Dünyanın En Yaşlı Hayvanı; Bir Çin Semenderi

Dünyanın En Yaşlı Hayvanı; Bir Çin Semenderi

Bu tarz haberleri çok severim ve örneklerini yazımın sonunda bulabilirsiniz. Yeni haberimizde Çin’den, bir semender’e ait.. Kendisi dünyanın en yaşlı hayvanı.. 200 yaşında olduğu tahmin edilen semender, (inşallah başına bir iş gelmez ve ölmezse) bilim insanları tarafından büyük ilgiyle karşılanmış. Aslında kaplumbağalar’da uzun ömürlüdürler ama sanırım 200 yaşına kadar yaşayan bir kaplumbağamız henüz yok..

Çin’in güneybatısında Çongçing (Chongqing) bölgesindeki bir mağarada, yerli bir balıkçı tarafından saklanırken bulunan semender, 52 kg ağırlık ve 1.4 metre uzunluğundaymış. 200 yaşında olduğu tahmin edilen hayvancık, (acaba nasıl yaşadı denilerek) hemen incelemeye alınmış.

Bilim insanları, milyonlarca yıl öncesinden günümüze kadar gelebilmiş antik bir yaşam formu olması nedeniyle (kendisi 200 yaşında ama soyağacı eskiye dayanıyor) Çin semenderine “yaşayan fosil” ifadesini kullanıyorlarmış. Ve inşallah başına bir iş gelmezse dahada yaşayacak olan semenderin, 200 yıl nasıl yaşadığı büyük merak konusu olmuş.

Benim merak konularım ise; “Acaba bir başka eşi yada akrabası var mıydı? Tek başına yıllarca ve diğer canlılardan saklanarak yaşamak nasıl bir duyguydu?” oldu. Keşke dili olsada konuşsa..

Yaşlı semender’e ait Çin Cctv’de yayınlanan haberin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

>> Dünyanın En Zeki İnsanı Koreli “Kim Ung-Yong”
>> Dünyanın En Uzun Cam Köprüsü
>> Dünyanın En Garip, En İlginç Evleri
>> Dünyanın En Çok Okunan Şiiri 
>> Dünyanın En Büyük Canlısı Bir Mantar