Dünyanın En Hızlı İnternetini Kullanan Ülkeler [2018]

Dünyanın En Hızlı İnternetini Kullanan Ülkeler [2018]

İçerik sağlama firması Pando Networks’ün yaptırdığı araştırmaya göre veri indirmede inanılmaz bir hıza ulaşan Güney Kore liderlik koltuğunda. Mashable sitesinde yer alan infografiğe baz teşkil eden araştırma, dünyada ortalama hızın bu ay 580 KBps hıza ulaştığını gösteriyor. Ülke sıralamasında Güney Kore 2,202 KBps ile ilk sırada yer alırken, Türkiye onun dörtte biri hızda, yaklaşık 490 KBps ile dosya indirebiliyor.

İndirme hızı Romanya ve Bulgaristan’da da 1500 KBps sınırını aşarken, Litvanya, Letonya, Ukrayna ve Danimarka gibi ülkelerin Türkiye’nin önünde olması hala çok para ödeyip tam karşılığını alamadığımız gerçeğini bir kez daha gözümüze sokuyor.

Güney Kore haricinde dünyadaki en hızlı internete sahip ülkelere bakarsak, Romanya, Bulgaristan, Litvanya, Letonya, Japonya, İsveç, Ukrayna, Danimarka ve Hong Kong ilk sırada yer alıyor.

Dünyada en yavaş internete sahip ülkeler sıralamasına baktığımızda ise D. Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti, Komorlar, Cook Adaları ve Lesotho Yu görüyoruz..

Not: Yazı, 2011 yılında yayınlanmış ve 2018 yılına ait güncel sonuçlar eklenmiştir.

Güncelleme 2018: 200 ülkede 160 milyondan fazla bağlantı test edilerek hazırlanan rapora göre, dünyanın en hızlı interneti 60,39 Mbit/sn ile Singapur’da görülürken, Türkiye’nin bu listeye 4,90 Mbit/sn hız ile 91’inci sıradan girdiği tespit edildi.

Listenin ilk sırasında yer alan Singapur’u 46 Mbit/sn hızla İsveç ikinci sırasından, 43,99 Mbit/sn ile de Danimarka üçüncü sıradan izledi. Buna karşın listenin son sırasında yer alan ülke 0,31 Mbit/sn ile Yemen olarak görüldü. Onu, 0,49 Mbit/snile Doğu Timor, 0,56 Mbit/sn ile de Türkmenistan son sıralardan takip etti.

Güncelleme 2019: 2019 yılında yapılan bir dünya geneli internet hızları araştırmasına göre dünya genelinde en hızlı internete sahip ülke İsveç olurken, Türkiye 102. sıraya gerilemiş. Tayvan’da 5 gb’lık bir dosyanın indirme süresi 6 dakika iken, Türkiye’de bu süre 2 saat 9 dakika olarak tespit edilmiş.

Veri indirme hızlarına ilişkin infografiğin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

Dünyanın En Hızlı İnternetini Kullanan Ülkeler [2018]

Dünyanın En Hızlı İnternetini Kullanan Ülkeler [2018]