Dünyanın En Büyük Hayvanı “Mavi Balinalar”

Dünyanın En Büyük Hayvanı "Mavi Balinalar"

Dünyanın, gelmiş geçmiş en büyük hayvanı hangisi? Eğer dinozorlar diyorsanız yanılıyorsunuz. Dünyanın en büyük hayvanı “Mavi Balinalar”. Bir uzay mekiği kadar, ayrıca çok esrarengiz. Artık nesli tükenmek üzere ama bilim adamları yıllar boyunca hakkında çok az şey öğrenebildi. Bu kadar devasa olmasına rağmen çok da az görülebiliyor. National Geographic için hazırlanan belgeselde, mavi balinaların dünyasına bir bakış atılıyor. Fiziksel özellikleri hakkında yeterince bilgi var ama yaşam tarzları diğer canlıların ki gibi kolay kolay deşifre edilemeyecek gibi duruyor.

Bilim adamları ise mavi balina için alarm veriyor. Soyu tükenmek üzere, oysa ki o, tüm zamanların en büyüğü.. Gezegenimizde yaşamış olan dinozorlar bile onunla boy ölçüşemez. Ama insanoğlu onun da sonunu getirmek üzere. Acımasızca avlandı ve geriye sadece 5 bin kadarı kaldı. (Belki daha az..)

Okyanusların devi mavi balinalar, şimdiye kadar tam olarak tartılamadı. Boyutlarından dolayı, ağırlığını ölçecek bir sistemde yok. Ancak şimdiye kadar avlanan mavi balinalar, parçalar halinde ölçüldü ve tartıldı.

İşte mavi balinalar hakkında şaşırtıcı rakamlar;

– Boyu 30 metreye kadar ulaşabiliyor. Yani 2 otobüs ya da bir NBA basket sahasından daha uzun. – Ağırlığı 200 ton olabiliyor. Yani bir DC-9 tipi uçak kadar. – Sadece dili 2.5 tondan fazla. Yani bir fil ağırlığında. Ağzına 100 kişi rahatlıkla sığabiliyor. – Kalbi bir Mini Cooper kadar. – Bir jet motorundan daha fazla ses çıkarabiliyor. Sesi 188 desibele ulaşabiliyor. – Günde 4 ton yiyecek tüketiyor.

>> Dünyanın En Büyük Canlısı Bir Mantar