Düellonun Yasal Olduğu Ülke “Paraguay”

Düellonun Yasal Olduğu Ülke "Paraguay"

“Düello da yasal mı olurmuş canım?” dediğinizi duyar gibiyim ama 2000’li yıllarda hala Düellonun yapıldığı ve devlet tarafından da yasal bulunduğu bir ülke var! O ülkenin adı Paraguay… Paraguay Cumhuriyeti, Güney Amerika’da bir ülkedir. Denize kıyısı olmayan Paraguay, güneyi ile güneybatısında Arjantin, kuzeyi ile kuzeydoğusunda Brezilya, kuzeybatısında ise, Bolivya ile çevrelenmiştir.

Paraguay adı, Guarani dilindeki “para” (bu yaka) ile “guay” (ırmak) sözcüklerinin birleşiminden gelir. Her ne kadar Guarani’ler “Paraguay” adını, bugünkü başkent Asuncion için kullanmışlarsa da, bölgeyi ele geçiren İspanyollar, bu adı bütün bölgeyi tanımlamak için kullanmışlardır. Bağımsızlığını ise 15 Mayıs 1811’de İspanya’dan kazanmıştır.

Böyle bir ülkede düello nasıl olur yasal olur konusuna gelirsek.. Evet, bu ülkede düello serbest ama bir koşul var bu koşulu yerine getiren herkesin düello yapma hakkı var. Düello bildiğiniz gibi 2 kişinin, 2 silah ile birbirine meydan okuması ve hızlı davrananın kazanması, geç kalanında hayatını kaybetmesi ile sonuçlanıyor…

Düello yapmaya hak kazanmak için Paraguayda kan bağışı yapmanız yeterli yanlış okumadınız kan bağışlarsanız istediğiniz kişiyi Düelloya davet edebiliyorsunuz !!

Her ne kadar saçmada gelse 2000’li yıllarda dünya üzerinde böyle devletlerde varlığını sürdürüyor… Paraguay’da kan bağışı yapanlar istedikleri kişiyi düelloya davet ediyor ve düello sonucu ölen kara toprağa giderken öldürene hiçbir ceza verilmiyor çünkü kan bağışı yaptı.