LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Çocuk İstismarına Sessiz Kalmayalım! - karma

Çocuk İstismarı fiziksel ya da psikolojik olarak bir çocuğa bir yetişkin tarafından kötü davranılmasıdır. Ayrıca çocuklara kötü davranmak veya çocuk istismarı ve ihmali ile de çoğu zaman eş anlamı taşır. Dünya Sağlık Örgütü çocuk istismarını şöyle tanımlar: “Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psiko sosyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir.”

2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre; “Ulusal yasalarca daha genç bir yaşta reşit sayılma hariç, 18 yaşın altındaki her insan çocuk sayılır”. Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde; %30’unun 2-5, %40’ının 6-10, %30’unun 11 – 17 yaş grubunda olduğu görülmekte. Bir başka deyişle olguların %70’ini küçük yaş grubu oluşturmakta. İstismara maruz kalan çocuklarda kız/erkek oranı 3’tür. Yurt içi yayınlarda ise kız/erkek oranı birbirine yakın bulunmuştur. İstismarcıların %96’sı erkek, %80’i de çocuğun tanıdığı birisidir.

Lütfen çocuk istismarına göz yummayalım, sessiz kalmayalım.  Çocuklar geleceğimizdir, onları kirletmeyelim ve karartmayalım. Destek gerekirse aşağıdaki sitelerden, Mor Çatı’dan yardım talep edebilir, yardıma ihtiyacı olanları oralara yönlendirebilirsiniz.

http://cocukkoruma.aile.gov.tr/ 
https://www.morcati.org.tr/tr/

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 30 Nisan 2010 tarihinde yayımlanmıştır.


  sevilay unutmazlar 02 Mayıs 2010, 19:51

  UZULEREK SUNU BELIRTMEKTEYIM BEN TURKLERE ASLA GUVENMIYORUM CUNKI ADALET DOGRULTULARI HIC YOK BEN SIZIN DEDIKLERINIZI SONSUZA DEK KATILIYORUM COK BARBAR YOBAZLAR COCUK TACIRLERINI BILE BENCE BU MEMLEKET UMURSAMAZ CUNKI BU TACIRLER TOPLUMUN ICINDEN CIKIYOR TOPLUMDA BUNLARIN HEM YARDIM VE YATAKLIGINI YAPIYORLAR NASILMI SUSARAK BANA BIRSEY OLMAZ BENIM EVLADIMIZ BASINA BIRSEY GELMEZ DIYEREKTEN DUYARSIZLIGINI VE ADALETSIZLIGINI ORTAYA KOYUYORLAR AMACLARI NEDIR BILIYORMUSUNUZ YOBAZLIK VE BARBARLIK KADINA VE ESE HAKKA VE COCUGA SAYGISI OLMAYAN CAHILIYE KESIMLERINI NASIL LINC ETMELI SISTEMETIK SEKILDE OLUMLE INFAZLA SONUCLANMALI BEN SIZIN DEDIKLERINIZE SONUNA KADAR KATILIYORUM COCUK TACIRLIGINE BILE ARTIK CIKIYORSAK BU TOPLUM ICERISINDEKI BIRLIK VE BERABERLIGINDEN OLMAMMASINADAN KAYNAKLANIYOR PEKI AILE ICI ENSESTLIGIN NE OLDUGUNU TUM DUNYA BILIYOR AILE ICI ENSESTLIGE KIM DUR DIYECEK CEZA VE KANUN HUKUMLERI O KADAR BASITKI PARA CEZASINDAN SALINI VERIYORLAR SABIKA ISLENMIYOR DELIL YETERSIZLIGINDEN HEMEN SALINI VERIYOR BU GB AHLAKSIZ ORZ DUSMANLARI BU BARBAR YOBAZ MEMLEKETTE SOYLE NASIL ADALET HUKMU OLSUN COCUK ISTISMARINA BILE BAKMAZ BU MEMLEKET SIZE SONUNA KADAR KATILIYORUM SAYIN HANIM EFENDI AMA ULKEDE ADALET YOK KANUN YOK TASARI YOK HUKUMLER YETERSIZ SORUMSUZLUK ALDI BASINI GOTUYOR AMA INSANI AMA MANEVI AMA MADDETEN HERSEYI KAYBETTIRIYOR ONURSAL OLARAK BUNUN CAGRESINI TURKIYE MILLET MECLISININ BILE ISINE GELMEZ CUNKI HEREFLER BANANE DER BEN ADALETIN SOYLE TECELLI OLMASINI ISTIYORUM KURAN HUKUMLERINE GORE ADALET SEKLI KONULSUN AMA LAYIKLIKTENDE VAZ GECILMEDEN OZAMAN NE AILE ICI ENSEST KALIR NEDE COCUK ISTISMARLIGI KALIR ISTE YASASIN GERCEK LAYIKLIK VE CUMHURIYET VE CUCKLARIN GELECEKLERI SONSUZA DEK KURTULUSA NAIL OLABILIR BILMEM ANLATA BILDIMMI SAYIN OKURUM

  Ayça 02 Mayıs 2010, 21:28

  Çocuk istismarını sadece Türkler yapmamakla beraber günümüzde tüm ırktan insanlar yapmaktadır maalesef.Bu olayın Türklük ile bir alakası yoktur.

  melek 06 Aralık 2010, 20:20

  kesinlikle ayçaya katılıyorum.. bunun ırkla alakası yok tamamen insanlıktan çıkmadır sebebi..

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2020