Copyright Alert System – Telif Hakkı Uyarı Sistemi (CAS) Nedir?

Copyright Alert System - Telif Hakkı Uyarı Sistemi (CAS) Nedir?

Telif Hakkı Uyarı Sistemi CAS (Copyright Alert System), ABD’li internet servis sağlayıcıları ile müzik ve film yapımcılarının girişimleri ile geliştirilmiş bir yapıdır. Sistemi uygulayacak olan şirketler arasında AT&T, Cablevision, Comcast, Time Warner Cable ve Verizon gibi dev internet servis sağlayıcıları ile Center for Copyright Information çatısı altında birleşmiş olan müzik ve film sektörünün temsilcileri bulunmaktadır. Sistemin amacı ise internet kullanıcılarını korsan içeriklere karşı uyarmak ve ufak yaptırımlar ile korsan içerikten uzaklaştırmaktır.

ABD’li Center for Copyright Information (Telif Hakkı Bilgi Merkezi) kuruluşu tarafından yürürlüğe sokulan uygulama kapsamında internetten korsan dosya indirenler hakkında bazı yaptırımlar öngörülmektedir. Eğer kullanıcılar tüm uyarılara rağmen korsan içerik indirmeye devam ederlerse internet hızları en düşük seviyeye indirilecektir. Uygulama kapsamında para veya hapis cezası gibi yaptırımlar ise bulunmamaktadır.

CAS’a dahil olan şirketler telif haklı içeriklerinin korsan olarak indirildiğini tespit edip internet servis sağlayıcılarına bildirecek, internet servis sağlayıcıları da korsan içerik indiren bu kullanıcılara uyarı yapacaktır. İnternetten korsan içerik indirdiği tespit edilen kullanıcılara, maksimum altı uyarı gönderilecek daha ötesinde ise başka bir yaptırım şimdilik uygulanmayacak.

Sistemin Aşamaları

> Kullanıcılara gönderilecek olan ilk iki uyarı mesajında korsan içerik indirmenin zararları anlatılacak.

> Sonraki iki uyarıda kullanıcılara yasal yoldan nerelerden içerik indirebileceği gösterilecek.

> Beşinci uyarıda kullanıcının korsan içerik indirmenin zararlarını anlatan bir video izlemesi gerekecek.

> Eğer kullanıcı korsan içerik indirmeye devam ederse son uyarı ile birlikte internet bağlantı hızı 48 saatliğine minimum seviyeye indirilecek.

Telif Hakkı Uyarı Sistemi’nde henüz maddi para cezası gibi bir uygulama yok. Altı uygulama sonunda korsan içerik indirmeye devam edenlere nasıl bir yaptırım uygulanacağı ise belirsiz. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre sistemin temel amacı, internet kullanıcılarını telif hakkı ödenmiş içerik indirmeye teşvik etmek olacak.

Sistem şimdilik Türkiye’de uygulanmamakta.