CNBC-e, CNBC Türkiye Adı ile Çok Yakında Tekrar Yayına Başlıyor!

cnbc turkiye frekans yayin CNBC-e, CNBC Türkiye Adı ile Çok Yakında Tekrar Yayına Başlıyor!

Bundan 20 sene evvel, Netflix, Disney Plus, Amazon Prime Video gibi çevrimiçi içerik platformlarının piyasada olmadığı yıllarda, hiçbir ücret ödemeden kaliteli yabancı dizileri izlememizi, ekonomik verileri, ekonomi haberlerini tarafsız ve doğru şekilde takip etmemizi sağlayan NBC kanalı CNBC-e, çok yakında CNBC Türkiye adı ile geri dönüyor!

Medya, madencilik, turizm, gayrimenkul, hızlı tüketim ve pazarlama alanlarında faaliyet gösteren İlbak Holding ile isim haklarında anlaşan NBC Universal, en geç Şubat ayı sonuna kadar imzaları atıp CNBC kanalını CNBC Türkiye adı ile Türkiye’de yayına sokmayı planlıyor.

CNBC Türkiye’de Neler İzleyeceğiz?

CNBC-e, Doğuş Yayın Grubu ve NBC Universal ortaklığı altında 16 Ekim 2000’de Türkiye’de yayın hayatına başlayan bir ekonomi ve dizi kanalıydı. Kanal, Eylül 2015’te Discovery Communications’a satılarak şuan halen yayında olan TLC Türkiye’ye dönüştürüldü. Ve tabi ki TLC Türkiye hiçbir zaman CNBC-e’nin yerini tam olarak dolduramadı.

CNBC Türkiye, işte bu boşluğu dolduracak ve geçmişte nasıl bir CNBC-e izlediysek, şimdi CNBC Türkiye adı ile kaldığı yerden devam edecek. Yani haber akışında, ekonomide bazı isimler değişse de, yine CNBC gündüz kuşağında ekonomi, akşam kuşağında ise dizi yayınlarına devam edilecek.

Merkezi İstanbul’da bulunacak olan CNBC Türkiye, günde en az 10 saat canlı yayın içeriğiyle finans, ekonomi ve iş dünyası haberlerine yer verecek. Kanalın yayın içeriği, Abu Dhabi, Londra, New York ve Singapur dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki CNBC bürolarının uluslararası yayınlarıyla da desteklenecek.

Çok yakında hakkında daha fazla haber alacağımız CNBC Türkiye, uydu, kablo, karasal yayın ağları, internet yayın platformları ve geniş bant hizmeti sunan platformlar üzerinden ülke genelinde izleyicilere yaygın ve kolay erişim sunacak.

Kanalın Yayına Başlayacağı Tarih?

Kanalın yayına başlayacağı söylenen iki tarih var; Mart ayı veya en geç Mayıs.  Ama öncesinde Şubat ayında imzaların atılması gerekiyor.. Eğer bir aksilik olmazsa, benim tahminimce Mayıs ayında kanal yayına başlamış olacak. Tabi daha erken bir tarihte, Mart ayında yayına başlarsa hiç fena olmaz.

Ve tahminimce CNBC Türkiye ekranlarında izleyeceğimiz yabancı yapımlardan bazıları şunlar olabilir; Jay Leno’s Garage, That’s My Jam, The Tonight Show Starring Jimmy Fallon, America’s Got Talent, American Greed, Shark Tank, Super Heists, La Patrona, Chucky, Face Off, Living with a Serial Killer, Chicago P.D., Chicago Fire, Chicago MED, NCIS: Los Angeles, Law & Order, Cold Justice, Sex and the City, Magnum P.I., Quantum Leap..

Tabi bu sadece benim tahminim. İlgili yapımlar her ne kadar NBC’ye ait olsa da ülkemizde farklı bir kuruluşa önceden yayın haklarını verdiyseler, anlaşma süresi sonuna kadar bu yapımları CNBC Türkiye’de göremeyebiliriz.

CNBC Türkiye ile ilgili daha fazla bilgi ve habere ulaştığımda yazımda güncelleme yapacağım. Kanalın yayın frekans bilgilerini de yine bu yazı altından paylaşacağım. Takipte kalın!