İnstagram Benzer Hesap Önerileri Nasıl Kapatılır?

İnstagram Benzer Hesap Önerileri Nasıl Kapatılır?

Sosyal medya siteleri iyiler, hoşlar ama daha fazla sosyallik için birilerini birilerine önermeleri, o şunu yaptı, bu bunu yaptı bildirimleri.. bence biraz gereksiz şeyler. Örneğin 7-8 bin beğenili Facebook sayfanızda paylaştığınız şeyi sizden para kapmak için herkese göstermez, 100-200 kişiye gösterir ama kişisel profilinize yüklediğiniz resmi siz istemeseniz de tüm arkadaşlarınıza gösterirler. 

Akıllı telefonunuzdan, mail hesabınızdan, tarayıcı çerezlerinden veriler alır, başka hesaplarınızdaki arkadaşlarınızı burada karşınıza çıkarırlar.. Aynı şeyi Twitter, İnstagram ve diğer birçok sosyal medya sitesi yapıyor. Önlem olarak da “isterlerse” kapatma seçeneği koyuyorlar. Seçeneğiniz yoksa o şekilde devam..

Bu yazımızın konusu “İnstagram’ın benzer hesap önerileri” özelliği. 

Bu özellik ne zaman geldi bilemiyorum ama epey bir süredir İnstagram hesaplarımız başkalarına “benzer” sebepler ile öneriliyor. Beğenileriniz benzer ise öneriliyorsunuz, arkadaşınızın arkadaşıysa öneriliyorsunuz, Facebook veya Twitter’daki arkadaşınız İnstagrama geldiyse öneriliyorsunuz.

Eğer başkalarına benzer sebepler ile önerilmek istemiyorsanız! basit bir şey yapmanız gerekiyor. İnstagram’ın web sürümüne giriş yapmalı, profil düzenleme sayfasından “Benzer Hesap Önerileri”ni kapatmalısınız.

https://www.instagram.com/accounts/edit/

İnstagram Benzer Hesap Önerileri Nasıl Kapatılır?

Bunu yaptığınızda x kişisi y kişisini takibe aldığında “benzerlik” sebebi ile ona önerilmezsiniz.

İnstagram Benzer Hesap Önerileri Nasıl Kapatılır?

Ayrıca profilinizde görünen başka kişi önerileri de gösterilmez.

(Aslında burada bir karışıklık var ama sanırım İnstagram Türkçeleştirmesini yapanlar hata yapmış. Benim gözlemlediğim kadarıyla her ikisi de bu seçenek ile kapanıyor. Yada hesabınızı gizlediğinizde bunlardan birisi daha kapanıyor.)

Deneyimlerinizi yazı altından paylaşabilirsiniz.