Samsung Galaxy Gio S5660 için Türkçe Android 2.3.6 Rom

Samsung Galaxy Gio S5660 için Türkçe Android 2.3.6 Rom

Bu seferki yazımızın konuğu Samsung Galaxy Gio s5660. Samsung tarafından en son Android 2.3.6 yazılım desteği alan telefonun, orijinal Türkçe rom dosyasını, yüklemeyi sorunsuz yapabilmek için kullanacağınız yardımcı Odin yazılımını tek pakette bu yazıda bulacak ve tabiki yükleme işlemiyle ilgili işinize yarayacak bilgilere de yine buradan ulaşabileceksiniz.

Orijinal Android 2.3.6!

Galaxy Gio s5660’ın son olarak Android 2.3.6’ya kavuştuğunu, daha sonraki sürümlere ise (resmi olarak) kavuşamadığını biliyoruz. Yani telefonunuza orijinal rom yüklemek istiyorsanız Türkiye için size lazım olan orijinal rom dosyasını hemen aşağıda paylaşıyorum. Yapmanız gereken şey Odin ile bu rom dosyasını telefonunuza yüklemek!

Ama yinede kafanızda soru işaretleri olabilir bu nedenle ufak birkaç bilgi paylaşıcam.

– Aşağıda paylaştığım rom dosyası, ellenmemiş orijinal s5660 Türkiye romudur.

– Telefonunuza custom rom yüklediyseniz, telefonunuz yavaşladıysa, hatalar verip duruyorsa, yada açılış ekranında takılıp kalıyorsa, bu rom dosyasını yükleyerek telefonunuzu ilk zamanki haline getirebilirsiniz.

– Rom dosyasını yüklediğinizde telefon rehberiniz sim kartta kayıtlı ise veri kaybı yaşamazsınız fakat telefon hafızasına kayıtlı rehber ile sms’ler silinecektir. Bu nedenle imkan varsa önce telefonda gerekli yedeklemeleri yapmanızı öneririm.

– Kaç defa yükleyebilirsiniz? Tabikide bu rom dosyasını istediğiniz zaman telefonunuza yükleyebilirsiniz. Herhangi bir yükleme sınırı olmaz, sorun çıkarmaz.

Nasıl Yapıyoruz?

Hemen aşağıdaki bağlantıdan rom dosyasını, odin yazılımını indiriyor ve sonrasında işlemlere başlıyoruz.

>> Orijinal Rom İndir 

(İçerik; Türkiye rom 2.3.6 + Odin + Ops dosyası)

1. Yukarıdaki paketi indirip masaüstüne açıyoruz. İçerisinde rom dosyasını, odin yazılımını, yardımcı ops dosyasını bulacaksınız. Hemen Odin’i yönetici olarak çalıştırın.

2. Telefonun şarjı %60 üzerinde olmalı. Eğer şarj sorunu yoksa telefonu kapatıp, sonra download moduna alıp, usb kablo ile bilgisayara bağlayın.

(Download modu bir tuş kombinasyonu sonucu açılır. Telefon kapalı iken ses kısma + home ve güç tuşlarına aynı anda basacak, downloading yazısı ekranda belirene kadar tuşları bırakmayacaksınız. Tabiki home tuşu orta fiziksel tuş, güç tuşu ise telefonu açma kapama tuşudur.)

3. Telefon download modunda ve bilgisayara bağlı. Odin’de “com port mapping” yazan yerde ilk kutucuk sarı renk olmuş olmalı. (Örnek için indirme paketindeki odin-ornek.png grafiğine bakabilirsiniz.) Eğer burada bir değişim yoksa telefonu bilgisayara başka bir usb portundan bağlayın. Yine olmuyorsa telefona Samsung Kies yazılımını kurun. Bu sayede bilgisayarda olmayan Samsung driver’larıda yüklenmiş olacak.

4. Sarı renk port bildirimini görüyorsanız yazılım telefonunuzu algıladı demektir. Şimdi port bildiriminin altındaki seçenekleri resimde görüldüğü gibi ayarlayın. (One Package + Auto reboot + Protect ops seçili olmalı)

5. Odin’de bu sefer sağ kısımda yer alan OPS butonuna tıklayalım ve az önce indirdiğimiz paketteki Gio_v1.0.ops dosyasını seçelim.

6. Şimdi de One Package butonuna tıklayıp (yine yukarıda verdiğim linkten indirdiğiniz) Android rom dosyasını seçelim. (S5660XXKTI_S5660OJVKT6_S5660XXKT6_HOME.tar.md5)

7. Herşey tamam ise Start butonuna basıp yüklemeyi başlatalım.

Eğer herhangi bir yerde yanlışınız yoksa, telefonunuzun şarjı bitmezse, bilgisayarınız beklenmedik bir şekilde kapanmazsa odin yüklemesi 5/10 dakikada tamamlanacak ve telefonunuz (kendi kendine) yüklenen temiz rom Android 2.3.6 ile açılacak. Artık telefonu bilgisayardan ayırabilir, dil seçim, tarih, gmail gibi ayarlamaları yaparak aktif kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sorularınız olursa yazı altından yorum olarak gönderebilirsiniz.

(Eğer telefonunuz yüklemeden sonra açılırken Samsung yazısında takılı kalırsa; telefonu bilgisayardan sökün, pilini çıkarıp kapandıktan sonra kurtarma modunda açın ve kurtarma menüsünde wipe/data factory reset, wipe cache işlemlerini uygulayıp reboot now seçeneğini seçin.

Kurtarma modu bir tuş kombinasyonu sonucu açılır. Telefon kapalı iken ses yükseltme + home ve güç tuşlarına aynı anda basacak, Samsung logosu ekranda belirdikten 5-6 saniye sonra tuşları bırakacaksınız. Tabiki home tuşu orta fiziksel tuş, güç tuşu ise telefonu açma kapama tuşudur.)