“Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915” Sergisi

"Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915" Sergisi

Türkiye İş Bankası Müzesi, tarihin önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı vesilesiyle “Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Savaşa dair askeri objeler, yerli ve yabancı arşivlerden derlenen fotoğraflar ve belgelerin yer aldığı sergide, deniz ve kara savaşları ayrı bölümlerde anlatılıyor. Deniz tarafında savaşın en şiddetli anlarına tanıklık eden denizaltı ve gemilerin birbirlerine karşı kullandıkları torpidoların, 18 Mart’ta işgalci güçlere karşı kazanılan zafere önemli katkısı olan Nusret gemisinin döşediği mayınların, vatan toprağını savunan topların replikaları izlenime sunuluyor.

Kara bölümünde ise savaşta kullanılmış askeri obje ve malzemelerin sergilendiği vitrinler ve bir siper canlandırması yer alıyor. Savaşın taraflarına ait askeri malzeme ve özel eşyalara çarpıcı asker anıları ve mektupları eşlik ediyor.

"Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915" Sergisi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün el yazısıyla imzaladığı, daha önce kamuoyuyla paylaşılmamış 3 askeri emir de serginin ilgi çeken belgeleri arasında yerini alıyor. 10, 11 ve 12 Mayıs 1915 tarihli emirlerde Mustafa Kemal savaşa ilişkin takdir, görüş ve emirlerini diğer kumandanlara iletiyor. Toplamda 6 adet olan fırka emirleri, hem birebir transkripsiyonları hem de sadeleştirilmiş versiyonlarıyla sergileniyor.

Sergideki ekran ve projeksiyonlarda Çanakkale Savaşları üzerine farklı belgesellerin, tarihi görüntülerin de gösterimleri yapılıyor. Kiosklarda ise Avustralya, İngiltere ve Türk arşivlerinden özenle seçilmiş fotoğraflar açıklamalarıyla birlikte sunuluyor.

Çanakkale Savaşları’nın adeta seyrini değiştiren Nusret mayın gemisinin, düşman gemilerinin projektörlerine aldırmadan Anadolu yakasındaki Akyarlar’a mayınlarını bırakmasının yıldönümü olan 7 Mart’ta açılan sergi, 15 Ağustos’a kadar gezilebilecek.

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan, savaşın tüm kahramanları ile yazdıkları destanların saygı ve minnetle anıldığı Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 sergisi, tüm ziyaretçileri, 100’üncü yılında Çanakkale Savaşı’nın bilinmeyenlerini keşfetmeye davet ediyor.

Ulaşım/İletişim:

HOBYAR MAH. BANKACILAR CAD. NO:2 BAHÇEKAPI EMİNÖNÜ İSTANBUL

Telefon: +212 511 13 31

Türkiye İş Bankası Müzesi, Pazartesi günleri, Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günleri ile 1 Ocak günü hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arası açık. Giriş ücretsiz.

https://muze.isbank.com.tr/Sayfalar/ulasim-bilgileri.aspx

NTV Gece Gündüz programı “Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915” Sergisinde, Türkiye İş Bankası Müzesi’ndeydi.

Yayın kaydı:

https://www.facebook.com/video.php?v=1060664793950051