LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar - web-master

Bu yazıda Blogger (Blogspot) kullanıcılarının bloglarını daha kullanışlı hale getirmesini sağlamak için bağımsız Arşiv sayfası, bağımsız Son Yazılar sayfası, Site menüsüne Son yorumlar ve Son yazılar eklemeyi toplu bir şekilde anlatıcam.. Tabiki hepsi internette farklı blogger kullanıcıları tarafından geliştirilmiş, keşfedilmiş ve paylaşılmış ben ise sadece bunların hepsini bir konu altında ve ayrı JS dosyaları kullanmadan yapmanıza yardımcı olacağım..

DİKKAT: Yazı 2016 yılına göre güncellenmiştir. Bağımsız sayfada son yazılar ve sidebar’da son yorumlar özelliği artık çalışmıyor. Ancak bağımsız arşiv sayfası ve sidebar’da son yazılar özelliği çalışıyor.

Bağımsız Arşiv Sayfası:

Bağımsız dememin sebebi anasayfada ve her sayfada çıkan arşiv bileşeni ile karıştırılmaması..Bu uygulama ile yeni bir sayfa ekliyoruz ve bu sayfada otomatik güncellenerek site arşivi yayınlanıyor, hemde tarihlerine göre..

Blogger admin paneline girip ilgili blogunuzu buluyorsunuz, düzenleme moduna geçiyorsunuz ve sol menüden Sayfalar‘a tıklıyorsunuz..Ardından Yeni Sayfa seçiyorsunuz. Açılan yazı ekleme editörünü HTML Düzene geçiriyor, başlığa Site arşivi yazıyor ve aşağıdaki kodu (site adresi kısmına kendi site adresimizi yazdıktan sonra) ekliyorsunuz..

<blockquote> <script src="https://blogadresi.blogspot.com/feeds/posts/default?max-results=500&amp;alt=json-in-script&amp;callback=loadtoc"> </script> </blockquote>

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar - web-master

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar - web-master

Yukarıdaki bağlantıda verdiğim kodu sayfa içeriğine ekledikten sonra yayımlıyor ve ikinci aşamaya geçiyorsunuz, yani şablon düzenlemesine..

Normalde başka sitelerde bu arşiv konusunu anlatan arkadaşlar js dosyası linki paylaşmış olabilirler ama bu js dosyasının bağlantısı geçersiz hale gelirse ne olur onu düşünmemişler.. Ben ise bu aşamayı js kodlarını şablona ekleyerek hallediyorum…

Blogger panelimizde yine sol menüden Şablon‘a ve ardından Html’yi Düzenle bağlantısına tıklıyoruz. Klavyeden CTRL +F tuşlarına basarak arama kutusunu açıyor, kutuda </b:skin> kodunu aratıyor ve kodu bulunca hemen altına aşağıdaki verdiğim kodları ekleyip kayıt ediyoruz.. (Şablonda </b:skin> kodunu bulamıyorsanız şablonun solundaki ok işaretlerine tıklayarak tüm içeriğin görünür hale gelmesini sağlayın.)

https://www.lordiz.com/files/arsiv.txt 

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar - web-master

Sonuç: 

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar - web-master

Eğer şablonunuzda yazıları otomatik kesme özelliği sağlayan kod ekli ise site arşivi sayfası düzgün çalışmayabilir! Eğer daha sonra şablonunuzu değiştirirseniz Js kodlarını yeni şablona eklemeniz gerekecek!

Site arşivimizi oluşturduysak şimdi sol/sağ sidebar’da son yazılar için widget oluşturmaya geçelim..

Site Sol/Sağ Menüde Son Yazılar:

Sıra geldi sitenin sağ veya sol menülerinde son yazıları göstermeye.. Bunun içinde ayrı bir js veya kod kullanmaya gerek yok, Bloggerın kendi İçerik Takip bileşenine aşağıdaki bağlantıları düzenleyip eklediğinizde son yazıları site menülerinde yayınlayabiliyorsunuz..Ancak İçerik takibi uygulamasının bir kötü yanı var en çok 5 tane son yazı yayınlamanıza izin veriyor, eğer daha fazla son yazıyı menülerde yayınlamak isterseniz Js kodları kullanmanız gerekiyor..

Blogger Admin panelinde sol menüden Yerleşim‘e, ardından herhangi bir sidebar’da Gadget Ekle butonuna tıklıyor ve listede İçerik Takibi bileşenini bulup tıklıyoruz..

Son Yazılar için İçerik Takibi bileşenine aşağıdaki bağlantıyı ekliyor ve kayıt ediyoruz… (BLOGADI yazan yere blogunuzun adını yazın.)

https://BLOGADI.blogspot.com/feeds/posts/default

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar - web-master

Yazı hakkındaki soru ve görüşlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz ilerleyen zamanda gerekli olduğunda yazıda güncelleme yapılacaktır..

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 9 Ocak 2011 tarihinde yayımlanmıştır.


  kişisel blog 25 Ocak 2017, 23:33

  Anlatım ve çalışma gayet güzel. Bloguma uyguladım gayet şık ve kullanışlı. Daha önce buna benzer ancak etiketlere göre sıralayan bir eklenti kullanıyordum. Artık çalışmıyor. Bu tarz bir çalışmanız var mıdır?

  iyi çalışmalar

  Lordiz 26 Ocak 2017, 20:03

  @kişisel blog; Merhaba. Söylediğiniz sistemi önceden bende paylaşmıştım fakat sonradan işlevsiz hale geldiği için yazımdan kaldırmak zorunda kaldım. Yazıyı güncellerken değişik yöntemler denedim ama başarılı olamayınca bu haliyle bıraktım. Başka bir zamanda farklı bir yöntem bulursam paylaşırım fakat Blogger’ın https düzenine geçmesi bu tarz harici uyarlamaları geçersiz kılabiliyor. O yüzden bunların Blogger ile dahili olarak sunulması şart. İnşallah Blogger ekibi bu işe bir çözüm üretirler.

  KaramsarKorkuluk 09 Şubat 2017, 09:21

  Öncelikle paylaşım için teşekkürler.
  Çalışmayan arşiv sayfalarımız artık çalışıyor bu kısım çok güzel fakat benim yazılarım 2007 yılında başlamasına rağmen arşivde 2012 Eylüle kadar gösteriyor ve ben her yeni konu paylaştığımda, arşivde sondan bir yazı başlığı siliniyor.
  Bu durumu nasıl çözebilirim.
  ÖN İZLEMESİ → zifirisiyah.com/p/arsiv.html

  Lordiz 09 Şubat 2017, 17:21

  @KaramsarKorkuluk; Merhaba, rica ederim. Söylediğiniz kısıtlama muhtemelen Blogger ekibi tarafından bilerek yapılıyor. Mail gönderseniz belki yardımcı olurlar ama yardımcı olmaya niyetleri olsa yıllardır dahili olarak getirmedikleri özellikleri getirirlerdi. Normal şartlarda paylaştığım feed kodunda 500 rakamı yeterli olurdu ama bir işe yaramıyor, eski gönderiler gösterilmiyor. Şimdilik böyle kullanacaksınız yada WordPress’e taşınacaksınız. Sırf arşiv sayfası içinde bence gerek yok.

  KaramsarKorkuluk 11 Haziran 2017, 20:02

  Olay paylaşılan kodlarla ilgili olabilir. Yabancı bir siteden bulduğum kodlarla yaptığım arşiv sayfasında bi sıkıntı yaşamıyorum, Bütün yayınlar görünüyor. Yaklaşık 3-4 aydır kullanıyorum.

  zifirisiyah.com/p/arsiv.html

  Lordiz 11 Haziran 2017, 23:44

  @KaramsarKorkuluk; Merhaba. Sorunuzu çözebilmenize sevindim. Uzun zamandır Blogger’a yabancıyım muhtemelen yenilikler değişimler oluyordur.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019