LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Samsung Galaxy Telefonlarda Sanal Navigasyon Tuşlarını Gizlemek - google-play

Android Pie güncellemesi alan yada Android Pie sürümü ile gelen Samsung Galaxy akıllı telefonların çoğunda sanal navigasyon tuşlarını tamamen gizleyebiliyoruz. Tuşları gizlediğinizde onlar orada görünmüyorlar fakat aynı konumları kullanarak sürükleme hareketleri ile aynı işlevleri görmeye devam ediyorlar. Mesela ekranın sağ altından yukarı sürükleme geri işlevini, ekranın orta altından yukarı sürükleme ana ekrana git işlevini ve ekranın sol altından yukarı sürükleme ise son uygulamalar listesini çalıştırıyor. 

Peki Nasıl Yapıyoruz? 

Sadece Android Pie yüklü ve sanal navigasyon tuşları olan Galaxy’lerde!

Öncelikle Ayarlar > Ekran > Navigasyon çubuğu yolunu izliyoruz. Ardından karşımıza gelen navigasyon türlerinden Navigasyon tuşları yerine Tam ekran hareketleri seçeneğini seçiyoruz. [Yazının devamındaki ikinci resim.]

Bunu yaptığımızda ekranın altında sürekli görünen kontrol tuşları kayboluyorlar. Onların yerine 3 adet yatay çizgi geliyor. Bunlar bize tuşların nerede olduğunu göstermek için varlar.

Samsung Galaxy Telefonlarda Sanal Navigasyon Tuşlarını Gizlemek - google-play

Fakat pek hoş göründüklerini söyleyemem. Zaten orada sadece 3 adet işlev var, onları doğru olarak tutturmak hiçte zor değil..

İşte bu yardımcı çizgileri de kaybetmek istiyorsak, az önce girdiğimiz Navigasyon çubuğu sayfasında en alttaki Hareket ipuçları seçeneğinin sağındaki butonu pasif hale getiriyoruz.

Samsung Galaxy Telefonlarda Sanal Navigasyon Tuşlarını Gizlemek - google-play

Son durumda; hem Tam ekran hareketlerini aktif ettiğimiz, hemde Hareket ipuçlarını kapattığımız için gerçekten navigasyon tuşlarını tümden kaybetmiş oluyoruz. Artık ekranın alt kısmında navigasyon tuşlarını görmüyorsunuz fakat sürükleme ile 3 işlevi de (son uygulamalar, ana ekrana git, geri git) kullanabiliyorsunuz.

Tabi bu özellik sadece fiziksel navigasyon tuşu olmayan ve Android Pie güncellemesi almış Samsung cihazlarda kullanılabiliyor.

Telefonunuzda fiziksel tuşlar varsa zaten onları gizleyemiyorsunuz. Sanal tuşlar var fakat Android Pie güncellemesi alamıyorsanız, bu durumda da telefonu rootlamanız, özel rom yada uygulamalar kurmanız gerekiyor.. Eğer telefonunuzda sanal tuşlar var fakat resmi Android güncellemeniz tuşları gizlemenize izin vermiyorsa telefonunuza uygun Lineage os gibi özel rom’ları deneyimleyebilirsiniz.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum formundan yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 10 Mart 2019 tarihinde yayımlanmıştır.


  Berrin 29 Mayıs 2019, 03:35

  Cok teşekkürler bilgilendirme icin, nasıl gıcık bir ozelliktir ya, guncellemeyle geldi hep oyle kalacak sandım. Sayenizde aydınlandım….

  Lordiz 29 Mayıs 2019, 18:47

  @Berrin; Rica ederim. İyi günler.

  Dely 03 Haziran 2019, 02:05

  Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

  Berat 17 Haziran 2019, 21:49

  Çok Teşekkür ederim ALLAH razı olsun telefonu alalı 2 saat oldu bozdum sandım

  Lordiz 17 Haziran 2019, 22:13

  @Dely; @Berat; Rica ederim. İyi günler.

  Gizem 19 Haziran 2019, 00:22

  Merhaba eskiden navigasyon cubugunun en solundaki noktayı kullanarak gizleyebiliyorduk. Bu haline nasıl getirebilirim??
  Yeni halini sevmedim. Navigasyon cubugu kalinca internetten film izlerken navigasyon cubugu eskiden gizleniyordu ama simdi orada kaliyor ve bu cok rahatsiz edici. Yeni halini de begenmedim . Onerin var mi?

  Lordiz 19 Haziran 2019, 02:40

  @Gizem; Merhaba. Üst çekmeceyi aşağı indirip oradaki kısayol butonlarına göz atar mısın? Orada eğer Navigasyon Çubuğu yazan bir seçenek varsa onu kullanabilirsin. Aktif ettiğinde navigasyon çubuğu görünür, kapattığında çubuk kaybolur.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019