“Brothers: A Tale of Two Sons” Sorunlar ve Çözümleri

"Brothers: A Tale of Two Sons" Sorunlar ve Çözümleri

Brothers: A Tale of Two Sons, uzun isimli ama oynaması kısa süren, duygu yüklü, fantastik bir oyun. Steam’de normal zamanlarda 24 TL’den, indirim zamanları bazen 4.80 TL, bazende 2.4 TL’den satılan oyunun Steam sayfasında oyun kolu kullanılması öneriliyor. Çünkü oyunda iki kardeşi aynı anda farklı tuşlarla kontrol etmeniz gerekiyor. Ama joystik olmasa da klavyedeki a,w,s,d tuşları ile abiyi, yön tuşlarıyla da küçük kardeşi kontrol edebiliyoruz. (Zor ama zamanla alışılıyor.)

Asıl konumuz ise bu güzel oyunun Windows 8 yüklü bilgisayarlarda bazı sorunlar çıkarıyor olması. Belki bir zaman sonra güncellenecek fakat şuan sorunlar devam ediyor ve aşağıdaki çözüm yollarını takip etmezseniz oyunu keyifle oynamak şans meselesi.

Sorun 1: Oyunu Windows 8’de çalıştırmak.

Oyunumuz 2013 Eylül’ünde satışa çıkmış fakat Windows 8 ile sorunları var. Çözüm olarak Exe dosyasını bulup uyumluluk modunu Windows 7 yapmamız ve oyunu da buradaki Exe dosyasından çalıştırmamız gerekiyor. Ama bazı durumlarda başlatıcı seçeneğini “Start Game without Launcher” yapmak da işe yarayabiliyor.

Eğer Launcher seçiminde de oyun açılmıyorsa şu yolu izleyin;

C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Brothers - A Tale of Two Sons\Binaries\Win32

Brothers.exe’de sağ tıklayıp uyumluluk modundan Windows 7 seçin.

Sorun 2: Çözünürlük sorunu.

Oyun bazı sistemlerde çözünürlük sorunlarına sebep oluyor. Örneğin oyunun ilk açılış ekranında Enter tuşuna basmanızı bildiren not ekrana sığmıyor ve bu sebeple oyun açılacak diye bekleyip duruyorsunuz. Ayrıca oyunun sinematik videolarında da ekranın altı dışarıda kalabiliyor.

Oyunu açın ve açılış ekranını enter ile geçince menü seçeneklerinde sorun olup olmadığına bakın. Eğer çözünürlük ile ilgili büyük sorunlar varsa bilgisayarınızın çözünürlük ayarlarını değiştirerek size en uygun olanı bulmaya çalışın.

Sorun 3: Chapter 4’deki kale duvarı.

Oyunu keyifle oynarken Chapter 4’de bir kaleye tırmanmanız gerekiyor. İki kardeş sırayla sallanarak tutuna tutuna tırmanıyorlar fakat tam kalenin içine gireceğiniz cama yaklaştığınızda bir sorun çıkıyor. Küçük kardeşin tutunacağı yer tutunamayacağı mesafede! (Bu kısmı Youtube’da farklı oynanış videolarından kontrol ettim bir çoğunda bu mesafe gayet kısaydı. Bende ise uzun.)

Çözüm olarak bitmiş bir save dosyasından yardım alıyor, Chapter 5’den oynamaya devam ediyoruz. Chapter 4, kalenin içinde kafese kapatılan kuşu kurtardıktan sonra bittiği için de çok fazla birşey kaçırmış olmuyoruz.

Save dosyasını buradan indirin, rar paketinden çıkarıp aşağıdaki konuma kopyalayın.

C:\Users\BilgisayarKullanıcıAdı\Documents\My Games\Brothers - A Tale of Two Sons

Daha sonrada oyunu açarak şu yolu izleyin;

Play > Chapter Select > Chapter 5

Oyun (sonu hariç) gayet eğlenceli. Bulmaca ağırlıklı bir platform oyunu diyebiliriz. Oyunun tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.