Atatürk’ün İzmiri – Bir Kentin Yeniden Doğuşu

Atatürk'ün İzmiri - Bir Kentin Yeniden Doğuşu

İzmir’in yunan işgalinden kurtuluşunu, İzmir’in bugün ki İzmir olmasında büyük payı olan rahmetli saygı değer Dr. Behçet Uz’u anlamamızı sağlayacak mükemmel bir eser “Atatürk’ün İzmiri – Bir Kentin Yeniden Doğuşu”.. Aslında kitap yeni değil, bundan 4 sene önce 2007 yılında basılmış ve hala gerek duyuldukça basımlar yapılıyor, kitabın telif gelirleri Behçet Uz’un ailesi tarafından Tema vakfına bağışlanıyor ve kitap (bence) mükemmel bir eser…

Abarttığımı sanıyorsanız size şöyle anlatayım, ilk olarak kitapta Behçet Uz’u kendi anlatımıyla tanıyoruz, onun hakkında bilmediklerimizi öğreniyor ve ölümüne kadar ki süreci takip edebiliyoruz. Ayrıca kitapta Behçet UZ’un o zamanki siyasilere bakışını, haklarındaki yorumlarını okuyarak bir analiz yapabiliyoruz. (Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa, Celal Bayar, Adnan Menderes vd. için düşünceleri, yaşadıkları..)

Son olarak kitapta, İzmir’in yeniden doğuşuyla ilgili bilinmeyenleri Behçet Uz’dan öğreniyoruz..

Bugün ki Cumhuriyet meydanı ve fuar alanıyla ilgili çok önemli bilgiler ve Behçet UZ ile eski İzmir’e ait resimlerin olduğu bu kitabı alıp okumanızı kesinlikle öneririm.

Aşağıdaki resim kitabın yayınlandığı tarihlerde çekilmiş, resimde İzmir Büyükşehir Belediye başkanımız ve yanında rahmetli Behçet UZ’un kızı, Mübeccel hanım görünüyor.

Atatürk'ün İzmiri - Bir Kentin Yeniden Doğuşu

Kitabı Mübeccel hanımın elinden alan başkan o zamanlar Behçet UZ için şunları söylüyor;

“Kültürpark’ın kurulduğu 1936’dan bu yana kent merkezinde, kentlinin nefes alabileceği bir başka alan yaratılamamıştır. Belki de Kültürpark’ın varlığı nedeniyle gerek görülmemiştir. Ancak bugün İzmir hem güneye, hem kuzeye doğru genişlemektedir. Sasalı’da kurduğumuz doğal yaşam parkı ve kent ormanı ile yine İnciraltı’nda oluşturduğumuz kent ormanıyla bugün kentin nefes alması sağlanıyor.”

“O’nun ismi bu kent varolduğu müddetçe yadedilecektir. İyi ki, Dr. Behçet Uz vardı. İyi ki, onun şeklini verdiği modern bir kentte yaşıyoruz”

Bu yazıdan sonra kitabı alıp okumak isterseniz, kitabı en uygun fiyatla hepsiburada.com’dan alabileceğinizi söylemek isterim. Ayrıca tekrar hatırlatmak gerekirse kitabı aldığınızda elde edilen telif geliri tema vakfına bağışlanıyor..

https://www.iskultur.com.tr/ataturkun-izmiri.aspx 
https://www.iskultur.com.tr/ataturkun-izmiri.aspx

Kitaba ait basın tanıtım metni;

9 Eylül 1922 İzmir’de üç yıldan fazladır süren Yunan işgali biterken, Türk askerlerini ve Mustafa Kemal’i gözyaşlarıyla karşılayan kalabalıkta genç bir çocuk doktoru da vardır.

Dr. Behçet, İzmir İktisat Kongresi’nde İzmir’in kurtarıcısına bir kez daha hayran kalır. Genç Türkiye’ye katkıda bulunmak için doktorluğunun yanı sıra dernek çalışmalarına hız verir.

Ancak kurtuluşun ardından yanan mahallelerin giderek bir hastalık ve suç yuvasına dönüştüğü İzmir, savaşın yıkımının üstesinden gelememektedir.

Belediye meclisi üyesiyken beklemediği biçimde belediye başkanlığına getirilen Dr. Behçet Bey, çalışma şevki ve çözüm üretme becerisiyle İzmir’in üzerindeki ölü toprağını silkeler.

Önce yıllardır bekleyen Atatürk Heykeli dikilir. 9 Eylül Panayırı yeni yerinde açılır. İzmirliler için asıl mucize ise yangın yerinde kısa sürede yükselen iftihar kaynağı Kültür Park olur.

Başmimarı, İzmir’in yeniden doğuş hikâyesini anlatıyor..