Bin Uzantılı Dosyayı CD’ye Yazmadan Açmak

Bin Uzantılı Dosyayı CD'ye Yazmadan Açmak

Oyunseverlere faydalı olacak bir yazıyla karşınızdayım, oyunseverler dedim çünkü konu başlığında belirttiğimiz bin uzantısı genelde imaj dosyası haline getirilen oyun setuplarında rastladığımız birşey, bin haricinde birkaç imaj uzantısı daha var mesela en bilindik iso var bu tür dosyaları genelde ya cd ye dvd’ye yazarak içeriğe ulaşırdık yada daemon tools gibi programlarla uğraşarak içeriğe ulaşırdık ancak çok zaman kaybettiğimizi deneme yanılmalar ile görmeye başladık..

Bir süre öncesine kadar iso uzantılı dosyaları illa bir cdye yazdırırdım böylelikle içeriğe ulaşırdım birgün winrar ile masaüstüne çıkartmayı denediğimde sorunsuz bir şekilde içeriğin çıktığını gördüm ve iso’lar için cdye yazma dönemi bende kapanmış oldu..Bugün ise ilk defa bin uzantılı bir dosya ile karşılaştım internette biraz araştırdım yine aynı olaylar ya cdye yazdır yada daemon tools ile hallet vs.. kesin başka bir yöntem vardır diyordum ki nihayet o yöntemi buldum..

Yöntem hızlı ve basit!

Öncelikle MagicISO isimli programı indiriyoruz bu program ile BİN dosyasını açıp doğrudan içeriği boş bir klasöre çıkartıyoruz..

MagicISO isimli programı bu işlem için bir kere kullanacağımızdan full sürüm değil demoyu indirmemiz yeterli, programı indirip kurduktan sonra açtığımızda karşımıza bir ekran geliyor ekranda “Buy Now”, “Register”, “Try İt” butonları görülüyor, Try İt yazana basarak programa geçiyoruz.

Programda üst kısımda yer alan File menüsüne oradanda Open bağlantısına tıklıyoruz, karşımıza gözat penceresi geliyor buradan bin dosyası neredeyse onu buluyor ve aç komutu veriyoruz..

Bin Uzantılı Dosyayı CD'ye Yazmadan Açmak

Bin Uzantılı Dosyayı CD'ye Yazmadan Açmak

MagicİSO bin uzantısını bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak bir süre analiz ediyor ve sonrasında içeriği sağ alanda görüntülüyor. Sağ taraftaki tüm içeriği yani dosyaları seçiyoruz ve sağ tıklayıp Extract komutu veriyoruz.

Bin Uzantılı Dosyayı CD'ye Yazmadan Açmak

Açılan pencereden dosyaların çıkarılacağı bir klasör seçiyoruz, dikkat edin klasör seçmeniz gerekiyor doğrudan masaüstü seçerseniz OK butonu aktif olmaz bu nedenle Extract yapmadan önce masa üstüne boş bir klasör açın ve sonra Extract komutu verince açılan kutudan masa üstündeki yeni klasörü seçip OK butonuna basın..

Bin Uzantılı Dosyayı CD'ye Yazmadan Açmak

OK butonuna bastıktan sonra program BİN içeriğini masa üstünde seçtiğiniz klasöre açmaya başlayacak işlem tamamlanana kadar bekleyin ve sonrasında klasörün içeriğine bir göz atın.

Bin Uzantılı Dosyayı CD'ye Yazmadan Açmak

Son kez burada bir detayı hatırlatarak yazıyı sonlandırıyorum, eğer bin dosyasını dediğim gibi file menüsünden açmazda bin dosyasında sağ tıklayıp MagicISO > Add to image file.. komutu verirseniz program bin dosyasının içeriğini görüntülemez, doğrudan bin dosyasını sağ menüde görüntüler. Bu nedenle yukarıda anlattığım gibi FİLE > OPEN menüsünden BİN dosyasını bulup açmanız gerekiyor..

Bin Uzantılı Dosyayı CD'ye Yazmadan Açmak