Covid-19 için Sağlık Bakanlığı Aşı Takip Uygulaması “Aşıla”

Covid-19 için Sağlık Bakanlığı Aşı Takip Uygulaması "Aşıla"

Covid-19 salgınında Türkiye için aşılama vakti geldi geçiyor. Planlamaya göre önce aşıların etkinliği, kullanılabilirliği kontrol edilecek, sonrasında 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlar ile öncelikli sağlık çalışanlarının aşılaması başlayacak. Bu kapsamda aşılamanın takibi ve kontrolü içinde sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan Aşıla uygulaması kullanılacak.

Aile Hekimi, Hekim ve Sağlık Personeli için Özel Uygulama!

Uygulamanın adı Aşıla. Detaylı anlatım sağlık bakanlığı sayfasında yer alıyor.

Uygulama, sağlık çalışanlarının covid-19 aşı takibi için özel olarak geliştirildi. Yani bu uygulama vatandaşların bir işine yaramıyor.

Aşılama görevi olan sağlık çalışanı uygulamayı telefonuna yüklüyor, uygulamada oturum açıyor ve uygulama araçları ile aşı takvimini izleyebiliyor, aşı randevularını görebiliyor, hasta sorgulaması yapabiliyor.

Peki vatandaşlar nasıl randevu oluşturuyor? 

Aşılamaya uygunsanız mhrs üstünden yada aile hekiminize giderek aşı randevusu oluşturuyor, sonrasında sizin için belirlenen takvime uyarak 2 doz aşınızı yaptırıyorsunuz.

İşte burada Aşıla uygulaması kendisini gösteriyor..

Aile hekiminiz tc numaranız ile aşıya uygunluğunuzu sorguluyor, sizin için randevu oluşturuyor, ilk doz aşı ve ikinci doz aşı takibinizde, bu uygulama üstünden yapılıyor.

Eğer bir sağlık çalışanıysanız aşıla uygulamasını aşağıdaki sayfalardan indirebilir ve telefonunuza yükleyebilirsiniz.

>> Google Play’de Aşıla
>> Apple Store’da Aşıla

Ayrıca uygulama kullanımıyla ilgili eğitim videolarına da hemen bu sayfadan ulaşabilirsiniz.