Microsoft Office Professionel Plus 2010 Kurulum Sorunu

Microsoft Office Professionel Plus 2010 Kurulum Sorunu

Bilgisayarınıza Microsoft Ofis 2007 ve 2010 yazılımlarını kurarken böyle bir hata ile karşılaşıyorsanız hataya dair 2 farklı çözüm yolu var.. Aynı hatayı bizzat ben yaşadım ve birazdan paylaşacağım iki yöntemi denedim, nihayetinde ikinci yöntem başarılı oldu..

Sebep 1 ve Çözüm;

Bu hatayı almanızın birinci sebebi daha önce bilgisayarda eski Ofis yazılımlarının kurulu olması buna çözüm olarak da Microsoft’un resmi sitesinde fix yazılımları var..

Fix yazılımlardan hangisini indirip çalıştıracağınıza siz karar veriyorsunuz, önceden bilgisayarınızda Ofis 2003 var ise bu linktekini, Ofis 2007 var ise bu linktekini indirip çalıştırıyorsunuz.

Eğer 2010 Ofis kurulumu hatası alıyorsanız ve bu hata daha önceden kurduğunuz Ofis 2010’u düzgün kaldıramadığınız için olduysa da bu linkteki 2010 fixi indirip çalıştırıyorsunuz…

Yazılım çalıştığında dos penceresi altında 5 aşamalı bir işlemle bilgisayarınıza daha önce kurulmuş ama tam olarak silinmemiş eski Ofis yazılımını siliyor ve otomatik olarak kendisi kapanıyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra Ofis 2010 yazılımının (yada 2007 versiyonun) kurulumuna tekrar başlayabilirsiniz…

Sebep 2 ve Çözüm;

Eğer ilk çözüm yöntemini denediğiniz halde yine kurulum başarısız olduysa ve inatla ben Ofis 2010 yükleyeceğim diyorsanız ikinci yönteme geçelim.. Birinci çözüm yöntemini denedik ama başarısız olduk, bunun nedeni bilgisayarınızda daha önce kurulu bir ofis yazılımı yoktu veya sorun zaten bu değildi..

Peki sorun ne? Sorun büyük ihtimal şunlardan biri olabilir.. İndirdiğiniz veya elinizde bulunan cd’deki Ofis 2010 yazılımı (veya 2007 versiyon) hasarlı olabilir, kullandığınız işletim sistemi korsan olabilir veya işletim sisteminize kurulu başka bir Microsoft yazılımı ile Ofis yazılımı çakışıyor olabilir..

Aslında şuan için 2010 Ofis yazılımının kurulum hatasının neden ötürü kaynaklandığı tam olarak bilinmiyor yukarıdakiler sadece ihtimaller ama bunlara rağmen Ofis 2010 yazılımını kurmanızı sağlayacak 2. bir yöntem var…

(Bu yöntem Windows 7 Ultimate işletim sistemi kurulu bilgisayara Microsoft Office 2010 Professionel Plus yüklemesinde denenmiş başarılı olmuştur..)

Microsoft Office yazılımımızın Setup dosyasını çalıştırıyoruz, ekrana kurulum bölümü geliyor, kurulum ekranında Install Now (Şimdi Yükle) butonuna basmak yerine hemen altındaki Customize (Özelleştir) buonuna basalım, ardından açılacak ekranda da kurulacak uygulamalar arasından “sadece bizim işimize yarayacak olanlar“ı seçip, diğerlerinin kurulumunu iptal edelim.

Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi X işareti seçimi yapılan uygulamalar bilgisayarınıza kurulmayacaktır, genel kullanıcı ihtiyaçları Word, Excel, Powerpoint olduğu için ben kurulum aşamasında bu 2 uygulama hariç geri kalan hepsinin kurulumunu iptal ettim..

Bu işlemden sonra Install Now (Şimdi Yükle) butonuna basarak kurulumu başlattım ve daha önce hata veren kurulum, başarılı bir şekilde tamamlandı..

Microsoft Office Professionel Plus 2010 Kurulum Sorunu

Microsoft Office Professionel Plus 2010 Kurulum Sorunu

Yukarıdaki yöntemi uyguladığınızda bende olduğu gibi kurulum sorunsuz bir şekilde tamamlandıysa ve uygulamalar sorunsuz çalışıyorsa geçmiş olsun ama bu yönteme rağmen yine hata ile karşılaştıysanız kalan son seçenekler;

  1. Yeni bir Setup indirmek,
  2. Alternatif ofis uygulamaları kullanmak (Open Office, Libre Office)
  3. Ccleaner ile sistemi taratıp tekrar denemek.

Linkler silinmiş olursa yazımda paylaştığım fix dosyalarının isimleri şöyle;

2003 için MicrosoftEasyFix50416.msi

2007 için MicrosoftEasyFix50154.msi

2010 için MicrosoftEasyFix50450.msi