Yandex Arama Motoruna Site Ekleme (Resimli Anlatım)

Yandex Arama Motoruna Site Ekleme (Resimli Anlatım)

Eylül 2011 sonunda Türkiye’de yayına giren Rusya’nın en büyük arama motoru Yandex, şimdilik sessiz ilerlese de kısa sürede Google’a iyi bir alternatif olacağa benziyor, bu nedenle bu yazımda Yandex arama motoruna site eklemeyi anlatıyorum..

DİKKAT! Yazı, 13 Ekim 2011 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Normal şartlarda (eğer daha önceden Rusya kaynaklı Yandex’i robots.txt ile engellemediyseniz) Yandex’de sitenize dair arama yaparsanız sitenizin önceden indekslendiğini görme ihtimaliniz yüksek. Ancak bazı durumlarda (benim gibi robots.txt’de yandex rusyayı engellediyseniz) sitenizin indexlenmemiş olması ihtimali var, eğer siteniz henüz yandex’te indexlenmediyse veya gelişmiş webmaster araçlarından faydalanıp Yandex’e sitemap eklemek istiyorsanız bu yazı size yardımcı olacak..

  • Öncelikle Yandex‘i ziyaret ediyor ve site adresimizi denetliyoruz, eğer hiç sonuç görüntülenmiyorsa sitemiz indekslenmemiş demektir, o zaman hemen buraya tıklıyor ve adresimizi indexlenmek üzere Yandex’e gönderiyoruz.

Yukarıdaki bilgilere dayanarak sitenizi Yandex’e gönderdiğinizde eğer Yandex botlarını robots.txt ile kısıtlamıyorsanız indeks işlemi kısa sürede başlar ve siteniz Yandex arama sonuçlarında görünmeye başlar.

Ancak önceden eklediğiniz bir komut ile robots.txt’ten bazı arama motorlarına izin verip geri kalanların hepsini engellediyseniz site ekleme aşamasında bir hata mesajı görürsünüz, bu durumda yapmanız gereken şey ftp programı yardımıyla ftp alanına bağlanıp robots.txt dosyasından Yandex’i engelleyen komutu çıkarmak olmalı.

Eğer Yandex ile başlangıç sorunsuz oldu ve sitenizi başarıyla arama motoruna eklediyseniz yada siteniz zaten arama sonuçlarında çıkıyor. Sitenizin Yandex’de daha önlerde çıkması ve daha iyi indekslenmesini istiyorsanız kısa bir üyelik işlemi ile Yandex’e üye olmalı ve webmaster araçlarından sitenizin site haritasını Yandex’e göndermelisiniz..

Yandex’e Üyelik;

Yandex’e üyelik tamamen ücretsiz, üye olmazsanız site haritası ekleyemezsiniz ve üye olurken size bir mail adresi verilir bu mail adresi ve şifresi olmadan sistemde oturum açamazsınız, bu nedenle aşağıdaki bağlantıyı kullanarak üye olmalısınız.

>> Yandex’e Üye Ol

Yandex Arama Motoruna Site Ekleme (Resimli Anlatım)

İki aşamalı formda önce adınız, soyadınızı girip, mail adresinize tanımlanacak, oturum açarken de kullanacağınız kullanıcı adınızı seçiyorsunuz.(bakınız üstteki resim)

Yandex Arama Motoruna Site Ekleme (Resimli Anlatım)

Daha sonraki aşamaya geçtiğinizde de Yandex hesabında oturum açarken kullanacağınız şifreyi seçiyor, güvenlik sorusu ve cevabını giriyorsunuz, eğer isterseniz alternatif posta kısmına başka bir mail adresi girerek hesabınızın güvenliğini arttırabilirsiniz. Telefon numarası kısmını ise doldurmanız şart değil. Tüm gerekli gereksiz bilgileri girdiğinizde güvenlik kodunu giriyor ve sözleşme tikini kaldırmadan Kayıt ol butonuna basıyorsunuz.. (bakınız üstteki resim)

Kayıt bilgileriniz hatasız ise aşağıdaki gibi bir ekran geliyor ve kayıt formalitesi bitiyor. (Eğer isterseniz bu ekranda görünen doğum tarihi bilgisini girebilir isterseniz boş bırakabilirsiniz. Üye olurken alternatif mail kısmına başka bir adresinizi girerseniz o adrese doğrulama maili gelecek, o maildeki linke tıklayarak alternatif maili doğrulamayı unutmayın..)

Yandex Arama Motoruna Site Ekleme (Resimli Anlatım)

Tebrikler, artık Yandex üyesisiniz ve seçmiş olduğunuz kullanıcı adıyla bir Yandex hesabınız, ek olarak bir mail hesabınız var. Diyelim ki Yandex mail hesabınızı kullanmak istiyorsunuz veya webmaster araçlarından site tanıtmak, site haritası göndermek istiyorsunuz, hemen aşağıdaki bağlantıdan bilgilerinizle giriş yapıyor daha sonra diğer bağlantıları kullanarak mail hesabınız yada webmaster araçlarına ulaşıyorsunuz..

>> Yandex’te Oturum Aç

>> Yandex Mail Kutusu

>> Yandex’e Yeni Site Ekle

Hesabınıza ilk site eklemenizde, üstteki bağlantıdan (3. bağlantı) açılan sayfada Site ekle butonuna basmalı daha sonra karşınıza çıkan kutuya site adresinizi yazıp göndermeli ve sitenin size ait olduğunu doğrulamalısınız. Site doğrulaması yapacağınız ekran, site adresinizi gönderdikten hemen sonra karşınıza gelir ve o ekrandaki 5 yöntemden birini seçerek sitenin size ait olduğunu doğrularsınız.

Yandex Arama Motoruna Site Ekleme (Resimli Anlatım)

Yandex Arama Motoruna Site Ekleme (Resimli Anlatım)

Yukarıdaki iki resimde kısaca gördüğünüz gibi site doğrulama Google webmaster araçlarındaki ile neredeyse aynı bu nedenle de ekstra birşey yazma gereği duymuyorum.

Yandex Arama Motoruna Site Ekleme (Resimli Anlatım)

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi sitenin sahipliğini onayladık ve yönetim hakkını aldık, bu aşamadan sonra (yine Google webmaster araçlarında olduğu gibi) elinizin altına sunulan hazır bağlantıları kullanarak site haritanızı yandex’e gönderebilir yada robots.txt denetlemelerini, sitenize gelen harici bağlantıları kurcalayabilirsiniz..

>> Yandex’e Site Haritası Gönder

Yandex Arama Motoruna Site Ekleme (Resimli Anlatım)

Site haritasını gönderdikten sonra sitenizi Yandex arama motorunda da önlerde çıkarmanın temellerini atmış oluyorsunuz..

(Site haritası gönderdikten bir süre sonra site haritasının son durumunu kontrol eder ve sadece 1 bağlantı yada beklediğinizden az bağlantı görürseniz panik yapmayın ve sakin bir şekilde arama motoru robotlarının sitenizi yavaş yavaş indekslemesini bekleyin..)

  • Konuyla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa bu bağlantıdan Yandex yardım bölümünü ziyaret edin. Belki merak ettiğiniz soru orada cevaplanmış olabilir..
  • Yazımda eksik, hata yada kafa karıştıran bir cümle görüyorsanız yorum yazarak sorabilir yada düzeltilmesi gereken bir konu varsa düzeltmeme yardımcı olabilirsiniz..