Bloglar ve Sosyal Medya Hesapları için Ücretsiz Tasarım Aracı “Canva”

Bloglar ve Sosyal Medya Hesapları için Ücretsiz Tasarım Aracı "Canva"

Hem yazarlık, hem tasarım, hemde sosyal medya işlerini bir arada yürüttüğüm için neredeyse her gün Photoshop, Krita, Vegas Pro, After Effects, Luminar gibi yazılımlarla haşır neşir oluyorum. Fakat ilginçtir, telefonumda bununla alakalı bir uygulama kullanmadığımı fark ettim. Yani bu işleri hep bilgisayar üstünde halletmişim. Mobil platformda acaba ne yapabiliriz derken, Canva isimli uygulamayı keşfettim. 

Aslında keşfetmedim, bu bir öneriydi ama uygulamayı deneyimleyip bu kadar çok yeteneği olduğunu görmek yine bir keşif değil midir?..

Uygulamada bir sürü hazır şablonlar var; İnstagram, Facebook, Twitter, Pinterest ve Youtube için. Hatta bloglar içinde özel bir kategori var.

Güncelleme: Canva.com 24 Mayıs 2019 tarihinde hacklendi ve birçok üyenin mail adresi, şifreleri hackerların eline geçti. Ancak şifreler korunduğu için şifrelerin doğrudan görülemediği söyleniyor. Yinede her ihtimale karşı şifrelerin değiştirmelisinde yarar var.

Bloglar ve Sosyal Medya Hesapları için Ücretsiz Tasarım Aracı "Canva"

Ayrıca özgeçmiş, afiş, ilan ve kartvizitler için bile kategoriler, bu kategorilerin alt kategorileri, alt kategorilerde de bedava yüzlerce şablon var.

Siz sadece ne istediğinize karar veriyorsunuz, sonra şablon beğeniyor, şablonda gerekli yerleri düzenleyip sonucun çıktısını alıyorsunuz. Yada telefonunuza indirip, sosyal medya hesaplarınızda kullanıyorsunuz.

Mesela profesyonel bir Twitter veya Facebook kapak resmi gerekti, kategorisine gidiyor, şablon seçip, düzenleyip Photoshop ile boğuşmadan, ölçme biçme yapmadan hızlıca sonuca ulaşabiliyorsunuz.

Yada kartvizit bastırmayı düşünüyorsunuz fakat tasarım konusunda hiç bilginiz yok, giriyorsunuz kartvizit kategorisine, seçiyorsunuz bir şablon ve düzenliyorsunuz. Sonrasında bir tek telefonunuza indirip, ardından matbaa’da bastırmak kalıyor. Benzer şekilde; davetiye, el ilanları, afişler vb..

Bu uygulamada 50 binden fazla ücretsiz şablon var!

Peki bu uygulamayı kullanmak ücretsiz mi?

Evet. Uygulamanın bir ücretsiz kullanıcı profili var, birde ücretli profili var. Eğer ücretsiz seçenekler size yetiyorsa, para ödemeden tüm özelliklerden yararlanıyorsunuz. Ancak ekstra özellikler gerekirse, aylık ücret ödemeniz gerekiyor ki bu ücreti ödemediğinizde zaten o özellikler size kapalı oluyor. Nedir bu özellikler derseniz, hemen aşağıdaki bağlantıya göz atabilir, ücretsiz hesap ile ücretli hesap arasındaki özellik farklarını görebilirsiniz.

https://about.canva.com/tr_tr/ucretlendirme/

Ayrıca Canva mobil uygulamasını aşağıdaki bağlantılardan indirip, deneyimleyebilirsiniz.

>> Google Play’de Canva

>> Apple Store’da Canva

Bloglar ve Sosyal Medya Hesapları için Ücretsiz Tasarım Aracı "Canva"

Canva’yı mobilde severseniz, mevcut üyeliğiniz ile masaüstü sürümünden de çalışmaya devam edebilirsiniz.

https://www.canva.com/

Eğer sizinde bildiğiniz benzer mobil uygulamalar, ücretsiz tasarım araçları varsa, yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

>> Ücretsiz Photoshop Alternatifi “KRİTA”