Samsung Galaxy Telefonlarda Bixby Tuşunun İşlevini Değiştirme

Samsung Galaxy Telefonlarda Bixby Tuşunun İşlevini Değiştirme

Samsung’un güncel amiral gemisi telefonlarının çoğunda sanal asistan Bixby bulunuyor ve birde fiziksel Bixby tuşu. Bu tuş genelde ses açma ve kısma tuşlarının altında yer alıyor, fakat Bixby henüz Türkçe dil desteği sunmadığı için pek fazla kimse tarafından da kullanılmıyor. Kullanılmadığı içinde yanlışlıkla bastığınız durumlar hariç Bixby tuşuyla pek işiniz olmuyor. Peki işimiz olmayan bu tuşu işlevli hale getiremiyor muyuz? Getirebiliyoruz. Peki nasıl?

Önceden Google Play’den harici bir uygulama yüklememiz gerekiyordu. Fakat resmi Android Pie güncellemesi ile Samsung ufak bir değişiklik yaparak Bixby tuşunda değişiklik yapmamıza izin verdi. Ancak bu değişiklik izni şimdilik tam kapsamlı değil! Yani tek basmada tuşun Bixby’yi açmamasını sağlayabiliyorsunuz fakat tuşa tek basmada başka bir uygulamanın açılmasını sağlayamıyorsunuz!

Güncelleme: Samsung’un Android Pie güncellemesinin hemen ardından Galaxy cihazlara sunduğu Galaxy Store Bixby güncellemeleri ile artık Bixby tuşuna tek basma yada çift basma için özel uygulamalar yada komutlar tanımlayabiliyoruz! Yani ek bir uygulama kurmaya gerek kalmadı. Sadece güncellemelerin hepsini almış olmanız gerekiyor.

Bixby Tuşuna Tek Basma / Çift Basma için Uygulamalar Tanımlama

Dikkat! Android Pie ve Bixby güncellemelerini almış olan Galaxy cihazlar için geçerli.

Öncelikle telefonunuzun Android Pie sürümünü almış olduğundan emin olun. Sonrasında Galaxy Store üzerinden Bixby güncellemelerini kontrol edin. En son gönderilen 3 güncelleme sonrası Bixby tuşuna uygulama atama özelliği sunuldu. Bu güncellemeleri almazsanız sadece Bixby tuşuna tek basma için Bixby’i kapatabilirsiniz.

Güncellemeler tamam ise!

Bixby tuşuna bir kez basın ve Bixby’nin açılmasını bekleyin. Yada Ayarlar > Gelişmiş Özellikler > Bixby tuşu yolunu izleyin.

Samsung Galaxy Telefonlarda Bixby Tuşunun İşlevini Değiştirme

Bixby ana sayfası karşınıza açıldıysa, sağ taraftaki üç nokta menüsüne dokunun. Menüden de Settings seçeneğine dokunun.

Yada Bixby tuşu sayfasında Bixby’yi açmak için çift dokunun seçeneğine dokunun. Seçenek aktif olduğunda ise hemen altındaki Tek basma kullan seçeneğine dokunup açılacak listeden bir uygulama seçin.

Samsung Galaxy Telefonlarda Bixby Tuşunun İşlevini Değiştirme

Ben mesela Bixby tuşuna tek basıldığında Kamera uygulamasının açılmasını istedim. Artık öyle çalışıyor. İki kes bastığımda ise yine Bixby açılıyor.

Son Bixby Güncellemelerini almadıysanız!

Son güncellemeleri almadıysanız yukarıda anlattığım gibi tek basmaya uygulama seçimi gelmeyecek ve belki Ayarlar altında Bixby seçeneği bile olmayacak. Bu durumda Bixby ayarlar (Settings) sayfasında Bixby Key seçeneğini bulun, dokunun. Karşınıza iki seçenek gelecek;

  • Press once to open Bixby
  • Press twice to open Bixby

Şimdi Bixby tuşuna tek bastığınızda Bixby’nin açılmaması için bu seçeneklerden ikinci olanı seçin.

Bundan sonra yanlışlıkla Bixby tuşuna basarsanız Bixby açılmayacak. Eğer Bixby’yi açmanız gerekir ise, Bixby tuşuna ard arda iki kez basmanız yeterli.

Harici Uygulamaları ile Bixby Tuşuna Yeni İşlevler Atama

Eğer Android Pie güncellemesini yada Bixby tuşu için resmi güncellemeleri alamıyorsanız bu durumda harici uygulamalar ile Bixby tuşunu değiştirmeniz gerekecek. Peki nasıl yapacaksınız?

Bunu yapabileceğiniz en iyi uygulama Bixbi Button Remapper bxAction.

Uygulamayı mağazadan indireceksiniz, telefon üzerinden uygulamanın istediği izinleri sağlayacak ve uygulamanın sizi yönlendirmelerini takip ederek Bixby tuşuna yeni faydalı işlevler atayacaksınız.

Uygulamaya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>> Google Play’de bxAction

Bu tarz olaylar için üçüncü parti uygulamaları pek uygun bulmuyorum fakat başka bir seçeneğiniz yoksa mecbur kalıyorsunuz. Konuyla alakalı sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.