Ege Üniversitesi KitVak Hasta ve Hasta Yakınları Konuk Evi!

Ege universitesi konukevi kitvak - Ege Üniversitesi KitVak Hasta ve Hasta Yakınları Konuk Evi!

Şubat ayında annemin rahatsızlandığı, 3 kez ameliyat geçirdiği ve üst üste 3-4 kez ölümden döndüğü bir sağlık mücadelesinin son aşamasında tanıştık Kitvak ile. Adını biliyordum fakat kemoterapi boyunca nasip olmamıştı konaklamak..

Sonuçta ikinci ameliyat sebebi ile tam 1 ay konakladık Kitvak’da ve tüm izlenimlerimi, tavsiyelerimi ve merak edebileceğiniz konuları bir yazı yazarak paylaşmak istedim. Şimdiden geçmiş olsun, inşallah birilerine faydası dokunur.

Nedir KitVak?

Uzun adı “Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı” olan KİTVAK’ın öyküsü 1991 yılında başlar. O yıl, Prof. Dr. Suat ÇAĞLAYAN’ın girişimleri ile lösemili çocuklara maddi ve manevi destek vermek ve gelecekte bir merkez kurabilmek amacıyla KİT-DER kurulmuştur.

O dönemlerde, pek çok sanatsal ve kültürel etkinlik yapılmış, açık artırmalar organize edilmiş, hasta çocukların yaptığı resimlerle sergiler açılmış, kazanılan tüm paralar, ihtiyaç sahibi çocukların sağlığı için harcanmış.

Dernek, büyük bir proje geliştirince bir vakıf kurma kararı alınmış ve dönemin İzmir Valisi Sayın Kutlu AKTAŞ ile eşi Merhume Tülay AKTAŞ’ın da aralarında olduğu, bu amaca inanmış 53 kişi bir araya gelerek, 24 Mart 1996’da, Prof. Dr. Suat ÇAĞLAYAN’ın başkanlığında, kısa adı “KİTVAK” olan Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfını kurmuşlar.

KitVak, tüm gücünü gönüllülerin desteklerinden almakta ve yeni projelerini de bu sayede hayata geçirmektedir. Eğer imkanınız varsa ve onlara projelerinde destek olmak istiyorsanız, hemen aşağıdaki bağlantı üzerinden maddi destekte bulunabilirsiniz.

https://kitvak.org/bagis-yap/

Sırada bir onkoloji hastanesi ve konuk evi projesi varmış.

Hastanenin temeli 1996 senesinde atılmış, 2004 senesinde de Tülay Aktaş Onkoloji hastanesi hizmete açılmış.

Birazdan genel izlenimlerimi aktaracağım hasta yakınları konuk evi “Kitvak konuk evi” ise 2011 senesinde hizmete başlamış.

Aradığınız şey 9 Eylül Üniversitesi Kitvak Abdulrezzak Sancak Konuk Evi ise aşağıdaki bağlantıdan resimler, bilgiler, ulaşım ve iletişim adreslerine ulaşabilirsiniz.

https://kitvak.org/portfolio-item/dokuz-eylul-kitvak-abdulrezzak-sancak-hasta-ve-hasta-yakinlari-konukevi/

Ege Üniversitesi Kitvak Hasta ve Hasta Yakınları Konuk Evi

7 Ekim 2011 tarihinde resmi açılışı yapılan Konukevi, Ege Üniversitesi Hastane kampusünde, Onkoloji Hastanesi’ne birkaç dakikalık uzaklıkta konumlanmış.

Hastane önündeki yoldan batıya doğru devam ederseniz doğrudan Tülay Aktaş Onkoloji hastanesi ve Berna Türek kemoterapi merkezine çıkıyorsunuz.

Toplam 2700 m2 alana kurulu olan konuk evinde; 40 oda ve 102 yatak mevcut.

Tek kişilik oda yok (bana öyle söylendi) fakat 2 kişilik oda, 3 kişilik oda, 4 kişilik oda ve 5 kişilik odaların günlük ücreti bir çok otele göre çok daha uygun.

İçinde çocuk oyun alanı ve kafeteryası mevcut. Çocuk oyun alanı bodrum katta, kafeterya çatı katında. Birde çok lüks diyemeyeceğimiz bir çamaşırhaneleri mevcut. Çamaşır makinesini ve kurutma makinesini boş yakalayabilirseniz 10 tl ücret karşılığında çamaşırlarınızı yıkayıp kurutabiliyorsunuz.

Fakat bu çamaşır yıkama olayında bazen suistimaller olabiliyor; konuk evinde kalan aileler makineleri (zaten 1 çamaşır, bir kurutma makinesi var) bir kez ele geçirince sabahtan akşama kadar bırakmak istemiyorlar. Böyle bir durum yaşarsanız durumu danışmadaki arkadaşlara bildirebilir ve bekleme sürecinizi kısaltabilirsiniz..

KitVak Konuk Evi Konaklama Fiyatları! 

Anladığım kadarıyla Ege üniversitesi hastanesinde hastası olan herkes, hastası ile yada hastası hastanede yatıyor ise kendi başına konuk evinde konaklayabiliyor.

Maddi durumunuz uygun değil ise ücret ödemiyorsunuz. Ücreti Kitvak karşılıyor. (Tabi bu ayrıcalık kanser hastası çocuklar ve ailelerine özel olabilir!)

Maddi durumunuz uygun ise kalacağınız odaya bağlı olarak 100 tl ile 125 tl arasında değişen günlük ücretler ödüyorsunuz.

Fiyatlar Ekim 2020 yakın tarihi için geçerli. Sonraki senelerde değişimler olabilir.

Tek kişilik oda = yok
İki kişilik oda = 100 tl
Üç kişilik oda = 105 tl
Dört kişilik oda = 120 tl
Beş kişilik oda = 125 tl

Odalar, Hijyen ve Yemek! 

ege universitesi kitvak konukevi - Ege Üniversitesi KitVak Hasta ve Hasta Yakınları Konuk Evi!

Odalar genel olarak 10 üzerinden 8 puan alır benden. Yataklar güzel ve rahat. Her odada wc-banyo mevcut. Her odada en az 2 komidin, 1 uydulu televizyon, 1 mini buzdolabı, 1 klima ve 1 büyük gardolap mevcut.

Odalarda internet bağlantısı yok.

Kaldığınız süre boyunca oda temizliği ve yemek size ait.

Her gün çöpünüzü kendiniz atıyorsunuz. Siz gittikten sonrada odalar temizleniyor.

Odalar temizleniyor ama çok da temiz değiller gördüğüm kadarıyla.. 1 ay boyunca kaldığımız iki odadan birinde (z07) karaböcek ölüsü vardı, çarşaflar lekeliydi, diğer odanın ise (113) duvarları çok kirliydi.

Temizlik kısmını hallederim derseniz, temizlik yapmanız için vileda ve süpürge veriyorlarmış. Kaldığınız süre boyunca odayı temizleyip odaya ayakkabı ile girişleri iptal edebilirsiniz.

Bunun haricinde birde yemek olayı var;

Oda ücretine yemek dahil değil!

20-30 tl ücret ile dışarıdan menü siparişi verebilir, çıkıp dışarıda lokanta ve cafelerden bir şeyler yiyebilir yada konuk evinin hemen yanında yer alan (Egeyurt) öğrenci yurdunun altındaki marketlerden (Şok ve a101) tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Oda ücretleri günlük ve sadece kartla ödenebiliyor. Çıkış yapacaksanız, öğlen saat 1’den önce çıkmanız gerekiyor yada ücreti ödeyip devam ediyorsunuz.

Ücret ödeme aşamasında kart sorunu yaşarsanız, yanınızda banka kartı olmaz ise, şöyle bir şey yapabilirsiniz;

Şok marketten veya herhangi bir teknoloji mağazasından Paycell kart (veya İninal, Tosla kart) satın alabilir, oda ücretini bu karta yükleyebilir ve ödemeyi bu kartla yapabilirsiniz. Veyahut oda parasını nakit olarak kartı olan bir başka Kitvak konuğuna verebilir ve ödemenizi onun kartıyla yapmayı teklif edebilirsiniz.

Her şeyi anlattım sanırım?..

Otopark var. Ama ücretli mi? Sanmıyorum.

Konuk evine girerken odalarda kalacak olan herkes konuk formu dolduruyor ve bilgiler emniyete iletiliyor. Ayrıca covid19 dolayısı ile Hes koduna ihtiyacınız oluyor. Hes kodunu da sms ile veya HES uygulaması üstünden hemen temin edebiliyorsunuz.

Konuk evi bazen full dolu olabiliyor, bu nedenle gitmeden önce telefon edip yer ayırtmak gerekebiliyor. Ki eğer İzmir dışından gelecekseniz bence öyle yapın.

Danışmadaki insanlar çok iyiler. Arzu hanım çok güler yüzlü, sevecen. Adını bilmediğim diğer arkadaşlarda öyleler. Her konuda yardım etmeye çalışıyorlar.

E sizede gelip konaklamak kalıyor.

Konuyla alakalı sorularınız olursa Kitvak Konuk Evine telefon edebilir veya konu altından banada yazabilirsiniz. Bildiğim bir mevzu ise yardımcı olmaya çalışırım.

Kitvak Konuk Evi Adresi:

Kazımdirik Mahallesi, Ege Üniversitesi Hastanesi, 2 Nolu Yemekhane Karşısı

Bornova/İzmir

(Hastaneye araç ile geldiyseniz, hastane ana kapısından girdikten sonra Tülay Aktaş onkoloji hastanesini bulun, hastane kapısı önündeki yoldan düz devam edin. Yürüyerek geldiyseniz, hastane ana kapısından girdikten sonra düz polikliniklere gelin, soldan göbeğe doğru devam edin, sag tarafta şenlik tören alanını görüyorsanız bu yoldan dümdüz ileri devam edin.)

Kitvak Konuk Evi Telefonu:

(0232) 373 27 85

Kitvak Konuk Evi Tanıtım Sayfası:

https://kitvak.org/portfolio-item/ege-universitesi-kitvak-hasta-ve-hasta-yakinlari-konukevi/

– Reklamlar –

adbanner