Deprem Sigortası Prim ve Sigorta Bedeli Hesaplama

Deprem Sigortası Prim ve Sigorta Bedeli Hesaplama

2000 yılında kanunlaşan 2012 yılında yasalaşıp yürürlüğe giren zorunlu deprem sigortası uygulaması (Dask Zds), her ev sahibine evini sigortalatma zorunluluğu getiriyor. Eğer evinizi sigortalatmazsanız evinize elektrik, su aboneliği alamıyorsunuz. Primleri çok, sigorta bedeli az bulunan sistemde, her sene poliçe yenilemeli, evinize göre hesaplanan prim ücretini ödemelisiniz. (Allah korusun) Bir afet durumunda gerekli koşullar varsa hesaplanan sigorta bedelinizi Dask sisteminden tahsil edebileceksiniz.

Sigorta Primi ve Sigorta Bedeli Hesaplama;

Sigorta primi her yıl ödeyeceğiniz poliçe yenileme ücretidir (Poliçe primi). Sigorta bedeli ise evinize biçilen değerdir. Afet durumunda size ödenecek bedeldir.

Eviniz için sigorta primi ve sigorta bedelini hesaplamak istiyorsanız aşağıdaki sayfada yer alan formu kullanabilirsiniz. Sigorta primi Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan Zorunlu Deprem Sigortası tarife ve talimatlarına göre belirlenmektedir. Bir mesken için DASK poliçe bedeli sabittir, yani aynı konut için farklı sigorta şirketleri farklı DASK fiyatı belirleyemezler.

ZDS Hesapla:

https://www.dask.gov.tr/e-services/portal/calculatePremium

Deprem Sigortası Prim ve Sigorta Bedeli Hesaplama

Yukarıdaki formda ve resimde örneği gördüğünüz gibi, Dask zds prim ve bedel hesaplamak istediğiniz yapıya ait bilgileri forma doğru olarak giriyor ve kısa sürede sigorta priminiz ile sigorta bedelinizi buluyorsunuz. (Söylendiğine göre poliçe yenilemelerde belli oranlarda indirim oluyor. Görünecek bedel ve prim, sigorta kurumunda farklı çıkabilir. Bizde öyle oldu nedenini bilemiyorum.)

Sigorta Poliçe Yenileme Tarihi

Evinizi sigorta ettirdiğinizde doğal olarak size bir sigorta poliçesi verilir. Bu poliçe ne zaman hazırlandıysa 1 yıllık süreç o zaman başlar yani bir sonraki poliçe yenileme tarihiniz poliçenin hazırlandığı günden 1 yıl sonrasıdır.  (Poliçe başlangıç/bitiş tarihi poliçenizde de yazar.) Örneğin sigorta poliçeniz 2 Nisan 2014 tarihinde hazırlandı, 2 Nisan 2015 tarihinde poliçeyi (dask zds’yi) yeniletmeniz gerekir.

Sigorta Yaptırmak İçin Gerekenler;

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmanız için gerekli bilgi ve belgeler şunlardır:

  • Sigortalının; Adı, Adresi, Telefonu, Cep Telefonu, T.C. Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası (Tüzel Kişiler için).
  • Sigortalanacak Binanın; Açık Adresi, Tapu Bilgileri, İnşa Yılı, Yapı Tarzı, Toplam Kat Sayısı, Hasar Durumu.
  • Meskenin (Dairenin); Brüt Yüzölçümü (m2), Kullanım Şekli.

>> Örnek sigorta poliçesi için bu sayfaya bakabilirsiniz.
>> Sigorta teminat kapsamı içinde bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
>> Zorunlu deprem sigortası ile ilgili sık sorulan sorular