Bisikletler İçin Yeraltı Akıllı Park Sistemi

Bisikletler İçin Yeraltı Akıllı Park Sistemi

Benzerinin arabalar için uygulandığı ve İzmir’de de bir tane örneği olan akıllı park sistemi, Japonlar tarafından aynen bisikletlere uyarlanmış. Bisikletinizi özel alana getirip ücreti veriyor ve sonrasını sisteme bırakıyorsunuz. Bisikletiniz yer altında uygun bir yere park ediliyor ve sonrasında bıraktığınız alandan sapa sağlam geri alıyorsunuz. Benzer sistem Amerika, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve daha birçok ülkede de mevcut.

Türkiye’de bisiklet kullanımının az olması sebebi ile bizde bir anlam ifade etmiyor olabilir, fakat bizler arabalar için olan sistemi dahi tam olarak Türkiye’ye getirememişken Japonların bisikletler içinde bu sistemi kullanması epey düşündürücü. Yıl 2015, otopark sorunu başlıca problemimiz ancak akıllı park sistemi sadece İstanbul ve İzmir’de var (ki bunlardan sadece İzmir’deki gerçekten büyük ve tam otomatik). Acaba bisiklet için olan sistemi Türkiye’de görmek nasip olur mu?

Bisiklet kullanmayı çok seven biri olarak Türkiye’de bisiklet kullanımının ve benzer teknolojik yeniliklerin yaygınlaşması baş temennim.