Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

SMS ve MSN'den Küfür ve Hakarete Para Cezası

MSN üzerinden ve SMS ile yaptığınız görüşmelere dikkat. Tehdit ve hakaret içeren mesajlar yazarken bir kez daha düşünün. Mahkeme 1.500 TL para cezasına hükmetti.”SMS ve MSN yoluyla hakaret” ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan bir kişi, bin 500 lira para cezasına mahkum edildi.

Ordu 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, M.A. (40) adlı şahsa karşı SMS ve MSN yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan H.A. (24), önce TCK’nın 125. maddesi gereği 90 gün adli para cezasına çarptırıldı.

Sanığın mahkemeye yansıyan olumlu kişiliği sonucu ceza 75 gün adli para cezasına indirildi. Sanığın ekonomik durumunu göz önüne alan mahkeme, 75 gün adli para cezasını bin 500 lira para cezasına ve bu cezayı 10 taksitte ödemesine karar verdi.

Mahkeme, sanığın 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tutulmasına da karar verirken, bu süreyi herhangi bir yasaklama veya yükümlülük yüklenmeden geçirmesini kararlaştırdı.

2010 yılına ait bu haber, içinde bulunduğumuz dönemde diğer sosyal haberleşme ve mesajlaşma uygulamaları içinde örnek teşkil edip, benzer cezalar uygulanabilir. Konuya dair detaylı bilgiyi uzman hukukçulardan alabilirsiniz.

>> Ticari Elektronik İleti (Sms – Mail) Şikayet Sistemi

facebook share twittershare

  Lordiz 22 Haziran 2016, 03:21

  @asli; Merhaba. Sulh ceza mahkemesine gidip elinizdeki deliller ile dava açma talebinizi ileteceksiniz. Avukatınız olursa onlar işi daha hızlı başlatır ve sonuçlandırırlar. Avukatınız yoksa sonradan yine avukat bulacaksınız ve biraz zaman uzayacak. Ücretler; mahkemeye ve avukata göre değişiyor. Kazanırsanız masrafları karşı taraf ödüyor. Davanın sonucunu ve süresini de avukatlar, suçun ciddiyeti, deliller vb. etkenler etkiliyor. Size sayılar versem, sonuç söylesem kafadan sallamış olurum. Konuyla alakalı kesin bilgiler için bir avukata yada adliyeye gitmeniz gerekiyor. Yada Google’da “hakaret davası açma” araması yapabilirsiniz. Bir sürü benzer soru, sorun, cevap çıkacaktır.

  Senay yıldız 30 Haziran 2016, 11:55

  Merhaba acil cevaplarmisiniZ lütfen bundan 3 gün önce okuldan bir arkadaşım bana silik diye mesaj atti kimsin dedim ezik Paragoz ve ağza alınmayacak küfürler etti ama bene sustum ve o Her seferinde mesaj atti bende lafın altında kalmak istemedim bende attım ama ben attığımız mesajların bi kaçını sildim ama polise bildirdi sildim die ona sonra ertesi gün adam toplayip beni dövmeye geldiler. Bende polise verdim polis de sikayetcimisin dedi ewet dedim ve darp raporu aldım o da hakaret davası açack sizce kazanirmi yim ya bir şey yapmam gerekmiyor delil olarak elimde dovdugune dair mesaj var

  Lordiz 30 Haziran 2016, 13:46

  @Senay yıldız; Darp olayı hakaretten biraz daha ağır basar ama hakaret içeriği de önemli. Dava sırasında gerekirse gsm oparetöründen sms’leri talep eder bulurlar. İyi bir avukatınız da varsa bence kazanırsınız.

  Senay yıldız 30 Haziran 2016, 14:22

  Anladım peki benim yazdıklarım da var ama ben yazdıklarımı sildim polise dedim keşke silmeseydn dediler yani herhangi bir sorun olurmu ilk mesajı Onear attı zaten

  Lordiz 30 Haziran 2016, 14:35

  @Senay yıldız; İyi yada kötü yazılanlar sms olduğu için Gsm operatörlerinde de kayıtlı duruyor. Mahkeme isterse talep eder ve sms’lere erişim sağlayabilir.

  Senay yıldız 30 Haziran 2016, 19:01

  Peki size kazanirmi yim

  Lordiz 01 Temmuz 2016, 14:06

  @Senay yıldız; Otorite değilim, hukukçu değilim ama kişisel görüşümü soruyorsanız darp sebebi ile siz kazanabilirsiniz. Ama sms mesajları sonucu etkileyebilir.

  Özlem 29 Temmuz 2016, 23:53

  Bir şahıs tarafından whatsapptan küfür aldım ağır hemde mesajlar duruyor fakat yazan kişi reşit değil ceza alır mı? Ailesi mi alır yoksa

  Lordiz 31 Temmuz 2016, 15:17

  @Özlem; İşlediği suçu bilerek işliyorsa yaşına bakılmaz kanunlarda geçen cezayı verirler yada mahkeme; aile ile ara bulup şikayeti geri almanızı isteyebilir. Size ne yazdığı, ne niyetle yazdığı ve bundan sonraki davranışları çıkacak sonucu etkiler. Sizin için tehdit olduğunu düşünüyorsanız mahkemeye verir üzerine gidersiniz yada basit bir mevzu ise ailesine bildirirsiniz.

  eslem 10 Ağustos 2016, 13:28

  Eski erkek arkadaşıma ismiyle bilmediği numaradan mesaj attım biraz konuştuk sevgilisine ekran görüntüsü atmış o da aradı savcılığa vericem bu numarayı polise vericem dedi en fazla ne yapabilir

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017