Android Telefondan Android Televizyona Fotoğraf ve Video Yansıtma

Android Telefondan Android Televizyona Fotoğraf ve Video Yansıtma

Uzun bir zaman boyunca, neredeyse 15 sene hep Samsung marka telefon kullandım. Hiç başka marka bir telefona bakmadım. Fakat son telefonumda bir değişiklik yaptım ve Huawei’nin kardeş markası Honor’a geçiş yaptım. Honor’a geçtiğim gibide iki konuda boşluğa düştüm; müzik uygulaması ne kullanacağım?, telefonumdaki fotoğrafları ve videoları televizyona nasıl aktaracağım?..

Honor güzel bir telefon yapmış ama bu konularda kullanıcıyı ihmal etmiş. Yani Samsung’dan gelen, Apple İphone’dan gelen kullanıcı önceden ne kullanıyordu? şimdi beklentisi ne olacak?.. Bunlara birer uygulama mı sunsak? Yok ya.. Youtube Music ve Google Fotoğraflar yeter!

E iyi de, herkes Youtube Music uygulamasının dahili hafızadaki müzikleri oynatabildiğini biliyor mu? Herkes Google Fotoğraflar uygulamasının hem fotoğraflar, hem videoları Android televizyonlara aktarabildiğini biliyor mu?

Ben bilmiyordum. Sonradan öğrendim. Keşke ama biraz aydınlatsalardı, Google Play’de fellik fellik başka uygulamalar aramasaydım..

Neyse sonuç olarak bir çözümümüz varmış. Hem reklamsız, hem ücretsiz.

Hem de telefonda dahili olarak geliyor. Ancak daha önce kullanmadıysanız, Fotoğraflar ile fotoğraf ve videoları televizyona yansıtmak aklınıza gelmemiş olabilir.

Bu nedenle böyle bir yazı yazarak, Honor marka telefon almış veya almayı düşünenlere yardımcı olmak istiyorum!

Peki Nasıl Yapıyoruz? 

Google Fotoğraflar uygulamasını açıyoruz. Telefonumuzda dahili olarak yoksa, bu bağlantıdan yüklüyor, açıyoruz.

Uygulamada sağ alttan Kitaplık sekmesine geçiyoruz.

Android Telefondan Android Televizyona Fotoğraf ve Video Yansıtma

Kitaplık sekmesinde telefonumuzdaki fotoğraf veya videolara ulaşıyor, televizyon ekranına yansıtmak istediğimiz içeriği açıyor ve hemen sağ üstte çıkan ekran paylaşım butonuna basıyoruz.

Android Telefondan Android Televizyona Fotoğraf ve Video Yansıtma

Eğer akıllı televizyonunuz veya tv box’ınız Android işletim sistemi kullanıyor ve o an aynı internet ağını kullanıyorsa, ekran paylaşım butonu ile karşınıza açılan listede adını görüyor olacaksınız.

Tv veya Box adına dokunuyorsunuz ve kısa bir süre içinde telefonunuzdaki fotoğraf, video büyük ekranda oynatılmaya başlıyor.

Belki bazılarınız bu özelliği benim kadar kullanmıyor olabilirler fakat benim için olmazsa olmazlardan biridir ve yeni aldığım bir telefonda basit bir şekilde fotoğraflarımı, videolarımı ekrana yansıtmak isterim. Bu nedenle bu özelliğin telefonumdaki çoğu uygulamada da desteklenmesini beklerim.

Fakat inanın, Google Play’den indireceğiniz çoğu galeri uygulamasında bu özellik bulunmuyor veya bulunsa da o uygulamalar reklam çöplüğü olduğundan kullanması tam bir eziyete dönüşüyor.

Ama unutmayın, bu özellik Android cihazlar arasında işe yarıyor ve her iki cihazın aynı ağa bağlı olması gerekiyor. Aksi halde cihazlar birbirini görmüyor ve dosyaları televizyona yansıtmak için çevrimiçi uygulamalar kullanmanız gerekiyor.

Konuyla alakalı ekleme yapmak veya soru sormak isterseniz yorum formunu kullanabilirsiniz.