Cyberpunk 2077 Mod Aracı “Cyber Engine Tweaks” Nasıl Yüklenir?

Cyberpunk 2077 Mod Aracı "Cyber Engine Tweaks" Nasıl Yüklenir?

Açık dünya rol yapma oyunu Cyberpunk 2077’nin Grand Theft Auto serisinden eksiği yok, fazlası var. Fazlası nedir derseniz? oyunda hack olayları var, tıpkı Watch Dogs gibi.. %100 Türkçe çeviri var, GTA 5’de ne yazık ki yoktu.. Harika modern araçlar, harika motorlar ve harika silahlar var! GTA 5’de olmadığı kadar.. Birde oyun modlama özelliği var ki, GTA5’inki kadar olmasa da başlangıç için gayet iyi..

Şuan için, GTA5’e kıyasla mod sayısı az olabilir ve modların bazısı sorunlar çıkarıyor olabilir, ancak Aralık 2020’de yayınlanmış bir oyun için 1185 mod gayet iyi bir sayı. Mesela grafik düzeltme modları var, karakter değiştirme modları var, araç çağırma modu var, kamyonculuk modu var, %100 hile modu var, kilitli kapıları açan mod var, daha akıllı polis modu var, hiç polis yok modu var.. Böyle, böyle bir sürü mod var NexusMods sitesine yüklenmiş.

Tabi modlama işine girmeden önce (tıpkı GTA 5’de Script Hook V yüklediğimiz gibi) Cyberpunk 2077′ de de Cyber Engine Tweaks adında bir mod aracı yüklememiz gerekiyor.. Bazı modlar buna ihtiyaç duymuyor fakat 100 üzerinde mod bu araç olmadan çalışmıyor..

Peki Cyber Engine Tweak’i Nasıl Yüklüyoruz? 

Oyunun bilgisayarınızda yüklü olduğunu düşünerek hemen geçiyorum nasıl yapacağımıza..

1) NexusMods sitesine yada doğrudan Cyber Engine Tweaks Github sayfasına gidip, son sürüm uygulamayı indirin.

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/107?tab=description
https://github.com/yamashi/CyberEngineTweaks/releases/

2) Zip paketindeki dosyaları Cyberpunk 2077 klasörüne kopyalayın.

Zip paketindeki dosyalar; plugins klasörü, global.ini, license, version.dll

Plugins klasörü ve 3 dosyanın kopyalanacağı konum;

..\EpicGames\Cyberpunk2077\bin\x64
..\Steam\steamapps\common\Cyberpunk 2077\bin\x64

3) Steam yada Epicgames üstünden oyunun başlatma seçeneklerine -windowed eklemesi yapın ve oyunu pencere görünümünde başlatın. (–launcher-skip kısmını koymasanız da olur. Ben onu RedLauncher’ı iptal etmek için kullanıyorum.)

Cyberpunk 2077 Mod Aracı "Cyber Engine Tweaks" Nasıl Yüklenir?

Not: Mod geliştiricisi ilk kurulumda Cyber Engine Tweaks penceresinin açılması için hem oyunu pencere görünümünde açmamızı, hem de arka planda çalışan Rivatuner, Fraps, Afterburner, Discord, Steam, Gog, Windows 10 Game Bar, Geforce Experience gibi yazılımları kapatmamızı öneriyor. Fakat ben hiçbirini kapatmadığım halde sorun yaşamadım. Hatta oyunu pencere moduna almanıza bile gerek olmayabilir.

4) Oyunu pencere görünümünde açtıysanız, karşınıza Cyber Engine Tweaks menüsü gelmiş olmalı. İlk kurulum için bu ekranda kendinize bir klavye kısa yolu belirleyin.. (Ben num pad tarafındaki işaretini uygun gördüm).. ve sonra Save butonu ile ayarları kaydedin.

Overlay Key: Burada seçili tuş Tweaks menüsünü açıp kapatır.
Enable Debug Mode: Bizi aşan hata ayıklama modunu açar.
Remove Pedestrians: Oyundan yayaları kaldırır. Böylece oyunda performans artışı olur. Ancak bu ayar açıkken oyunu kaydederseniz, artık yayalar geri gelmez.
Disable Async Compute: Eşzamansız hesaplamayı kapatır. Böylece oyunda performans artışı olur.
Disable Antialiasing: Kenar yumuşatmayı kapatır. Oyunda performans artışı olur ancak grafik kalitesi biraz düşebilir.
Skip Start Menu: Oyuna girişte space tuşuna basmanıza gerek kalmaz.
Suppress Intro Movies: Oyuna girişte görünen giriş filmini kapatır.
Disable Vignette: Çömelme efektini kaldırıyor. Sanırım çömelince etraf kararmıyor.
Disable Boundary Teleport: Sınırlar arası ışınlanmayı kapatıyor. Tam olarak işlevini anlamadım.
Disable V-Sync: Windows 7’de V-Sync özelliğini kapatıyor.
Dump Game Options: Yanlış anlamadıysam ayarları varsayılana çeviriyor. (Denemedim.)

Cyberpunk 2077 Mod Aracı "Cyber Engine Tweaks" Nasıl Yüklenir?

Son olarak tuşu ile (yada belirlediğiniz tuş ile) Cyber Engine Tweaks menüsünü açıp kapatmayı deneyin. Tuş çalışıyorsa, her şey tamam.

Artık oyun içindeyken oyun ayarlarına gidip, video sekmesi altından pencere modunu Tam Ekran olarak değiştirebilir, oyununuzu oynamaya yada yeni modlar yüklemeye geçebilirsiniz.

Oyunu tam ekrana geçirmek için Alt + Enter kombinasyonunu denemeyin, oyun kilitlenebilir.

Cyber Engine Tweaks Oyuna Neler Katıyor? 

Bu araç ilk olarak oyun içi grafik, güvenlik ve performans düzeltmeleri içeriyor. Modu yükledikten sonra menüsünden yayaları kapatabiliyor ve bazı grafik ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Komutlarla hileler kullanabiliyorsunuz.. Ayrıca modu yükledikten sonra oyunda belirgin bir performans artışı da görebilirsiniz. (Tabi sisteminiz zaten çok iyi ise pek bir değişim olmayacaktır.)

Ve tabi ki Cyber Engine Tweaks sayesinde 100’den fazla modu yükleyip, kullanabilirsiniz. Daha ne olsun?

Cyber Engine Tweaks sürekli güncelleniyor ve arada bir güncel sürümü kontrol edip yüklemenizde yarar olduğunu düşünüyorum.

Eğer bu modu kaldırmak isterseniz, daha önce oyun klasörüne kopyaladıklarınızı (plugins klasörü, global.ini, license, version.dll) tek tek bulup silmeniz yeterli olacaktır.

Konuyla alakalı sorularınızı yorum formundan yazabilirsiniz.