Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar’da Son Yazılar

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar

Bu yazıda Blogger (Blogspot) kullanıcılarının bloglarını daha kullanışlı hale getirmesini sağlamak için bağımsız Arşiv sayfası, bağımsız Son Yazılar sayfası, Site menüsüne Son yorumlar ve Son yazılar eklemeyi toplu bir şekilde anlatıcam.. Tabiki hepsi internette farklı blogger kullanıcıları tarafından geliştirilmiş, keşfedilmiş ve paylaşılmış ben ise sadece bunların hepsini bir konu altında ve ayrı JS dosyaları kullanmadan yapmanıza yardımcı olacağım..

DİKKAT: Yazı 2016 yılına göre güncellenmiştir. Bağımsız sayfada son yazılar ve sidebar’da son yorumlar özelliği artık çalışmıyor. Ancak bağımsız arşiv sayfası ve sidebar’da son yazılar özelliği çalışıyor.

Bağımsız Arşiv Sayfası:

Bağımsız dememin sebebi anasayfada ve her sayfada çıkan arşiv bileşeni ile karıştırılmaması..Bu uygulama ile yeni bir sayfa ekliyoruz ve bu sayfada otomatik güncellenerek site arşivi yayınlanıyor, hemde tarihlerine göre..

Blogger admin paneline girip ilgili blogunuzu buluyorsunuz, düzenleme moduna geçiyorsunuz ve sol menüden Sayfalar‘a tıklıyorsunuz..Ardından Yeni Sayfa seçiyorsunuz. Açılan yazı ekleme editörünü HTML Düzene geçiriyor, başlığa Site arşivi yazıyor ve aşağıdaki kodu (site adresi kısmına kendi site adresimizi yazdıktan sonra) ekliyorsunuz..

<blockquote> <script src="https://blogadresi.blogspot.com/feeds/posts/default?max-results=500&amp;alt=json-in-script&amp;callback=loadtoc"> </script> </blockquote>

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar

Yukarıdaki bağlantıda verdiğim kodu sayfa içeriğine ekledikten sonra yayımlıyor ve ikinci aşamaya geçiyorsunuz, yani şablon düzenlemesine..

Normalde başka sitelerde bu arşiv konusunu anlatan arkadaşlar js dosyası linki paylaşmış olabilirler ama bu js dosyasının bağlantısı geçersiz hale gelirse ne olur onu düşünmemişler.. Ben ise bu aşamayı js kodlarını şablona ekleyerek hallediyorum…

Blogger panelimizde yine sol menüden Şablon‘a ve ardından Html’yi Düzenle bağlantısına tıklıyoruz. Klavyeden CTRL +F tuşlarına basarak arama kutusunu açıyor, kutuda </b:skin> kodunu aratıyor ve kodu bulunca hemen altına aşağıdaki verdiğim kodları ekleyip kayıt ediyoruz.. (Şablonda </b:skin> kodunu bulamıyorsanız şablonun solundaki ok işaretlerine tıklayarak tüm içeriğin görünür hale gelmesini sağlayın.)

https://www.lordiz.com/files/arsiv.txt

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar

Sonuç: 

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar

Eğer şablonunuzda yazıları otomatik kesme özelliği sağlayan kod ekli ise site arşivi sayfası düzgün çalışmayabilir! Eğer daha sonra şablonunuzu değiştirirseniz Js kodlarını yeni şablona eklemeniz gerekecek!

Site arşivimizi oluşturduysak şimdi sol/sağ sidebar’da son yazılar için widget oluşturmaya geçelim..

Site Sol/Sağ Menüde Son Yazılar:

Sıra geldi sitenin sağ veya sol menülerinde son yazıları göstermeye.. Bunun içinde ayrı bir js veya kod kullanmaya gerek yok, Bloggerın kendi İçerik Takip bileşenine aşağıdaki bağlantıları düzenleyip eklediğinizde son yazıları site menülerinde yayınlayabiliyorsunuz..Ancak İçerik takibi uygulamasının bir kötü yanı var en çok 5 tane son yazı yayınlamanıza izin veriyor, eğer daha fazla son yazıyı menülerde yayınlamak isterseniz Js kodları kullanmanız gerekiyor..

Blogger Admin panelinde sol menüden Yerleşim‘e, ardından herhangi bir sidebar’da Gadget Ekle butonuna tıklıyor ve listede İçerik Takibi bileşenini bulup tıklıyoruz..

Son Yazılar için İçerik Takibi bileşenine aşağıdaki bağlantıyı ekliyor ve kayıt ediyoruz… (BLOGADI yazan yere blogunuzun adını yazın.)

https://BLOGADI.blogspot.com/feeds/posts/default

Blogger için Bağımsız Arşiv Sayfası ve Sidebar'da Son Yazılar

Yazı hakkındaki soru ve görüşlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz ilerleyen zamanda gerekli olduğunda yazıda güncelleme yapılacaktır..

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016