LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Dünyanın En Kısa Mektubu Hangisi ? - karma

Alın size bir muamma. Dünyanın en kısa mektubu acaba hangisi? İnternette iki adet “dünyanın en kısa mektubu” var. Acaba hangisi geçerli olanı? İkisini de buradan paylaşmak istiyorum. İki mektup arasında geçerli sayılanı sanırım Victor Hugo’nun yazdığı..

Birinci mektup;

Eski Yunanistan’daki Spartalılar savaşçılıkları kadar az söz söylemeleri ile de ün yapmışlardır. İran-Yunan çatışmaları devrinde bu durum, tarihin kaydettiği en kısa mektubun yazılmasına sebep olmuştur. Bu mektubun içinde yalnız bir edat vardır. Mesele şöyledir; İran serdarlarından (komutanlarından) biri, Sparta ordusunun komutanı Lysandros’a bir mektup yazarak;

– “Eğer Yunanistan’a girecek olursam, ortalığı kan ve ateş içinde bırakacağım.” demiş.

Spartalı komutanın verdiği ünlü cevap ise işte şu edattan ibaret:

– “Eğer!..”

İkinci mektup;

Victor Hugo dünyaca ünlü kitabı Sefiller’i yazdıktan sonra kitabın satış durumunu sormak için yayın evine bir mektup gönderir.. Mektubu sadece bir “?” (soru işaretinden) ibarettir..

Yayın evide bunun altında kalmayarak satışların çok güzel gittiğini belirtmek için hemen cevap yazmıştır.. Cevapta ise sadece bir “!” (ünlem işareti) vardır..

Aslında en kısa mektup denildiğine göre Victor Hugo’nun mektubu geçerli sayılmalı, ama içerikte sadece işaretler olması ve diğer bir mektupta kelime olması nedeniyle hangisinin mektup sayılacağı karmaşaya dönüşmüş..

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 25 Ağustos 2009 tarihinde yayımlanmıştır.


    Alp 22 Nisan 2015, 12:09

    Sparta o Isparta degil!

    admin 22 Nisan 2015, 18:12

    @Alp; Uyardığınız için teşekkürler. 6 sene öncesinde yayınlanmış bir yazı. Düzeltildi.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019