyledim uzlaşma formu imzaladım.bana söylenen şayet şikayet ettiğin kişi uzlaşmazsa senein hakkında dava açılacak dendi bunun sonucunda ne ceza uygulanır?teşekkür ederim.

  admin 21 Ekim 2011, 14:01

  @hümeyra coşkun; Geçmiş olsun. Bu konuda bilgim yok bunu Avukatlara, hukukçulara sormak gerek. Eğer gerçekten ilk hakaret eden oysa GSM operatörünüzü arayıp onlardan teknik bilgi alabilirsiniz. Silinen SMS’lerin GSM operatörlerinde kaydı varsa Savcılık talep eder ve ilk kimin ne yazdığı ortaya çıkabilir.

  fatma 12 Ocak 2012, 00:18

  slm ben faceden küfürlü bi msj aldım ve bunu bana komsum yazdı ben evliyim belden aşşağı küfüre dayanamıyom ben bunu nasıl mahkemeye veririm verdiğim zaman o kişi gereken cezayı görürmü ve kanıt olarak daha msj larıda silmedim bu bana yardımcı olurmu cevabınızı hemen bekliyorum acil

  admin 12 Ocak 2012, 03:19

  @fatma; İmkanınız varsa ve bu kişi gerçekten tehlikeli biriyse önce avukata başvurun daha sonra gerekiyorsa polise, savcılığa durumu bildirin. Buradan size ne desem yalan olur, size şuan en iyi yardım edecek olanlar avukat, polis ve savcılık. Geçmiş olsun.

  fatma 12 Ocak 2012, 16:01

  imkanım yok okadar avukat tutmak ne kadara mal olur onuda bilmiyorum ama ben ozamn bu yazıyı da götürüp vereyim en azından içim rahat olur içimi kemiriyo yazıyı tekrarr tekrar görünce tekrar cok teşekkür ettim

  zeyneq bkch 20 Mart 2013, 08:37

  eski sevgilim ve nisanlisida bana hakaret tehdit dolu mesajlar gonderdi sebebide ben aralarini bozmusum nisanlisiyla hic karsilasmadim bile ve ilk olaydada sevgilisisi beni internetde arkadas olarak ekledi sonra yine bana mesaj atildi faceden bi ton küfür yedim ama o mesajlar durmuyo telefonumada ilk mesaji eski sevgilim atmisti onlar duruyo polise başvurarak sikayetde bulundum bunlar 1 gün sonra tekrar bana mesaj attilaR ama hakaret ve tehdit yoktu ben sucluymusum gibi yazmislar sureklide cevap atmami istediler atmadim simdi dava yolundayim mesajlari sakliyorum benim dava sonucum nasil olur ?

  admin 20 Mart 2013, 22:29

  @zeyneq kch; Bir dava konusunda yorum yapamayız, davanın gidişatı ve sonucu hukuk çerçevelerinde belirlenecek. İnşallah sizin için hayırlı sonuçları olur. Geçmiş olsun.

  gönülyorgunu 16 Temmuz 2014, 19:36

  üç yıldır birlikte olduğum evli bir bayan var kendisiyle hergün telefonda görüşüyor ve yazışıyoruz kızı daha öncede bizim telefonlarımızı yakaladı bağrışmışlar falan 12.07.2014 tarihinde ben bunu tekrar aradım kızı yine yakalamış aradan onbeş dakika gibi bir zaman geçti bu kız yeni sözlenmiş, telefon numarasını gizlemeyen biri çok ağır hakaretler ederek tehdit etti ben alttan alarak kötü cevap vermedim ama içime dert oldu küfürler çok ağar ana avrat küfür bu küfür eden şahsı araştırdım ismine falan ulaştım adreside buldum kişiyi tanımıyorum beni tanımayan biri birilerinin tahrik edilmesiyle bu hakaretleri yapabilirmi mesajları silmedim dava açmak istiyorum avukat tutabilirim ama kazanabilirmiyim önemli olan bu.

  benim istediğim bu kişinin cezalandırılması

   

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017