Alüminyum Plaka Yerine Pleksi Plaka! Plakalar Yakında Değişiyor Mu?

Alüminyum Plaka Yerine Pleksi Plaka! Plakalar Yakında Değişiyor Mu?

Ülkemizdeki taşıtların hepsinde yıllardır aynı alüminyum plakalar kullanılıyor. Senelerdir hiçbir değişim olmadı ve kimsenin de aklına gelmemiştir plakaların değişeceği.. Yeni plaka için sebep ne olabilir ki? Yani yeni ne yapacaklar da plakalar değişecek?? Ama işte öyle değil.. Birçok avrupa ülkesinde artık alüminyum plakaların yerini pleksi plakalar alıyor ve sanırım ülkemizde de birkaç sene içerisinde pleksi plakalara geçiş yapılacak. Çünkü pleksi plakanın alüminyum plakaya göre artıları çok!

Pleksi Plaka’nın Artıları Neler?

İlk olarak, tüm Türkiye’deki plakalar değiştirilirse büyük bir ekonomik hareketlilik olacak, bunu bir tarafa koyarsak da pleksi plakaya geçişin yararları şunlar olacak;

  • Pleksi plakalar alüminyum plakalara göre daha net, daha okunaklı olacak,
  • Pleksi plakalar alüminyum plakalara göre daha güzel görünecek, daha hafif olacak,
  • Pleksi plakalar özel kaplama ile yapıldıklarından plakada silinme, bozulma olmayacak,
  • Pleksi plakalar özel üretimleri dolayısı ile çamur, kar tutmayacak,
  • Pleksi plakalar özel üretimleri sebebi ile üreten yere kadar pek çok teknik bilgiyi üstünde taşıyacak,
  • Ülkemizde durumu ne olacak bilemiyorum fakat istenirse pleksi plakaların üstüne hologram, qr kod veya elektronik çip eklenebilecek.

Durum böyle iken alüminyum plakada diretmeye gerek yok. Tabi pleksi plakaların uygun fiyatlı olması da önemli. Yeni bir teknoloji, uygun fiyatlı olursa hızlıca yaygınlaşır.

Şuan için plakaların fiyatı yada Türkiye’nin plaka değişikliğine ne zaman gideceğini bilemiyoruz. Fakat Fransa merkezli plaka üreticisi Zifort Immatriculation’ın Yozgat ilinde bir şirkete 4.8 milyon TL yatırım yapıyor (yada bir fabrika kuruyor) olması, bu değişimin yakın zamanda olacağı hissiyatı yaratıyor.

Hayırlı olsun. Bakalım değişim nasıl ve ne zaman olacak?

Not: Pleksi plakaların üretildiği malzeme sadece taşıtlarda plaka olarak değil, ofis ve büroların kapılarında isimlik olarak da kullanılıyor.