Bir Köpeğin Gerçek Hikayesi; “Kırmızı Köpek” (Red Dog)

Bir Köpeğin Gerçek Hikayesi; "Kırmızı Köpek" (Red Dog)

Daha önce Hachi’nin gerçek hikayesini ve hikayeden yola çıkılarak çekilen, Richard Gere’in baş rolde olduğu Hachiko filmini bu yazımda paylaşmıştım. Gerçekten harika bir filmdi, birde gerçek hayattan uyarlanmış olması insana daha fazla dokunuyordu. Hachiko’dan sonra Kırmızı Köpek (Red Dog/Kızıl Köpek) isimli bir film daha izledim, fakat ona yazı yazmak aklıma hiç gelmedi. Bugün arkadaş ile sohbet arasında konusu geçince bu filmi ve hikayesini de kısaca paylaşmaya karar verdim.

Güncelleme: Eğer Red Dog filmini sevdiyseniz ve bu tarz başka filmlerde izlemek isterseniz Netflix’in Benji filmini ve W. Bruce Cameron’un kitabından sinemaya uyarlanan A Dog’s Way Home (Sadık Dostum) filmini araştırabilirsiniz.

Sinema filmi 2011 yılında Avustralya’da çekilmiş. Gerçek hikayede batı Avustralya’da yaşanmış. 1971 yılında Paraburdoo şehrinde doğan kırmızı köpeğin toplam 4 sahibi olmuş ve çok sevdiği sahiplerinden biri 1975 yılında vefat edince gezgin olmaya karar vermiş.

Batı Avustralya’da belli bölgelerde dolaşan kırmızı köpek, 1979 yılında ise zehirlenerek öldürülmüş. (Yada zehirlendiği tahmin ediliyor.) Ve sık sık döndüğü bilinen Dampier isimli sanayi limanında da bir heykeli yapılmış. (Bakınız hemen aşağıdaki resimler)

Bir Köpeğin Gerçek Hikayesi; "Kırmızı Köpek" (Red Dog)

Bir Köpeğin Gerçek Hikayesi; "Kırmızı Köpek" (Red Dog)

Yaşanan bu hüzünlü hikayenin filmini Hachiko ile kıyaslamak saçma olur. Çünkü Hachiko’nun yeri başka. Belki gerçekte yaşanan sevgi ve olaylar daha farklı boyutlardaydı ancak hayvan severler için kesinlikle tavsiye edebileceğim bir filmdir. Ama sakın filmin başında sıkılırsanız izlemekten vazgeçmeyin.

Kırmızı Köpek filminin fragmanını hemen aşağıdan izleyebilir.

Hachiko’nun hayatı için ise diğer yazıma göz atabilirsiniz.

>> Gerçek Hayattan Bir Köpeğin Hikayesi “Hachiko”

“Kırmızı Köpek” filminin konusu;

Kamyon sürücüsü Thomas, mola vererek bir barda durur fakat karşılaşacağı manzara son derece ilginçtir. Oldukça akıllı ve sevilen bir köpek zor anlar yaşamaktadır. Red Dog isimli bu köpek insanları eğlendirirken yediklerinden dolayı kötü şeyler başına gelir. Red Dog isimli bu köpeğin hikayesini, bardaki insanlardan dinlemeye başlayacak olan Thomas’da sonradan ona hayran kalacaktır.

Neden Kırmızı Köpek? 

Konuya tam hakim değilim fakat anladığım kadarıyla bu köpek, Avustralya’da Pilbara isimli bölgede bulunan bir cinsmiş. Bu bölge ise internette araştırırsanız kırmızı (kızıl) toprağa sahip çöl gibi bir yer. Yani muhtemelen sevimli dostumuzun cinside çoban köpeği gibi birşey. Konuya dair yabancı bir kaynağın linkini aşağıda paylaşıyorum. Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.

http://trevfuller.blogspot.com.tr/2013/10/the-pilbara-hitch-hiker.html