LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Ticari Elektronik İleti (İzinsiz, Spam Sms) Şikayet Sistemi - cep-telefonu-teknoloji-haber, internet-siteleri

Bende dahil birçok kişinin rahatsız olduğu SMS ve Mail reklamları 1 Mayıs’tan itibaren yasaklanmıştı. Ama buna rağmen hala ‘bilgilendirme’ adı altında veya “mesaj almak istemiyorsanız mesaj gönderin” kurnazlığında reklam göndermeye devam eden şirketler var. İşte bu kurnazlardan kurtulmamız için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından “Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi” kuruldu. Rahatsız olduğunuz sms veya email göndereni bu sistem üzerinden şikayet ediyorsunuz ve bakanlık gerekli incelemeden sonra karşı tarafın cezasını kesiyor.

Sisteme şikayet kaydı için önce aşağıdaki adrese gidiyorsunuz,

https://tiss.gtb.gov.tr/

Daha sonra Tc kimlik numaranız, doğum yılı ve cep telefonu numaranız ile sisteme giriş yapıyorsunuz. (Bilgileri girip Giriş butonuna tıkladığınızda yazdığınız telefon numarasına 4 karakterli bir şifre gelecek, bu şifre ile oturum açmış olacaksınız. Her seferinde bu şifre değiştiğinden aynı adımları izleyeceksiniz.)

Güncelleme: Haziran 2016 tarihi itibari ile sisteme giriş yapmak ve şikayette bulunmak için E-devlet şifresi zorunluluğu getirildi. E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT’den alabilirsiniz.

Güncelleme 2: 22 Aralık 2016 tarihi itibari ile tiss.gtb.gov.tr sistemi özel sms kodlarını kapsayacak şekilde güncellendi. Artık kod yer alan sms’ler için özel kodu girebileceğiniz bir bölüm mevcut.

Güncelleme 3: Ticari Elektronik İleti şikayet sistemi üzerinden sms’in yanında mail ve izinsiz sesli aramaları da şikayet edebiliyorsunuz. Fakat sesli aramaları şikayet edebilmek için o görüşmeye ait ses kaydı yapmış olmanız gerekiyor.

Ticari Elektronik İleti (İzinsiz, Spam Sms) Şikayet Sistemi - cep-telefonu-teknoloji-haber, internet-siteleri Ticari Elektronik İleti (İzinsiz, Spam Sms) Şikayet Sistemi - cep-telefonu-teknoloji-haber, internet-siteleri

Sisteme giriş yapabildiyseniz sol altta işlem menüsünü göreceksiniz, Şikayet kategoriniz hangisi ise o başlıktan şikayet formunu dolduracaksınız. Sms, sesli arama veya e-posta.. Daha sonrada şikayet durumunu aynı menüdeki takip bağlantısından kontrol edebileceksiniz.

Ticari Elektronik İleti (İzinsiz, Spam Sms) Şikayet Sistemi - cep-telefonu-teknoloji-haber, internet-siteleri

Şikayetin geçerliliği ve doğru kontrolü için aşağıdaki resimde görünen hatta daha fazlasını içeren bir şikayet formu dolduracaksınız. Ayrıca ekran görüntüsü ekleme seçeneği de mevcut. Bu sayede gelen izinsiz mesajı doğrudan yetkililere iletebileceksiniz.

Ticari Elektronik İleti (İzinsiz, Spam Sms) Şikayet Sistemi - cep-telefonu-teknoloji-haber, internet-siteleri

Sorularınız olursa yazı altından yorum gönderebilirsiniz.

>> Kısa Mesajların Sonundaki Kodlar Ne Anlama Geliyor? >> İstenmeyen Sms’leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 29 Temmuz 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


  911aile 16 Nisan 2016, 11:05

  VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER ÇOOK FAYDALI TEŞEKKÜRLER

  Melike 01 Kasım 2018, 14:38

  Kodlu mesajdaki linkten mesajı engelledim ama engeli kaldırmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  Lordiz 01 Kasım 2018, 15:49

  @Melike; Merhaba. İşinize yarayacak bir firmanın mesajlarını mı durdurdunuz? Eğer firmanın web sitesi varsa oradan üye olarak sms vb. bilgilendirmeleri tekrar aktif hale getirin yada ilgili firmanın müşteri hizmetlerini arayarak sms izinlerini tekrar aktif edin.

  Seba 04 Kasım 2018, 20:11

  Merhaba verdiğiniz bilgiler sorunuma ışık tuttu. Umarım müsbet bir cevap alırım. İlgili kodun web sayfası varmış orda iptal formu yayınlanıyor onu kurallara göre doldurdum. ekran görüntüsü ekledim. gönderdim. Teşekkürler.

  Lordiz 04 Kasım 2018, 20:24

  @Seba; Merhaba, rica ederim. Sms gönderen şirketin iptal sayfası varsa o sayfadan abonelikten çıkmanız yeterli. Bakanlığa şikayet etmenize gerek kalmıyor.

  toplu sms 23 Nisan 2019, 16:56

  Güzel paylaşım. Teşekkürler. aktansms.com.tr

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019