Aneliya Georgieva Atanasova – Unutamam

Aneliya Georgieva Atanasova - Unutamam

İlk albümünü 2002 yılında çıkaran 1 Temmuz 1982 Eski Zağra doğumlu Anelia, bir Bulgar pop şarkıcısı. Kanserden babasını kaybeden Anelia, Bulgaristan’ın en ünlü müzik okullarından birinde eğitim almış ve Philip Kutev Kotel’deki eğitimine 1996 yılında başlarken, babasını da 1997 yılında kaybetmiş. Daha lise zamanlarında tatil dönemlerinde şarkı söyleyerek para kazanıyormuş. 2002 yılından sonrada müzik kariyerinde yükselmeye başlamış. 

2003 yılında evlenmiş ve kızı Ivon dünyaya gelmiş. 2005 yılında devlet konservatuarını kazanmış.

Toplamda 8 albüm yapmış. 2010 yılında Amerika turnesini giden Anelia, 2012 yılında Yunanistan’da klibini çektiği Yako mi deystvash isimli parçasının videosunu, 2016 yılında Antalya’da klibini çektiği V moya um parçasının videosunu yayınlamış ve sanırım Türkiye’yi çok sevmiş olacak ki, Şubat 2017 tarihinde de klibini İstanbul’da çektiği Türkçe sözleri olan Unutamam parçasının videosunu yayınlamış

Şarkının orijinali Day mi oshte. Türkçesi “Bana daha fazla ver” gibi birşey. Klip de tabiki Türkçe versiyonda olduğu gibi Çırağan sarayında çekilmiş. Şarkının Türkçe sözlerini ise Türk kökenli Bulgar sanatçı Tunçer Fikret Ali yazmış. Belki çok iddialı olacak ama bence Türkiye’deki birçok anlamsız şarkıdan daha anlamlı sözler yazılmış. Ellerine sağlık.

Ve tabiki Anelia’nın da sesine sağlık. Birçok orijinal yapımdan daha iyi bir iş çıkarmışlar. Klibin çekimi de ayrı mevzu. Dakika 2:24’de Beşiktaş’ın yeni akıllı stadyumu Vodafone Arena’yı görebilirsiniz. Orijinal versiyon Aralık ayından bu yana 11 milyon, Türkçe versiyon Şubat ayından bu yana 1,5 milyon izlenmiş. Halen görmeyen bilmeyen varsa haberi olsun istedim.