İnternet Üzerinden Fatura Ödeyenler Dikkat!

İnternet Üzerinden Fatura Ödeyenler Dikkat!

Fatura ödemesi yapmak için düzenlenen internet sitelerine giren 147 kişinin kredi kartı bilgilerini kullanarak harcama yapan 17 kişi yakalandı. Kayseri Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bilişim suçu işlediği belirlenen kişilerin yakalanması amacıyla Kayseri, İstanbul, Mersin, Sakarya ve Kars’ta düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 17 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, yakalanan kişilerin organize suç örgütü oluşturarak, internette kurdukları siteler üzerinden kredi kartı kullanıcılarının bilgilerini elde ettikleri ve bu bilgileri kullanarak harcama yaptıkları ifade edildi.

Emniyet yetkilileri, vatandaşların arama motorları yardımı ile buldukları her fatura ödeme sitelerine güvenmemelerini, kimlik ve kredi kartı bilgilerini internet ortamından kullanırken dikkatli olmaları yönünde uyardılar.

Kişisel Önerim: İnternet üzerinden fatura ödeyecekseniz ödemenizi kendi bankanızın online işlemler sayfasından yada faturası ödenecek şirketin kendi web sayfasından yapın. Bunun haricindeki duyulmamış, tanınmamış siteleri kullanmayın, tercih etmeyin.

>> ETİD’den Güvenli İnternet Alışverişi Uyarısı