Bornova Hastaneler Civarı Kiralık Eşyalı Daire, Rezidans ve Otel Fiyatları!

Bornova Hastaneler Civarı Kiralık Eşyalı Daire, Rezidans ve Otel Fiyatları!

Son 1 senedir vaktimin büyük bölümü hastanelerde geçiyor. İzmir’deki çoğu hastaneyi gezdim desem yeridir. Hatta 40-50 gün civarı mecburiyetten sokakta bile yattım ki bu yazıyı yazmamın sebeplerinden birisi de budur.. Kimse bizim gibi mağdur olmasın.

Fakat en baştan belirteyim; emlakçı değilim, hiçbir emlakçı, mal sahibi, otel yada rezidans ile anlaşmam yoktur, hiç birinden, hiç bir şekilde komisyon yada reklam parası almadım.

Sadece İzmir Bornova civarındaki hastaneler sebebi ile kısa süreliğine konaklama mecburiyeti olan ve çevreyi bilmediği için ne yapacağını şaşırmış hasta ve hasta yakınlarına yardımcı olacak bir yazı paylaşmak istiyorum.

İnşallah kimse hastalık sebebi ile evinden, yurdundan ayrı kalmaz, sokaklarda yatmak zorunda olmaz.

Başlıyoruz!.. 

Bornova Civarındaki Hastaneler!

İzmir’in en popüler ilçelerinden birisi olan Bornova’da bir sürü hastane var, bunlardan en çok tanınan ve bilineni Ege Üniversitesi hastanesi.

Ege Üniversitesi hastanesi çok büyük bir hastane ve her gün binlerce hasta, hasta yakını ziyaretçi olarak buraya gelip gidiyor.

Bu ziyaretçiler içinde İzmir’de oturanlarda var, İzmir dışından gelenlerde var. Doğal olarak İzmir dışından gelen hasta ve hasta yakınları için konaklama büyük bir soruna dönüşebiliyor.

Böyle bir durumda seçenekleriniz ise şunlar;

 • Eviniz Bornova’ya yakınsa her gün gel git yapacaksınız,
 • Hastaneye yakın akrabanız varsa onlarda kalacaksınız,
 • Arabanız varsa arabanızda yatıp kalkacaksınız,
 • Arabanız, yakında ev veya akrabanız yoksa hastanede, hastane bahçesinde yatıp kalkacaksınız,
 • Yada hastaneye yakın bir yerden eşyalı kiralık ev, rezidans tutacak veya en yakın otele yerleşeceksiniz.

Yukarıdaki seçenekler, Ege Üniversitesi gibi Bornova’da yada yakın çevrede kurulu tüm hastaneler için geçerli.

Mesela çok yakında Tepecik Araştırma hastanesinin Onkoloji merkezi var..

Biraz ileride Bornova devlet hastanesi var, Özel Onkomer var, Çiğli ve Bayraklı’daki özel yada devlet hastaneleri var (ki bunlarda Bornova’ya yakın sayılırlar)..

Özellikle kanser hastaları için kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulayan hastaneler var..

Her yer hastane dolu yani..

Bu hastanelere işiniz düştüyse, bir süre devamlı bu hastanelere gelmeniz gerekiyorsa, Bornova ve civarında konaklama imkanlarını araştırmak, eldeki seçenekleri değerlendirmek zorunda kalıyorsunuz..

Eşyalı kiralık ev, rezidans ve otellerden birini seçmeniz gerekiyor.

Peki Hangisini Seçeceğiz? 

Yakın çevredeki kiralık ev, otel, rezidans seçeneklerini paylaşmadan önce, akla gelebilecek ilk mantıklı seçenekleri tekrar hatırlatmak istiyorum, sonrasında Bornova civarı seçeneklerinizi ve tahmini maliyetleri paylaşacağım..

Öncelikle; eğer hastanelerle işiniz 1-2 gün veya 1 hafta ise yada 2-3 haftada 1 kez hastaneye gidip gelecekseniz (örneğin kemoterapi için); şahsi araç, taksi, dolmuş, otobüs, metro gibi seçenekleri değerlendirin. Fakat kanser hastaları için tedavi sürecinde bünyeyi korumak önemli olduğundan mecbur değilseniz dolmuş, otobüs ve metroyu son seçenek yapmaya bakın.

Eğer; yakınlarda bir akrabanız varsa, sizin için iyi bir seçenek ise, bu seçeneği kesinlikle değerlendirin.

Yada; bir kaç gün için Ege Üniversitesi içinde kurulu Kitvak konuk evini, Anemon Ege oteli, bir akrabanızdan yaralanabiliyorsanız da yakın çevredeki lojmanları (Polis lojmanları, Asker lojmanları, DSi lojmanlarını) değerlendirin.

Ve eğer; başka çareniz yoksa Bornova civarındaki günlük yada aylık kiralık evler, rezidans ve otellere yönelin.

Kiralık Ev, Rezidans ve Oteller! 

Geldik en merak edilen seçeneklere…

Bu seçenekler biraz maliyetlidir ve tedavi süreniz uzadıkça maliyet artar.

Bornova civarında; günlük, aylık kiralık evler, rezidans ve oteller…

Var mı böyle seçenekler? Var. Fakat bunların her birinin kendine özgü beklenmedik engelleri var..

Bu yüzden araştırmalara en az tedaviden 1 hafta önce başlamalısınız ki, son anda açıkta kalmayın.

Yada birazdan paylaşacağım listeyi bir yere not alın ve açıkta kalırsanız en azından sokakta kalmayın.

Yakında Kiralık Evler

İnternette arattığınızda karşınıza bir sürü kiralık ev çıkacak Bornova civarında. Bazısı boş, bazısı eşyalı . Fakat şöyle bir sorun var; evler eşyalı da olsa bazı ev sahipleri evlerini günlük yada 1-2 aylık kiraya vermiyorlar.. (Kanser hastası da olsanız ev sahiplerinde vicdan yok.)

Hastanızın tedavisi 1 ay mı sürecek? Ev sahibi diyor 1 yıllık sözleşme yaparım.. (Örnek; 12 ay x 1500 tl + 2 ay depozit.. vs)

Bunun sebebi, Ege Üniversitesi. Ev sahipleri 1 aylık kiracı yerine sürekli oturacak 3-5 öğrenciyi tercih ediyorlar. Çevrede o kadar çok yurt olmasına rağmen..

Bu durumda kiralık evleri eliyorsunuz, seçenekler azalmaya başlıyor..

Bazısı yüksek kat, hastanız çıkamıyor. Bazısında asansör bile yok..

Bazısı eşyasız yada eşya var ama göstermelik..

Bazısı günlük veriyor ama 1 haftadan fazla kalamazsınız diyor?? !$&*#

Başlangıçta 60 ilan bulduysanız, elinize kalıyor 5-10 ilan.

Bunlar içinde de paragöz olanlar var; günlük 100 tl istiyorlar, fakat 1-2 kişiden fazla kalacaksanız 1 aylık fiyatı 3000 tl’den 6000 tl’ye çıkarıveriyorlar..

Yine kaldınız mı açıkta??

Bu sefer yöneliyorsunuz günlük kiralık rezidans ve otellere..

Yakın Çevredeki Rezidans ve Oteller!

Bornova civarını araştırınca karşınıza harika oteller, rezidanslar çıkıyor. Parası neyse veririm diyorsunuz fakat onlarda bile ufak pürüzler çıkabiliyor.

Mesela Folkart, Myvia, Avcılar, Coordinat gibi lüks rezidanslarda aylık 3000 TL’den 7-8 bin tl’ye kadar eşyalı daireler var. Fakat bazısının elektriği, suyu açık değil, bazısında 3 kişiden fazla kalınması yasak, bazısında ise yatacak yatak sayısı az. Ve birde “günlük kiraya vermeyuzcular” var.

Koşulları zorlarsanız; elektrik ve suyu açtırırım, 3 kişiden az kalırız, ben yerde de yatarım derseniz, en mantıklısı Coordinat. Günlük 150-200 TL’ye odaları var ve ayrıca aylık kiralamada yapıyorlar. Bana verdikleri fiyat; 2 kişilik 1+1 dairede 3 kişi için 7400 TL.

Yakınlarda bir Demir Rezidans var, odalarını günlük kiraya veriyor ama “aylık yada uzun süreli kiraya vermem” diyor..

Myvia’larda güzel kiralık daireler var fakat aylık yada günlük kiraya veren birini denk getirmeniz gerek.. (Bize denk gelmedi. Bir tane vardı ama önceden tutulmuş.)

Ama yinede şansınız varsa bu rezidanslardan birinde aylık eşyalı daire kiralama imkanınız var. Yeter ki vicdanlı insanlara denk gelin.

Her halükarda otel veya rezidans ile masrafınız günlük 150-200 TL, 1 aylık 4500-6000 TL.

Birde hastanız hastaneye yürüyemeyecek gibiyse, taksi masrafınız olabilir. Onu da unutmayın.

Yazımın başında belirttiğim Kitvak Konuk Evi ise, odalarında mutfak olmaması sebebi ile biraz eksikli bir alternatif ve oda fiyatları şöyle; 1-2 kişi 1 oda günlük 100 TL, 3 kişilik oda günlük 105 TL, 4-5 kişilik oda günlük 120 TL.

Fakat çok mecbur kalırsanız Kitvak’ı kesinlikle deneyin. (40 gün konakladım, benim için sokakta yatmaktan iyidi..)

Ve Lojmanlar!

Yakın çevrede bazı lojmanlar var, öğretmen evi var, fakat bunlarda kalmak için bağlı olduğu kurumda çalışmış olmanız, çalışan birini tanımanız gerekiyor. Bu sayede Bornova’da hastanelere yakın konaklama işini çözebiliyorsunuz.

………….

Özetlersek;

 • Bornova civarında konaklamanız şart değil ise maceraya girişmeyin.
 • Konaklama şart ise, araştırmaları son güne bırakmayın.
 • Günlük, 1-2 aylık kiralık ev bakıyorsanız çevredeki emlakçılardan yardım alın. (Emlakçılar bazen ev sahiplerini ikna edebiliyorlar.)
 • Rezidans yada otellerden yararlanacaksanız ilk olarak Kitvak, Anemon Ege, ve Coordinat’ı araştırın.
 • Çevredeki bazı ucuz oteller pansiyon gibi günlük yat kalk için kullanılıyor, böyle bir yere bakıyorsanız yetkiliye “aileye uygun mudur?” diye sorun.
 • Hastaneye yakın ev veya otel bulduysanız, haritadaki konumu üstünden hastaneye uzaklığını ve çevredeki ulaşım olanaklarını araştırın.

………..

Ben Ne Yaptım? 

Bornova civarı için seçeneklerinizi yukarıda paylaştım. Peki bu kadar araştırma sonrası ben ne yaptım?

1 yıldır maddi olarak çok sarsıldığımız için olabilecek en uygun seçeneği tercih ettim ve Ege Üniversitesi arkasında, Mevlana Mahallesinde yer alan bir öğrenci yurdunda 1+0 Stüdyo bir daire kiraladım.

Binada 20 daire var. 20 dairenin bazısı 1+0, bazısı da 1+1 yada 2+1. Dairelerin bazısında eşya var, bazısında eşya yok ve elektrik, suyu da kapalı.

Ayrıca aynı bina sahibinin hemen yakında bir başka binası daha var. Bu daireleri genelde öğrencilere veriyor fakat hastası olan ailelere de yardımcı oluyor, açıkta bırakmıyorlar.

Dairenin 1 aylık kira ücreti (Aralık 2020 için) 1500 TL. Depozito 1 aylık kira kadar. Daireyi 1 aydan fazla da kiralayabiliyorsunuz. Elektrik ve su faturaları geldiğinde ayrıca tahsil ediyorlar yada aboneliği üstünüze alıyorsunuz. Eşyalı dairelerde eşyalar normal hayatınızı sürdürmek için yeterli. Diyelim kiralayacağınız dairede 2 yatak var ama siz 3 kişisiniz, diğer boş dairelerde fazla yatak varsa yatak transferi yapmanıza yardım ediyorlar.

Binanın Ege Üniversitesine, hastane ana kapısına uzaklığı 2 – 3 km. Taksi tutarsanız 15-20 tl tutuyor. Her gün git gel 30 – 40 tl.

Sürekli taksi tutacaksanız yakında Mevlana Güven Taksi (0531 383 36 36) var, ücret konusunda ufak bir anlaşma yapabiliyorsunuz. En azından sabit bir fiyatla gidip geliyorsunuz.

Otobüs yada dolmuş tercih ederseniz, hemen cadde üstünde duraklar var.

Binaya yakın Pazartesi pazarı var. 1 adet avm var. Forum Bornova ve İkea 2 km uzaklıkta.

Yani benim açımdan Bornova’da olabilecek en uygun seçenek bu.

Eğer bu seçenek size de uyarsa, konu altından yada mail ile bana ulaşmanız halinde yurt sahibine ulaşabileceğiniz iletişim bilgilerini sizinle paylaşabilirim.

Telefon edersiniz, bilgi alırsınız, anlaşırsanız gider dairelere bakarsınız..

Öğrenci yurdunda kalmak işinize gelmez ise yukarıda paylaştığım bilgiler ışığında çevre bölgede araştırmalarınızı yapabilir, size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Sonuçta paranız varsa Bornova’da açıkta kalmazsınız. Sadece biraz zorlanırsınız.

Sizinde konuyla alakalı önerileriniz varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

Şimdiden geçmiş olsun.