Chrome ile Videoları Tarayıcıdan Bağımsız İzlemek Artık Mümkün!

chrome tarayici - Chrome ile Videoları Tarayıcıdan Bağımsız İzlemek Artık Mümkün!

Uzun zamandır Samsung marka telefon ve tablet bilgisayarlarda, belki bilmediğim diğer Android cihazlarda, ayrıca PİP destekli akıllı televizyonlarda kullanılabilen PİP (Pencere İçinde Pencere) özelliği, artık Chrome internet tarayıcısı tarafından da destekleniyor. Chrome’un 70.0.3538.67 sürümü ile kullanıma açılan özellik ile Youtube videoları dahil birçok online videoyu (masaüstü de dahil)  tarayıcıdan bağımsız olarak izleyebiliyoruz. 

Mesela Youtube’da bir video açtınız, bu videoyu izlemeyi çok istiyorsunuz ancak diğer taraftan da yetiştirmeniz gereken yazı işleri var; Chrome’da mevcut video oynatıcısında iki kez sağ tıklıyor, ardından açılan menüde Pencere içinde pencere seçeneğine tıklıyorsunuz.

chrome pencere icinde pencere1 - Chrome ile Videoları Tarayıcıdan Bağımsız İzlemek Artık Mümkün!

Videonuz kenarda popup şekilde oynatılmaya başlarken, sizde Microsoft Office Word açarak yazı işlerinize başlıyorsunuz.

Yani Word açıkken ekranın bir köşesinde de videonuzu izleyebiliyorsunuz.

chrome pencere icinde pencere2 - Chrome ile Videoları Tarayıcıdan Bağımsız İzlemek Artık Mümkün!

Bu durum masaüstü içinde geçerli, Photoshop benzeri bir yazılım içinde, basit bir oyun içinde geçerli.. Ayrıca video penceresini istediğiniz gibi çekiştirip büyütebiliyor, istediğiniz yere sürükleyebiliyorsunuz. Bu sayede çalışma alanını engelleme gibi bir durum pek yaşanmıyor. Fakat bilgisayarınızın kasmaması için güçlü bir cihaz olması gerekiyor. Aksi halde Photoshop gibi yazılımlarda çalışırken takılmalar olabilir.

Chrome tarafından desteklenen ve şimdilik sadece Youtube tarafından sunulan bu özelliğin yakın zamanda çoğu video sitesinin medya oynatıcılarından da sunulmaya başlaması ile onlarda da kullanabileceğimizi düşünüyorum.

Yani PİP özelliğini şimdilik sadece Youtube video oynatıcısı bulunan sitelerden aktif edebiliyoruz. Örneğin Youtube.com‘daki tüm videolarda ve Teknotv.net web sitesindeki tüm videolarda pencere içinde pencere özelliğinden yararlanabiliyoruz.

Videoyu başlatın, oynatıcı üzerinde iken iki kez sağ tıklayın ve açılan menüden Pencere içinde pencere seçeneğini aktif edin.

Tabi bu özelliği kullanabilmeniz için Chrome sürümünüzün 70 ve üzeri olması gerektiğini unutmayın!

Chrome sürüm kontrolü için Chrome ekranda açıkken ALT + F tuşlarına basın, sağ menüden Yardım > Google Chrome Hakkında yolunu izleyin. Karşınıza sürüm bilgisi ekranı gelecek. Eğer güncel sürüm varsa ve siz eski sürüm kullanıyorsanız, otomatik olarak güncelleme işlemi başlayacak. Eğer zaten sürümünüz 70 ve üzeri ise buna gerek kalmayacak ve PİP özelliğini doğrudan kullanabileceksiniz.

Eğer bilgisayarınızda Chrome yok ise aşağıdaki bağlantıdan Windows, Linux ve Macos için ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Pip özelliği 3 sistem içinde aktif edilmiş durumda.

https://www.google.com/chrome/

Youtube Mini Player!

Chrome’un 70 sürümü ile birlikte sunulan PİP özelliğinin bir benzer, Youtube video paylaşım sitesinde de aktif edildi. Youtube video oynatıcısı üzerinde konumlandırılan Mini Player butonundan aktif edebileceğiniz özellik ile Chrome, Firefox, İnternet Explorer, Microsoft Edge, Opera gibi pek çok tarayıcıda Youtube videolarını ekranın köşesine alabiliyorsunuz.

youtube mini player - Chrome ile Videoları Tarayıcıdan Bağımsız İzlemek Artık Mümkün!

Fakat Youtube mini player’ın Chrome’un PİP desteğinden farkı; videonun sadece Youtube.com üzerinde iken aktif oynatılabilmesi! Yani Microsoft Edge üzerinde mini player açıkken masaüstüne dönerseniz yada başka bir sekmeye geçerseniz, videonun ekranın arka planında kaldığını görürsünüz.

– Reklamlar –

adbanner